avukatlar için sanal ofis

Para ve Tecrübe Sahibi Olmadan Girişimci Olmak

Girişimciliğe başlamak için para ve tecrübe sahibi olmaya gerek yoktur. Önemli olan parlak bir fikre sahip olmanız ve bu fikrin arkasında ne kadar durduğunuzdur. Fikrinizi çevrenizdeki kişilerin destekleriyle de süslerseniz sizden iyisi yok! Girişimciliğe başlamak için her şey hazırdır demektir. Bu yazımızda para ve tecrübe sahibi olmadan girişimci olmanın nasıl ve nelerden meydana geldiğine dikkat çekeceğiz. İşte yazımızdaki alt başlıklar:

  • Kazançlı bir iş fikri bulmak,
  • Çevrenize soru sorun,
  • İnternetten yararlanın,
  • Gelişmekte olan sektörlere odaklanmak,
  • Yeni insanlarla tanışmak,
  • Kurucu ortak bulmak,
  • İş fikrinize yatırımcı bulmak,
  • Şirket kurmak,
  • İlgili yazılar

Doğru bilinen yanlışlardan biri, girişimci olmak için para ve tecrübe sahibi olmak gerektiğidir. Her ne kadar para ve tecrübe sahibi olmak kişiyi girişimci olma noktasında avantajlı kılsa da durum böyle değildir. Para ve tecrübe gibi bazı şeylerin eksikliğinde de girişimci olmanız muhtemeldir. Nitekim bir fikriniz varsa ve bu fikri olabildiğince şekillendirip masaya yatırırsanız ortaya harika şeyler çıkarabilirsiniz. Ancak çoğu kişi girişimciliğe başlarken bu gibi eksik şeylerin olmasını büyük bir problem görerek amaçladığı işe başlamaktan vazgeçmekte ve daha yolun başında pes etmektedir. Peki bunun önüne geçmek için neler yapılmalı? Hangi yöntemler izlenerek bu gibi olumsuz düşüncelerden kurtulunabilir.

İlk iş olarak kendinize güven ve cesaret aşılamalısınız. Bu adımı geçtikten sonra ise yapabileceklerinizi, yapmak istediklerinizi belirleyip aşama aşama takip edebilirsiniz. Bu gelişim aşamasında eksik gördüğünüz noktaları saptamanız ve üzerinde gelişim göstermeniz gereken noktaları belirleyerek gelişiminizi devam ettirmeniz gerekir.

Para ve tecrübe sahibi olmadan da girişimci olabileceğinizi unutmamalısınız. Girişimcilik serüvenine katılmanız için gerekli yöntemler şunlardır:

Kazançlı Bir İş Fikri Bulmak

Kazançlı Bir İş Fikri Bulmak

Bahsettiğimiz üzere girişimciliğe adım atmak için, özellikle de para ve tecrübe sahibi değilseniz, ilk etapta parlak bir fikrinizin olması gerekir. Bu fikri sadece sözde değil uygulamaya geçirerek de canlandırabilirsiniz. Peki nasıl fikirler ilgi çeker ve bu fikir neticesinde kazançlar elde edersiniz? Özellikle teknoloji anlamında edineceğiniz fikirler sizi biraz daha ileriye götürebilir. Bunun dışında istediğiniz veya keyif aldığınız sektörler üzerinden de fikirler ortaya koyarak kazançlı bir süreç sürdürebilirsiniz. Peki bu gibi fikirlere ulaşmak için neler yapılmalı?

a-Çevrenize Soru Sorun

Çevre faktörü girişimcilikte oldukça önemlidir. Çevrenizde bulunan kişilerin fikirleri, düşünceleri sizi olumlu yönde ilerletebilir. Böylece fikirleriniz daha sağlıklı olmakla birlikte geliştirilebilir bir özelliğe de sahip olacaktır.

b-İnternetten Yararlanın

Günümüzde internet olmazsa olmazlardan biri haline geldi. Siz de interneti kullanarak girişimcilik üzerine araştırmalar yapabilir, hangi fikirlerin sizi ön plana atacağı noktasında kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Gelişmekte Olan Sektörlere Odaklanmak

Girişimciliğe başlamak isteyip ancak nereden başlayacağınızı kestiremiyorsanız günümüzdeki gelişmekte olan sektörleri yakından takip edebilirsiniz. Bu sektörler size ön ayak olacakken fikirlerinizi daha anlamlı hale getirmek için önemli referans noktası olacaktır. Yazılım, ticaret, bilişim, internet ve daha fazla alanda kendinizi gösterebilirsiniz. Bu sektörlerden birine karar vermek için de kendi yeteneklerinizin farkında olmak ve neyi istediğinizi belirlemek gerekir.

Yeni İnsanlarla Tanışmak

Çevre Edinmek
Yeni İnsanlarla Tanışmak

Bahsettiğimiz üzere çevre faktörü girişimcilikte oldukça önemlidir. Çevrenizdeki insanların size olan katkıları ve fikirleriniz üzerindeki olumlu izlenimleri sizi harekete geçirme noktasında önemli bir dönüm noktası oluşturabilir. Yeni insanlarla tanışmak yeni fikirlerle, yeni çözüm yöntemleriyle tanışmak demektir aslında. Siz de yeni insanlarla tanışarak o insanların fikirlerini alabilir ve kendi fikirleriniz ile örtüştürebilirsiniz.

Kurucu Ortak Bulmak

Para ve tecrübe sahibi olmadan girişimciliğe atılmanın kestirme yollarından biri iş fikrinizi uygulamaya geçirmek için bir kurucu ortak ile işi başlatmaktır. Bu noktada sizinle aynı düşünen, amaçları ve idealleri sizinkiyle aynı olan kişilerle yola çıkmak daha mantıklı bir harekettir. Birlikten kuvvet doğar deyiminin anlamını tam da bu anda hissedeceksiniz aslında. Kurucu bir ortak ile 2 kişi olarak başladığınız bu yolda büyüyen bir ekip olarak ilerlemeniz muhtemeldir. Bu ekibi yönetmek, işinize bağlı kılmak ve başarıya odaklamak da sizin elinizdedir.

İş Fikrinize Yatırımcı Bulmak

Belki de en zor aşamalardan biri bu aşamadır. Çünkü girişimciliğe başlamak için yeterli fonun bulunmaması sizi geri planda bırakabilir. Dolayısıyla istediğiniz gibi girişimciliğe başlamayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için ise yatırımcı veya sponsor bulmak gerekli koşuldur. İlk olarak ailenizden destek isteyebilirsiniz. Ardından ise KOSGEB gibi girişimcilere destek veren kurumlara başvurarak destek talebinde bulunabilirsiniz. Böylelikle işiniz için gerekli olan maddi kaynak oluşturulmuş olur.

Şirket Kurmak

Tüm bu aşamaların ardından yapılması gereken şey işinizi sürekli biçimde ilerleteceğiniz bir şirket kurmaktır. Bu şirketi kurmak için bir çok adımdan geçtiniz. Şirket kurma aşamasını da kolay geçebilmek için Kamara hazır ofis veya sanal ofislerden yararlanabilirsiniz. Halen daha istediğiniz şirketi istediğiniz koşullarda açamayacağınızı düşünüyorsanız Kamara sizin için büyük fırsat olacaktır. Çünkü Kamara’da istediğiniz türden ofis türlerinde çalışmalarınızı sürdürebilecek ve büyük avantajlardan da yararlanarak işinize hem hız kazandıracak hem de girişiminizi başarıyla sonuçlandırabileceksiniz. Kamara’da bunları yaparken olabildiğince uygun fiyatlar karşılığında hizmet alacaksınız.

Para ve tecrübe sahibi olmadan da şirket kurabileceğinizi, girişimcilik sektöründe bulunabileceğinizi unutmamanız gerekir. Nitekim bahsettiğimiz tüm bu adımları gerçekleştirerek işinizi hızlı biçimde ilerletebilir ve neticesinde başarıya ulaşmış olursunuz. Kendinize olan güveninizin artması ve işler karşısında cesaretli davranmanız sizi istediğiniz noktalara taşıyacak en önemli güçler olacaktır.