İş yeri resmi adresi olaak evi göstermek her girişimcinin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Garajda kurulup dünyayı sarsan firmaları neredeyse tüm girişimciler duymuş ve ilham almıştır. Peki, girişimimizi garajda olmasa da kendi evinizde kurup, resmi adres olarak evinizi gösterip dünya çapında başarılı bir girişim kurabilir misiniz?

EV SAHİBİ FAKTÖRÜ

Evinizi iş yeri adresi kullanabilmeniz için ev sahibi ile aranızın iyi olmasında fayda var! Evinizi iş yeri adresi olarak göstermeye kendiniz karar veremiyorsunuz. Eğer ev sahibine home-ofis çalışılacağı bildirilmezse, kendisi size “iyi niyet” suiistimali yaptırımında bulunabilir.

SÖZLEŞMEYİ OKUDUM VE ONAYLIYORUM, İLERİ!

Program yüklerken, bir siteye üye olunurken her zaman sözleşme okunur ve onaylanır.  Herkesin tüm sözleşmeyi noktası virgülüne kadar okuduğundan en ufak bir şüphemiz yok. Konut kira sözleşmesinde de aynı hassasiyetin gösterilmesi gerekir. Eğer sözleşmede ‘Kiralanan, alt kiraya verilemez, ortak alınamaz; devir ve temlik edilemez.’ gibi bir madde yer alıyorsa ev sahibi yaptırımda bulunabilme seçeneğine sahip olacaktır.

ORANLAR DEĞİŞİYOR!

 

Evinizi iş yeri olarak kullanacağınızı mal sahibine mutlaka bildirmelisiniz. Mal sahibinin de emlak vergisini konut değil iş yeri olarak beyan etmesi gerekiyor. Meskenlerde binde 1 olan oran iş yerlerinde binde 2 olarak değişiyor.

Ev kiranıza ek olarak stopaj vergisi ödemeniz gerekiyor. Hesaplama brüt kira üzerinden yapılıyor. Örneğin 1.000 TL kira ödeniyorsa 250 TL stopaj vergisi ödenmelidir.

HER YIL BEYANNAME VERİLMELİ VEYA DİLEKÇE İLE BİLDİRİMDE BULUNULMALI

Ev adresinizi iş yeri adresi olarak kullandığınızda “Gayrimenkul Sermaye İradı Mükellefi” oluyorsunuz. Her yıl beyanname vermek veya dilekçe ile bildirimde bulunmanız gerekecektir.

İş yeri adresi olarak evi göstermek Konusunda Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar;

 

 • İş yeri resmi adresi olarak evi gösterdiğinizde bu adresi mutlaka web sitenize, kartvizitinize yazacağınızı tahmin ediyoruz. Haber vermeden ofisinizi ziyaret eden müşterilerinizi veya potansiyel müşterilerinizi prestijli şekilde karşılayabilmek için eviniz her zaman düzenli olmalı!
 • Her zaman evde durmayacağınızı varsayıyoruz! Siz markete gittiğinizde potansiyel müşteriniz kapınızı çalıp ofisinizde kimsenin olmadığı düşüncesine kapılabilir. Doğal olarak, iş yerlerinin mesai saatleri içinde açık olması beklenmektedir. Bu da imajınıza olumsuz etkide bulunabilir!
 • İş yeri adresi olarak kullandığınız ev adresini müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle paylaşmak durumunda kalmanız oldukça muhtemeldir. Ev adresinizin herkes tarafından bilinmesi gizliliğiniz açısından sorunlar doğurabilir.
 • Birçok firma sahibi, müşteri çalışacağı firmanın adresine de şöyle bir göz atar! Adresin prestijli, merkezi bir konumda yer alması seçimleri etkileyebilmektedir!
 • Eğer ev adresiniz kolay ulaşılabilir bir konumda değilse potansiyel müşterileriniz için ulaşım sorunu ortaya çıkacaktır.
 • Gelen kargolar, önemli evraklar için sürekli evde bulunmanız gerekmektedir. Kaybolan bir doküman işlerin aksamasına neden olabilir.
 • İş yeri olarak kullanılan evi sürekli düzenli tutmak yorucu ve dikkat dağıtıcı olabilir. Bunun sonucunda girişiminize odaklanamama riskiniz mevcuttur.

  İş yeri adresi olarak evi göstermek

  İş yeri adresi olarak evi göstermek

SANAL OFİSİNİZİ RESMİ ADRES OLARAK GÖSTEREBİLİRSİNİZ!

Kamara sanal ofis seçeneği ile İstanbul’un en prestijli konumlarında resmi adres sahibi olabilirsiniz! Profesyonel sekreterya hizmeti alır  tek evrak dahi kaçırmazsınız!

İş yeri resmi adresi olarak evinizi göstermeden önce sanal ofis seçeneklerine bir göz atıp öyle karar vermekte fayda var!

Bu yazının yayınlanmasında bize katkılarını sunan değerli komşumuz Mali Müşavir Serpil Sincar Hanıma teşekkür ederiz.