fbpx

İşyerinde Etkili Toplantıların Önemli Olmasının 4 Nedeni!

toplantiodasi

Etkili bir toplantı yapabilmek için öncelikle toplantının günü, saati, içeriği önceden katılımcılara bildirilmelidir. Katılımcıların toplantıya hazırlıklı gelmeleri, hangi konular üzerinde araştırma ve çalışmalar yapmaları toplantıyı etkili hale getirmeye yardımcıdır.

Toplantıyı yöneten kişinin her bir katılımcıya eşit şekilde söz hakkı vermesi, konuşmasını aynı dikkatle dinlemesi ve notlar alması da çok önemlidir. Zira katılımcılar toplantıda kendi varlıklarını, düşündüklerini ve eleştirilerini söyleyebildikleri zaman fayda elde edilmiş olacaktır.

Toplantı esnasında önceden hazırlanmış gündeme sadık kalınması, konunun ekseninden sapmadan ilerlemesini sağlar. Aksi takdirde gündemde olmayan birçok konu toplantıda dakikalar alabilir. Asıl konudan uzaklaştıkça da toplantının etkinliği kaybolur.

Çatışmalar Çözülür

toplanti

Bütün fikirlerin ana konu etrafında tartışıldığı etkili bir toplantılarda çatışmalar da çözülür. Her bir katılımcı toplantının gündemini oluşturan konu hakkında kendisine söz verildiği sürede ifade etmesi gerekenleri, konuya ilişkin eleştiri ve çözüm önerilerini sunabilir.

Bir şirketin iki departmanını da ilgilendiren bir konu toplantıda masaya yatırılacaksa her iki departmanın sorumlularının da toplantıda hazır bulunması ve önceden konuya hazırlanması gerekir. Toplantı sonunda kimin işin hangi bölümüyle ilgileneceğine dair sonuç ortaya çıktığında çatışmalar da kendiliğinden çözülür.

Daha İyi Kararlar Verilir

toplantisalonu

Gündem içinde ilerleyen, zamanında başlayıp-biten, konuyu dağıtmadan ve süreyi uzatmadan yapılan toplantılar vakit açısından da sonuç açısından da faydalıdır. Etkili toplantılarda alınan kararlar daha doğru ve isabetli olur.

Gereksiz yere uzamış, ana konudan sapmış ve katılımcıların istedikleri şeyleri konuşamadığı toplantılardan doğru kararlar çıkması mümkün değildir. Bu nedenle toplantının etkili olması için gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Bu da toplantıyı yöneten kişiye düşmektedir.

Ekip Üyeleri Önemlerini Fark Eder

toplanti

Toplantıda kendisine söz verilen her bir katılımcı, konuya ilişkin yaptığı sunumda tecrübelerini ve araştırmalarını aktarma şansı yakalar. Konuya vakıf olan katılımcıların toplantıdan zevk aldıkları ve mutlu oldukları görülür. Bu da şirket içinde büyük bir motivasyon sağlar.

Yaptığı konuşma ile şirkete katkı sağladığı inancı edinen bir çalışan, daha azimli ve gayretli bir çalışma enerjisine kavuşur. Bu da şirketteki her bir ekip üyesinin üretime aktif katılımını sağlar.

Zaman, Çaba ve Para İyi Harcanır

toplantisalonu

Toplantının iyi hazırlanması ve güzel yönetilmesi etkiyi artıracağı gibi; disiplini elden bırakmamanın sonucu olarak zamanında biten bir toplantı başarıyı da beraberinde getirir. Etkili toplantılar zaman tasarrufu, katılımcıların emekleri ve enerjisinin boşa harcanmamasını sağlar. Her bir dakikanın aynı zamanda mali değer ifade ettiğini de göz önüne alacak olursak etkili bir toplantının parasal olarak da şirkete faydası olacağını söyleyebiliriz.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

Toplantı Salonu Kiralamak Neden Daha İyi Bir Çözüm?

Mükemmel Bir Ofisin Sahip Olması Gereken Özellikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir