fbpx

Girişimleri Başarısızlığa Sürükleyen Hatalar

Girişimcilik son zamanlarda ülkemizde geniş bir ekosisteme yayılan bir sektör olmuştur. Girişimcilik en basit tanımıyla insanın kendi işini kurması ve kendi belirlediği hedeflere ulaşma çabasıdır. Ortaya çıkarılmış bir fikrin peşinden gitmek, uygulamaya dökmektir yani. Bu iş süreci içinde de girişimcinin belli bir şeyleri başarmış olması, işine hakim olması gerekmektedir tabi. Her girişimin başarıyla sonuçlanması gibi bir durum yoktur. Ancak her girişimde başarı hedeflenmektedir doğal olarak. Peki bu girişimleri başarısızlığa sürükleyen hatalar nelerdir sizce? Nerede, neyi yanlış veya eksik yapıyorlar?

Her kişinin stratejisi, iş anlayışı ve kurduğu planlar kendine göredir, farklıdır. Ancak bu stratejinin tutması gerekir. Girişime başlamadan önce kısa, orta veya uzun vadeli planlar yapıp tüm olumsuzluk durumlarının ihtimalini de düşünerek hareket etmelisiniz.

Bu yazımızda ise yanlış bir strateji kurmamanız adına hangi yolları denemeniz gerektiğini ve girişimleri başarısızlığa sürükleyen hatalar nedir bunlara değineceğiz. Amacımız bu hatalara düşmemeniz ve ön bilgiye sahip olmanızdır. İşte sizi başarısızlığa sürükleyecek bir kaç hata;

1-Ürününe Aşırı Değer Verilmesi

Girişimcinin ortaya çıkaracağı, insanların hizmetine sunacağı ve büyük şeyler beklediği ürününe gereken önemi vermesi gerektiği yadsınamaz bir gerçektir. Peki bu durumun hatası hangi yönündedir? Sanırım objektif olmamak. Ürününe gereğinden fazla değer verip kusurlarını görmezden gelen bir girişimci belki de hiç beklemediği zamanda o kusurun zararıyla karşılaşacaktır. Ürününüz kaliteli, iyi ve kullanışlı olabilir. Ancak tüm yönüyle değerlendirmeniz ve eksik olan taraflarını veya yanlış olan yerlerini düzeltmeli, tamamlamalısınız. Üstünü kapatırsanız belirttiğimiz üzere ummadık zamanlarda ummadık zararlar görebilirsiniz. Bu hataya düşmemeniz adına ürünlerinizi genel bir tarama yapmalı ve gereken değeri de göstermelisiniz, çok aşırıya kaçmadan.

2-İleri Görüşlü Olamamak

challenge, champion, checkerboard

Vizyonunuz, bakış açınız ne kadar geniş olursa olaylara daha farklı yorumlar getirebilirsiniz. Nitekim bu girişimcide çok yönlülüğü de barındırır. Günü kurtarmak adına bir şeyler yapan ve olumlu/olumsuz olacakları tahmin etmeden, ileri görüş sağlamayan bir girişimciyseniz çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Plansız olayların olması büyük bir ihtimaldir bu noktada. Bunu aşmak için de planlı olmalı, ileri görüşlülüğünüzü konuşturmalısınız. Her olayı değerlendirmeli ve analiz etmelisiniz.

3-Müşteriyle Bağ Kurmamak

Man In White Dress Shirt And Maroon Neck Tie Shaking Hands With Girl In White Dress

Müşteri sizin geçim kaynağınızdır. Ürünlerinizi sunduğunuz, ürünlerinizin yayılmasını sağlayan ve geri dönüşüyle birlikte fikrinizin karşılığını bulmasını sağlayana kişilerdir. Dolayısıyla onlarla olan münasebetiniz, kuracağınız bağ çok önemlidir. Müşteri ile ilişkilerin sıcak, samimi geçmesi onlarda ayrı bir olumlu izlenim bırakmakla birlikte ürünlerinize olan talep de artacaktır. Çünkü müşteri memnuniyeti sayesinde çok daha fazla müşteriye ulaşacaksınız.

Müşteri memnuniyetinin daha iyi olması adına müşterilerinizi daha kaliteli, misafirperverliği yüksek ve temiz, düzenli ofislerinizde karşılayabilirsiniz. Bu noktada Kamara hazır ofislerini tercih edebilir, müşterilerinizin gözünde daha ilgi çekici halde olabilirsiniz.

4-İhmalkar Davranmak

Aslında bu, ürününüze çok aşırı bağlanmakla da bağdaştırılabilir. Nasıl mı? Küçük detayları atlayıp, dikkatli davranmayarak. Bir nevi ihmalkar olmak. Bu çok tehlikeli bir harekettir işin geleceği için. Çünkü bu davranışa alışmanız halinde ortaya koyacağınız her işte bunu yapacaksınız ve bu da sizin kaybetmenize sebep olacaktır. Bundan kurtulmak için işlerinizde kesinlikle taviz vermemeniz ve disiplini oturtmanız gerekir. Hem siz, hem de çalışanlarınız bu titizlik ve disiplin içinde işlerinize yönelirseniz daha sağlam bir iş ortaya çıkarırsınız. Özellikle bu ihmalkar davranmak gibi hataya düşmemelisiniz.

5-İş İle Özel Hayat Dengesini Kuramamak

İş hayatı somut anlamda daha baskın bir rol oynar hayatınızda. Girişimci olarak işlerinizi daha kısa sürede yetiştirmek, olumlu sonuçlar alabilme amacındasınız. Bunu da ancak belli fedakarlıklar göstererek, fazla mesai harcayarak yapabilirsiniz. Bu da sizi ister istemez yıpratacak belki de işten soğutacaktır. Ancak unutmayın ki kritik dönemler bu dönemlerdir. Bu dönemlerde göstereceğiniz tepkiler işin ilerleyişi için dönüm noktası olacaktır.

Bunları yaparken de özel hayatınız ile çok fazla ilgilenemeyeceksiniz. Ancak bu da yanlış bir olgudur. Birini tercih edip diğerini yok saymak yapılan en büyük hatalardan biridir. Peki bu denge nasıl kurulur? Örneğin işi eve taşıyarak. Hem iş hakkında ailenize da danışmış olursunuz hem de evde, eşinizle dostunuzla iş yaparken bile vakit geçirmiş olursunuz. Bu da sizi rahatlatacaktır, iş stresini biraz daha düşürecektir. Bu sadece bir örnekti daha fazla örnek verilerek iş ve özel hayat dengesi kurulabilir.

Girişimleri başarısızlığa sürükleyen hatalar bunlarla da bitmiyor tabi. Ancak en temel hatalar bunlardır. Özellikle müşteri memnuniyeti ve daha rahat, kaliteli bir iş süreci için, en önemlisi bu tür hatalara düşmemeniz adına ofis tercihinizi Kamara tarafından kullanmak size büyük avantajlar sağlayabilir.

Kamara, binden fazla girişimciye, şirketlere, firmalara ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir kuruluştur. Ayrıca Kamara’da gerekli olduğu zamanlarda toplantılarınızı toplantı odalarında gerçekleştirme fırsatına da sahipsiniz.

Uygun kira fiyatlarıyla ofislerinizde daha sağlam bir iş süreci geçireceğiniz Kamara’da müşteri memnuniyeti istediğiniz seviyede olacaktır.

İşte Kamara’nın müşteri memnuniyetini artırdığı özellikler:

 • Rahat ofis ortamı,
 • Ofislerin temiz ve düzenli oluşu,
 • Ergonomik, rahat ofis mobilyaları
 • Bütün materyallerin eksiksiz olması,
 • Müşterilerinizi karşılayan sekreterler,
 • Müşterilerin bekleme sırasında Kamara tarafından ikram edilen çay, kahve servisleri
 • Misafirperverlik

Tüm bunlar müşteriyi etkileyen ve müşterinin sizi daha çok tercih etmesine yarayan etkenlerdir. Bunların yanında sizin de beğeneceğiniz özellikler var 😉

 • Fiber hızlı internet,
 • Fatura giderlerinin hepsi kiraya dahil,
 • Toplantı odalarını kullanma hakkı,
 • Komşuluk edeceğiniz yüzlerce girişimci

Zaman ve ekstra para kaybı  yaşamayacağınız, müşteri memnuniyetinin maksimum seviyede olacağı Kamara ofislerinde işinize daha iyi odaklanarak çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Bu sayede özel hayatınıza da zaman ayırmış olacak, stresleriniz en aza inecektir. Bu da size verim olarak geri dönecektir. Alacağınız olumlu sonuçlar neticesinde de istikrar sağlayarak işe en iyi biçimde devam edebilirsiniz.

Bunların yanında Kamara sayesinde onlarca kişi ile arkadaşlık kurarak kendinizi yalnız hissetmeyeceksiniz. Psikolojik güç de sizinle beraber olacaktır yani. Tüm bunların hepsinden uygun kira fiyatları karşılığında faydalanabilirsiniz. Kira fiyatları, şubeler ve diğer tüm ayrıntılar için tıklayınız.

Girişimleri başarısızlığa sürükleyen hatalar içinde kendinizi bulmak istemezseniz bahsettiğimiz bu hatalara düşmemeniz ve iyi bir strateji uygulamanız gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir