Girişimcilikte Cesaret Kavramının Önemi

Girişimcilikte Cesaret: Girişimcilik fitilini nasıl yakabilirsiniz? Tabii ki aklınıza gelen iş fikirlerini hayata geçirebilecek kadar cesaret göstererek. Girişimcilikte cesaret kavramı büyük önem taşır. Nitekim cesaretli olmayanların, iş hayatlarında başarısız olduklarını görmekteyiz. Aksine ise, yani cesaret gösterip fikirlerini hayata geçiren bir çok girişimci ise başarıya ulaşmıştır. Peki neden cesaret gösterilmiyor? Bunun bahanesi genelde maddi imkansızlıklar, kurulamayan ekipler ve o iş ortamının oluşturulamayacağının düşüncesidir. Peki hangi girişim ilk etapta büyük başarılara ulaştı?

Girişimcilik Çok Aksiyonlu Bir İştir

Buradaki aksiyondan kastımız meşguliyetin fazla olmasıdır. Siz bir şirket kurduğunuzda zaman geçtikçe birden çok alana yöneleceksiniz. Ki, bir çok farklı departmanın birleşiminden meydana gelecektir şirketiniz. Siz aynı anda hem yöneten olacaksınız hem de şirketin bünyesinde yapılan her işten sorumlu olabilecek, onlar hakkında bilgi sahibi de olacaksınız. Tüm bu fonksiyonları kendisinde gören kişiler girişimci profili kazanır. Örneğin siz aynı anda işin hem muhasebe kısmıyla sorumluyken hem de iyi bir pazarlamacı da olmalısınız. Aynı zamanda müşterilerinizi daha iyi kontrol altına alabilecek kadar da toparlayıcı. Bunların hiç biri kesinlikle kolay değildir. Peki girişimciler kolay işleri sever mi?

Bu kısımda da cesaretinizi konuşturmanız gerekir. Tüm bu işlerin sorumluluğunu alabilecek misiniz? Bu cesareti gösterebilecek misiniz?

Girişimcilik Büyük Risk Gerektirir

Özel sektörlerde her zaman başarı kriteri ön plandadır. Birbirinden özgün fikirlerin başarı amacı güttüğü özel sektörlerde sizin fikrinizin de bunlardan aşağı kalı yanı olmamalı. Bunun beraberinde amacı başarı olan her girişim örneği risk adında engellerle karşılaşabilir. Bazı noktalarda gösterebileceğiniz risk işinizin seyrini de değiştirecektir. İşinize başlarken yeterli sermayeniz olmayabilir. Bunun üzerine bir bankadan yüklü bir kredi çekmeniz de büyük bir risktir. Çünkü işinizin başarılı olacağına dair garanti yoktur. Ancak ya başarılı olursa? İşte bu noktada siz büyük düşünen ve cesaretli bir girişimci olursunuz. Bazı noktalarda ileriyi kestirip, yani ileri görüşlü olup ona göre riskli davranan girişimciler çoğu kez başarılı olmuştur.

Vereceğiniz Kararlar Sizi Ya Batırır Ya Çıkarır

Girişimciliğin bazı anlarında vereceğiniz kararlar büyük önem taşır. Örneğin siz kafanızda ulaşmak istediğiniz notayı belirlemiş olabilirsiniz ancak önünüze çıkan çok iyi fırsatlar sizi bu fikrinizden vazgeçirme noktasına getirebilir. Burada vereceğiniz karar o kadar önemli ki. Çünkü sizin ulaşmak istediğiniz yer önünüze garanti gelen fırsat işinden daha iyi olabilir. Ancak oraya ulaşacak olmanızın garantisi yok. Bu noktada ya fikrinizden ödün verip fırsatlara yoğunlaşacaksınız ya da kesin karar vererek fırsatları hiçe sayıp fikrinize odaklanacaksınız. Bu kararı verebilmek çok zor olmakla birlikte büyük de cesaret ister. Girişimcilikte cesaret kavramı belki de bu  gibi durumlarda daha da ön plana çıkar.

Girişimcilik Kişisel Hayattan Ödün Vermeyi Gerektirir

Başarılı girişimciler işlerini her zaman ön planda tutma amacındadırlar. Bu amaca yönelik hamlelerden birisi de kendi hayatlarından verdikleri ödünler olmuştur. Nitekim girişimcilik fedakarlık ve büyük sorumluluk ister. Bunu yapabilmek de bir cesaret örneğidir. Çünkü kimse sosyal hayatından ödün vermek istemez. Özellikle ailesi, çevresi arkadaşlarından. Kesinlikle tamamen kopması istenmez ancak yüksek bir başarı için ön planda işinizin olması gerektiğinin farkında olmalısınız.

Girişimciliğe başlarken cesaret gösterilmemesi olarak bahsettiğimiz maddi yetersizlikler, kurulamayan ekipler gibi sorunların da çözümü var elbette. Bu yola tek veya iki arkadaş olarak başlayıp bir ekip haline gelen bir çok girişim örneği mevcuttur. Önemli olan işin sizde bitmesidir, yani sizin vereceğiniz kararlar ve göstereceğiniz cesarettir.

Maddi olarak zorluk çekmeyeceğiniz hatta daha rahat olacağınız imkanlar da mevcuttur. Nitekim bir girişime başlamak çalışma ortamını gerektirir. Bunun için ilk etapta büyük büyük şirketlere ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ancak küçük başlayın sonunda işinizi büyütün. Bu noktada Kamara ofisleri ile tanışmanız sizin lehinize olacaktır.

Kamara, binden fazla mutlu girişimciye, şirketlere, firmalara ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir.

Kamara’da çalışarak hem kendinizi esnek, özgür hissedeceksiniz hem de işlerinize daha iyi odaklanabilirsiniz. Ayrıca gerek tek olarak gerekse de ekibinizle istediğiniz ofisi uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz. Peki Kamara’da çalışırken hangi imkanlardan yararlanacaksınız

Bu imkanlar eşliğinde Kamara’da girişiminize devam etmek kendi sıfırdan kuracağınız ofislere göre daha avantajlı olacaktır. Çünkü imkanlardan da görüldüğü üzere kendi işiniz dışında uğraşmak zorunda kalacağınız işlerle Kamara ilgilenecek ve siz o vakti tamamen işlerinize harcayacaksınız. Bu da iş veriminizi artırmakla birlikte işi yapma süreciniz da kısalır.

Bunlara ek olarak müşteri memnuniyetinden de kolaylıkla bahsedebiliriz. Çünkü işlerinizin kısa sürede bitmesi demek işlerinizin müşterilere daha kısa sürede, en azından istenilen sürede, ulaşması demektir. Bu da ister istemez müşterilerinizin size ve firmanıza karşı güvenini artırmakla birlikte daha fazla müşteri talebini de oluşturacaktır. Böylece maddi olarak karlı olacağını Kamara’da bu yöntemler eşliğinde daha iyi kazançlar elde edebileceksiniz. Nihayetinde her başarılı işiniz, kazançlarınız sizin moral motivasyonunuzu daha da artırarak işinize olan bağlılığınızı da artıracaktır.

Girişimcilikte cesaret kavramı adı altında yeni kişilerle tanışmak, onların mesleki bilgi ve birikimlerinden faydalanmak gibi şeylerden de bahsedebiliriz. Kamara’da bu noktada da sıkıntı yaşamayacaksınız. Çünkü belirttiğimiz üzere Kamara’da yüzlerce, gerek sizinle aynı sektörden gerekse de diğer sektörlerden kendi işini devam ettiren kişilerle arkadaşlık, komşuluk yaparak sohbetler kurabilirsiniz ve işleriniz hakkında istişarelerde bulunabilirsiniz.

Özellikle girişimciliğe yeni atılan, girişimcilik tecrübesini yeni kazanan bireyler için Kamara ofislerinde girişime başlamak hem iyi bir fırsat hem de onların gelişimi açısından iyi bir başlangıç olacaktır. Unutmayın ki iyi ve moralli başlangıçlar diğer süreci de etkileyecektir.

Girişimcilikte cesaret göstereceğiniz her şey sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır. Çünkü rekabetin içinde yer alacağınız özel sektörde ön planda olmak ve daha çok müşteriye ulaşmak göstereceğiniz cesaretiniz ile direkt doğru orantılı olacaktır.

Kamara ofislerinde iyi bir başlangıç yapmak, girişimcilikte cesaret göstermeniz ve beraberinde başarılı bir girişimci olmanız dileğiyle…