Kariyerinizin Dönüm Noktası Ne Olabilir?

Bu yazımızda kariyerinizin dönüm noktası nelere, hangi adımlarınıza bağlıdır bunları aktaracağız. İşte yazımızın içeriğinde yer alacak alt başlıklar:

  • Yeni tanıştığınız insanlar
  • Para kazanmaya başlamak
  • Başarıların gelmeye başlaması
  • Rutinlerinizi de değiştirebilirsiniz
  • İş lokasyonunuzu değiştirmeyi denemek

Bazı anlar vardır ki kariyerinizi doğrudan doğruya olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Bu kariyerinizin dönüm noktası sizin için bir fırsat niteliğinde olabilir. İş hayatınızda karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmek sizin açınızdan çok önemli olabilir. Peki ne olabilir bu fırsatlar ya da kariyerinizin dönüm noktası?

Bunlar çok farklı şekillerde ele alınabilir elbette. Çevrenizdeki faktörler, ilişkili olduğunuz insanlar veya şirketler ve daha fazlası bu durumu etkileyebilir. İşte kariyerinizin dönüm noktası olabilecek bazı faktörler:

Yeni Tanıştığınız İnsanlar

İnsan faktörü her alanda önemlidir. Özellikle de iş yaşamında her tanıştığınız kişi sizi çok farklı yönlere çekebilir. Önünüze yeni fırsatlar getirerek onları değerlendirmenizi ve yeni yollara girmenizi de sağlar. Ki, bazı zamanlarda içinden çıkılamayacak sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yine bu insanların size verecekleri fikirler veya gösterecekleri yollar size bir çıkı noktası sağlayabilir. Neticesinde kariyerinize de etki edebilecek bir dönüm noktası oluşturabilir.

Başarıların Gelmeye Başlaması

Çalıştıkça, hedeflere yoğunlaştıkça başarıların gelmesi kaçınılmazdır. Başarıların gelmesi dolayısıyla kazancı da direkt olarak etkileyecek ve yine bahsettiğimiz gibi çalışmalara karşı istek de artacaktır. Bu başarıların gelmesi hedeflerin büyümesini dolayısıyla yeni hedeflere odaklanmayı da gerektirir. Hedeflerin büyümesi ve geniş kitlelere ulaşılması sizin kariyerinizde önemli bir dönüm noktası oluşturabilecek güçtedir.

Rutinlerinizi de Değiştirebilirsiniz

İnsanların iş ve sosyal hayattaki rutinleri her zaman için bellidir. Genelde aynı çizgiler üzerinde dolaşmak bir yerden sonra gelişmeyi de engelleyebilir. Bazı noktalarda standartları değiştirmek, geliştirmek gerekebilir. Ki, bu gelişime de katkı sağlar. Örneğin her gün sabah 7’de uyanıp 8’de işe başlıyor olabilirsiniz. Daha erken kalkmaya çalışıp sabah sporu ile güne başlamak sizi daha zinde tutabilir o gün. Rutinlerinizi her zaman aynı tutmamaya ve üzerinde değişiklik yapmaya özen göstermek iş hayatınızı doğrudan etkileyebilir.

Para Kazanmaya Başlamak

İnsanların yaptığı işten ilk parasını kazanması o işin devamı ve sürekliliği için önemli bir başlangıçtır. Çünkü insana hem moral motivasyon kazandırır hem de işini devam ettirebilme cesaretini de artırır. Bu durumda hedeflenen miktardan daha fazla kazanılması durumunda hedeflerde de değişiklik olabilir. Çünkü çoğu zaman hedefler kazançlarla doğru orantılı olarak gelişmektedir. Para kazanmanın, kazançların fazla olmasının kariyere direkt olarak etkisi bu şekilde açıklanabilir.

İş Lokasyonunuzu Değiştirmeyi Denemek

Bilindiği üzere girişimciler, girişimci adayları işlerine başladığında bir ofise veya şirkete ihtiyaç duymaktadırlar. Bu noktada önemli olan işinizi yapacağınız ofisin size olan katkısıdır. Yani kimse zarar göreceği, katkı alamayacağı alanlarda çalışmak istemez. Bu doğrultuda ofis seçimleri çok önemlidir. İster sanal ofislerde çalışın isterse hazır ofislerde çalışın kesinlikle bir ofise ihtiyaç duyulur. Ofislerinizi Kamara hazır ofislerine taşıyarak hem işlerinize daha iyi odaklanabilir hem de çeşitli imkanlardan yararlanarak uygun kira fiyatlarıyla ofislere sahip olabilirsiniz.

İş lokasyonunuzu değiştirerek daha iyi imkanlarda çalışma şansına sahipsiniz. Bu da sizin yeni kişilerle tanışmanız, maddi açıdan daha tasarruf yapmanız ve neticesinde işlerinizin daha rahat geçmesi anlamına gelmektedir. Genel anlamda bakıldığında bu kariyerinizde önemli bir dönüm noktası oluşturabilecekken size olan olumlu katkısı da bir hayli fazla olur.

Kariyerinize doğrudan etki yapabilecek adımları atmak o kadar da zor bir iş değildir. Nitekim olumlu sonuçlar alabileceğinizi düşündüğünüz her adımı atmaya cesaret etmeli ve gerekirse bir kaç alışkanlığınızdan da feragat etmelisiniz. Nitekim girişimciliğin temelinde öz güven, cesaret ve fedakarlık yatmaktadır.