İşletme Maliyeti Azaltmanın 8 Yolu

İşletme Maliyeti Azaltmak ve zamanla daha az para harcayarak çok gelir elde edebilmek düşünüldüğü kadar da zor değildir. Nitekim bunun için çok fazla zaman ve çaba sarf etmenize de gerek yok. Sadece yapacağınız bir kaç değişiklik, akıllı tercihler ve sağlam adımlar sayesinde işletmenizde maliyetleri azaltmış olacaksınız ve bunun sonucunda da başarıya ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda işletmelerde Maliyeti Azaltmanın Sekiz Yolu ile karşınızdayız. Bu yazımız sizin için iyi bir yol haritası olacaktır.

1- Teknolojiyi Kullanın

Günümüz teknolojisinden oldukça yararlanmaya bakın. Çünkü günümüz teknolojisi geçmiş yıllara kıyasla bugün işletmenizi daha da ileriye taşımanıza olanak sağlamaktadır. En basit örneği, işlerinizin yoğun olduğu bir dönemde toplantılara bizzat katılmak yerine telekonferans sayesinde görüşmelerinizi yapabilirsiniz. Bu sayede zamandan ve diğer tüm maliyetlerden de kurtulabilirsiniz. Bir başka örnek verecek olursak ödeme işlemlerini online biçimde gerçekleştirmek, uzak masaüstü uygulamaları kullanmak işletme maliyetlerini azaltmanızda büyük yol kat etmenizi sağlayacaktır.

2-Sabit hat kullanmayı azaltın

Telefon hatları genellikle pahalı ve çoğu zaman gereksiz iş maliyeti olmaktadır. Bir çok gereksiz sabit hat kullanmak yerine tek bir hat kullanarak da işlerinizi yürütebilirsiniz. Sabit hatlar yerine işletmeler için tasarruflu kampanyalardan yararlanarak cep telefonu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

3- Kağıt Tasarrufu Yapın

Küçük masraflar çoğu zaman sizin gözünüze gelmeyebilir. Ama unutmamak gerekir ki bu küçük masraflar birikerek işletmenizde büyük maliyetlere sebep oluyor. En bariz örneği kağıt, mürekkep, posta masrafları gibi küçük görünebilen ama büyük masraflara sebep olan masraflardır. Elektronik fatura ve ödeme sistemine geçiş , büyük bir dosya dolabı yerine tüm bilgileri bilgisayarınızda tutmanız önemli bir tasarruf kalemi olacaktır. Böylelikle fazla maliyetten de kurtulmuş olacaksınız.

4- İşinizi Online Pazarlayın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi günümüz teknolojilerinden yararlanmaya bakın. Bunun için yapabileceklerinizden bir tanesi de satış ve pazarlama konusunda internetten faydalanmaktır. İşletmeniz ile ilgili sosyal medya hesapları ya da bir blog açmanız hem reklam ağınızı genişletecek hem de daha hızlı geri dönüşler almanızı sağlayacak. Böylece iş maliyetlerini aza indirmeniz açısından da yararlı olacaktır.

5- Bir İşletme Bütçesi Oluşturun

İşinizde plan yapmak çok önemlidir. Nitekim bunun için işletmeniz ile ilgili haftalık, aylık – size kalmış- raporlama yapmak ve bütçe hedefi koymak iş masraflarının azalmasını sağlamanın en önemli adımlarından bir tanesidir. İşletme Maliyeti, Yaptığınız harcamalar, gelir – gider raporları ile birlikte önünüzde somut gerçekler olacak ve diğer ayın harcamasını ona göre plan oluşturarak, fazla da zarara uğramadan yapabileceksiniz.

Belirlediğiniz bütçenin dışına çıkmadığınız sürece maliyetleriniz azalacak işletmenizi büyütebilmek için daha sağlam adımlar atmış olacaksınız.

6- Kira Giderleriniz Azaltın

İşletmenizin bulunduğu konumu değiştirmek müşteri kaybına neden olmayacaksa daha uygun bir ücret ödeyebileceğiniz başka bir yere geçmeniz uzun vadede tasarruf sağlamak ve maliyetlerinizi azaltmanız için pratik ve akılcı bir çözüm olacaktır.

7- Yazılım Uygulamaları Tasarrufu Yapın

Şöyle bir bilgisayarınızı açın ve içerisindeki tüm kullandığınız veya kullanmadığınız uygulamalara, yazılım dosyalarına bakın. Bilgisayarınızda kullanmadığınız işletme için yararı olmayan tüm yazılımları bırakın. Muhtemelen bilgisayarınızda şu ana kadar hiç kullanmadığınız veya nadiren kullandığınız bir çok uygulama vardır.

Yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan yazılımı satın almak ve diğer tüm uygulamalardan vazgeçmek satın alma maliyetini azaltacak ve diğer tüm uygulamaların yazılım güncelleme maliyetlerinden sizi kurtaracaktır.

8- İkinci el ekipmanlar satın alın

Sıfır ekipmanlar satın almak işletmeler için büyük maliyetlere neden olmaktadır. Maliyetleri azaltmak için ikinci el satılan makine ve ekipmanlar almak size oldukça büyük oranda kar sağlayacaktır.

Böylece bu başlıkta işletmeler için Maliyeti Azaltmanın Sekiz Yolundan bahsettik.

Diğer bir çok bilgi yer alan makalelerimize göz atabilirsiniz.