fbpx

Odaklanmak İçin Yapılması Gerekenler

Girişimcilikte bir iş nasıl başarılı bir şekilde tamamlanabilir? Odaklanmak İçin Yapılması Gerekenler nelerdir?  Veya tüm dikkat bir işte nasıl toplanılır? Bu soruların cevabı aslında oldukça basit. Odaklanmak, işin performansını artırır ve işi başarıya götürür. Peki nasıl odaklanmalı işe girişimci? Veya odaklanmaya engel olan şeylerle nasıl daha az meşgul olmalı veya onları kökten yok etmeli? Aslında onları da yok ederse düzeni sağlayamaz ve bütün işler birbirine girer. Bunun için girişimci, işlerinde ekstra zaman harcayarak ancak işini tamamlar. Peki buna gerek var mı? ” Odaklanmak İçin Yapılması Gerekenler ” nedir sizce?

Bu yazımızda, girişimcilerin işe odaklanma konusunda yaşadıkları sorunlara ve bu sorunlardan nasıl kurtulabileceklerine değineceğiz.

Odaklanmak Niçin Önemlidir?

Odaklanmak, bir işi pür dikkat bir şekilde sürdürmektir. Bir kişiyi düşünün aynı anda bir çok işle uğraşıp asıl işini ertelediğini ve ona yeteri kadar zamanı harcamadığını. Sizce o iş ilerler mi? Veya size ne kadar olumlu etkisi olur? Kesinlikle olmaz ve gereken verimi alamazsınız o işten. Oysa girişimcilikte hiç de affedilecek bir hata değildir bu. Çünkü girişimcilikte zaman çok önemlidir, istediğiniz gibi hareket edemezsiniz. İşinizi ve zamanınızı bir plan düzenine göre dizayn eder ona göre çalışma performansı gösterirsiniz. İpin ucunu kaçırırsanız o işten kesinlikle faydalanamazsınız ve yarım kalır. Bunun için bir işe odaklanmak o işin yarısını bitirmektir aslında.

Odaklanmayı Engelleyecek Unsurlar 

ofiste masanın dağınıklığı ile ilgili görsel sonucu

Girişimcinin çalışma ortamı kişiye göre farklılık gösterebilir. Nitekim kimi girişimci büyük şirketler içinde çalışırken kimisi tek başına bir ofiste kimisi ise home-office tarzında freelancer bir şekilde evden yürütebilir çalışmalarını. Zaman ve mekan ne kadar farklı olsa da yaptıkları iş aslında aynı. İşlerini daha ileriye taşıyıp çok müşteriye ulaşmak.

Bu ortamlarda girişimcinin dikkatini dağıtacak şeyler de mümkündür ister istemez. Örnek verecek olursak her girişimcinin ofisinde bulundurduğu ofis ekipmanları (fax, fotokopi makinesi, kağıtlar, kalemler, dosyalar…) vardır. Bunlardan birinin bittiğini veya birinin arızalandığını düşünürsek bu girişimci ne yapacak? İster istemez işini yarıda bırakarak, belki de en önemli yerinde, ekipmanlarla uğraşmak zorunda kalacak, eksikleri tamamlayacak veya arızalıları tamir etmeye çalışacak.

Başka bir örnek verecek olursak, eğer yanında birini çalıştırmıyorsa, ofis düzeninden ve temizliğinden de kendisi sorumlu olacak. Bunun için günün belli bölümlerinde bu işle meşgul olacak. Peki iş? Tabi ki yine ertelendi.

Her zaman ofisinde bulunmayabilir girişimci. Dışarıda da olacağı anlar olacaktır elbette. Peki dışarıdayken adına gelen kargo, evrak gibi paketleri nasıl temin edecek. Ofiste bulunmadığı için tabiki kargo firmasına giderek. İş yine ertelenecek ve zaman kaybı olacak onun için.

Girişimcilikte Zamanın Önemi

girişimcilikte zaman ile ilgili görsel sonucu

Görüldüğü üzere, örneklerden de anlaşıldığı gibi odaklanmayı engelleyecek bir çok etken vardır. Odaklanmanın önüne geçen etkenlerle uğraşmak sizin baya zamanınızı alır ve zaman da girişimci için çok önemlidir.

Bir proje düşünün ve belli bir zaman diliminde yetiştirilmesi gerek. Bunu zamanında yetiştirmek için ancak o proje üstünde dikkatli çalışmak gerekirse olur. Diğer türlü başka işlerle uğraşıp projeyi ertelemek veya geciktirmek sizin aleyhinize bir sonuç olur.

Odaklanmak İçin Yapılması Gerekenler

Düşünsenize bu saydığım odaklanmanın önüne geçebilecek etkenlerin hiç biriyle uğraşmak zorunda kalmadan sadece işinize odaklandığınızı. Bu mümkün müdür peki? Kamara ile mümkündür tabi ki 🙂

Kamaradaki Ayrıcalıklardan Siz de Yararlanın

Kamarada sizi hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis gibi modern ve her şeyiyle size hizmet eden ofis türleri bulunmaktadır. Siz de ofisinizi bunlardan birine taşıyarak Kamaradaki imkanlardan yararlanabilirsiniz. Peki nedir bu imkanlar?

Özellikle işe odaklanma konusunda sıkıntı yaşamayacağınızın garantisini veriyoruz. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi ofis ekipmanları, ofis düzeni ve temizliği, kargo-evrak teslimi gibi uğraştırıcı işler işe odaklanmanın önüne geçer. Ancak Kamarada durumlar böyle değil. Kamara ofisiniz için her gün ofis temizlik ve düzeni için size hizmet edecektir. Ayrıca kağıdınız mı bitti veya her hangi bir ofis ekipmanında arıza mı çıktı, bunu siz düşünmeyeceksiniz bile. Çünkü Kamara bu noktalarda yine sorumluluğu üstlenecek. Posta, kargo teslimatından bahsettik mesela. Girişimcisiniz ve dışarıda da olabilirsiniz, bu çok doğal. Ancak siz dışarıdayken de Kamara ofislerinde işiniz devam edecek. Nasıl mı? Profesyonel sekreter hizmetiyle. Siz olmadığınızda ofisinize gelen kargolarınızı karşılayacak bir sekreteriniz olacak ve kargonuz güvenli bir şekilde tutulacaktır. Dolayısıyla kargoyu almak için firmaya gitmenize gerek kalmayacak. Ve yine siz olmadığınızda size müşterilerinizden gelen telefonları sekreterler karşılayacak ve müşterilerinizi kaçırmamış olacaksınız.

Siz de ofisinizi Kamaraya taşıyarak bu güzel imkanlardan yararlanabilirsiniz. Görüldüğü üzere size sadece işinize bakmaktan, işinize odaklanmaktan başka bir iş düşmüyor. Dolayısıyla işinizi daha bir dikkatli şekilde yapıp istediğiniz başarıda bitirebilirsiniz. Girişimcilikte başarılı olmayı kim istemez? O zaman başarılı olmak için buyurun Kamaraya…

Odaklanmak İçin Yapılması Gerekenler konu başlığımızda siz girişimciler için işe nasıl odaklanılır bunu anlatmaya çalıştık. Umarız sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir