fbpx

Girişimcilikte Büyümek İçin Yapılmaması Gereken Hatalar

Şirketleri, girişimcileri insanlara, daha doğrusu canlılara benzetebiliriz. Şirketler de fikirler aracılığıyla doğar,, meydana gelir, gelişir, büyür ve iyi bakılmadığı, üstünde durulmadığı zaman çökebilir. Peki girişimcilikte büyümek nasıl olur? Ya da şirketin çökmemesi için hangi önlemler alınmalı? Hangi hataları aşarsak daha iyi bir gelişim sürdürebiliriz?

Hepsi birbiriyle bağlantılı soru aslında. Hepsinin cevabı da mevcut olmakla birlikte genelde aynı kapıya çıkar. Ortaya çıkan bir fikir ancak uygulamaya geçildiği zaman değer kazanır. Ancak uygulama sürecinin de iyi geçirilmesi gerekir. Nasıl mı? İyi planlama yaparak, doğru ve donanımlı ekibi kurarak ve çalışmalarınızı gerçekleştireceğiniz yeri, yani ofislerinizi iyi seçerek.

Bu noktada Kamara ofislerini tercih etmeniz size doğrudan katkı sağlayacaktır. Çünkü Kamara’da iş yükünüz  hafifleyecek, dolayısıyla kendi işinize odaklanmanız için daha çok zamanınız olacak.

Peki bu fikirlerden sonra iş kurma sürecinde hangi hatalarla karşılaşmamak gerekir? Veya en çok yapılan hatalar nelerdir? Yazımızda bu hatalara değinerek hepsini detaylıca anlatmaya çalışacağız. İşte karşılaşması yüksek ihtimal olan hatalar;

1-Pazarı Doğru Tanıyamamak

Girişimcilikte büyümek isteyen girişimcilerin bilmesi gerekenlerin başında yatan pazarlama tekniği işlerin devamı için gereken en önemli özelliklerden bir tanesidir. İşi biliyor ama nasıl veya hangi yollardan kazanacağınızı, daha doğrusu işin inceliklerini bilmiyor olabilirsiniz. Bu gibi teknikleri işinize başlamadan önce bilmek, öğrenmek sizi son derece rahatlatacak ve iş sürecinde kolaylıklar sağlayacaktır. Çoğu başarılı girişimcinin bu gibi teknikleri işe başlarken bilmelerinin de altını çizmek isteriz. Bu ince detayları bilmek de ancak tecrübe kazanmanız halinde ve işe devamlılığı sağladığınız zaman mümkün olacaktır.

2-Fazla Kar Elde Etmeye Odaklanmak

Grey Metal Case of Hundred Dollar Bills

Devamlılık için pazarlama tekniğinin gerekli olduğunu söylemiştik. Hangi müşteri kitlesine hitap edeceğinizi bilmek, nasıl yöntemler geliştirmenizi bilmek, sonucunda size maddi olarak çok şey kazandıracaktır. Sizi ileriye taşıyacak olan bu kriter de bir hata olarak değerlendirilebilir. Kar elde etmenin hatası nerede olabilir? Eğer tek hedefiniz bu ise ve sadece buna odaklı iseniz kesinlikle en büyük hatalardan birisi haline gelir. Bunun yerine pazarda kalıcı olmayı hedeflemek daha mantıklı olacaktır. Böylece daha iyi işler çıkarabilmekle birlikte kar da edebilirsiniz.

3-Bütçeyi Doğru Hesaplayamamak

Herhangi bir girişime başlamak için gereken şartlardan biri de ortaya bir sermaye koymak ve gerçekleştirilecek planlar için bütçe oluşturmaktır. Bu bütçeyi mutlaka işinize uygun bir şekilde hazırlamışsınızdır. Önemli olanın bütçenin ne kadar olduğu değil nasıl harcanması gerektiğidir. Bütçe çok az olsa bile etkili harcamalar ve doğru planlamalarla daha fazlasını kazanabilirsiniz. Ancak plansız ve çok harcamalarınız olursa, bütçeniz çok büyük olsa bile kendi kendinizi bataklığa sürüklersiniz. Neticesinde zararı gören yine siz olursunuz.

Bu durumlarla karşılaşmamak adına bütçe, harcama planlaması yapmalısınız. Bu sayede harcadığınız paranın nerelere gittiğini daha iyi tespit edersiniz. Ve unutmayın ki büyük şirketlerin batma sebebi küçük gibi görülen harcamaların sürekli yapılmasıdır.

4-Yeterli Sayıda İşe Alım Yapmamak

Two Person in Formal Attire Doing Shakehands

Şirketinizin büyüklüğüne ve departman sayınıza bağlı olarak çalıştırdığınız kişi sayısı zamana göre farklılık gösterebilir. İşler büyüdükçe, departman sayınız arttıkça, geliştikçe iş yükünüz daha fazla olacak ve dolayısıyla daha çok işçiye ihtiyacınız olacaktır. İş planınızı, bütçe planınızı iyi ayarlayarak bu gibi durumlarda ihtiyacınız olan işçileri şirketinize alabilirsiniz. Buradaki hata ihtiyacınız olduğu halde işçi alımı yapmamaktır. Eğer iş potansiyeliniz fazla ancak işçi alımı yapmıyorsanız bu hem sizi hem de çalışanlarınızı olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla şirketiniz de bu durumdan zarar görebilir.

5-İlişkileri Yönetememek

Siz sadece kendi şirketinizden sorumlu olsanız bile rekabet kavramını da düşünerek sektörden diğer şirketlerin yöneticileriyle de görüşme halinde olmalı, onlarla belli aralıklarla iletişime geçmelisiniz. Buradaki amaç hem kendi konumunuzun diğer şirketlere göre nerede olduğunu görmek hem de eksikleriniz ile birlikte hangi yönlerde gelişme göstermeniz gerektiğini tespit etmektir. Bundan ötürü bu gibi görüşmelerden, toplantılardan kaçınmamalı ve sürekli aktif olmalısınız.

6-Markalaşmayı Görmezden Gelmek

Markalaşmanın bir çok farklı boyutu vardır. Ancak burada bahsettiğimiz marka olayı kendi oluşturduğunuz işin derinliklerine inmek, en maksimumu hedeflemek ve işinizi en iyi derecede yapmaktır. Yani olaylara biraz daha geniş çaplı bakarak daha büyüğü hedeflemektir. Bu konuda kendinizi yetersiz görüyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz. Unutmayın ki girişimcilikte büyümek aynı zamanda markanızı da keşfetmek, oluşturmak ve büyütmektir.

Bu noktada yine kendi sektörünüzden kişilerle iletişime geçmek size olumlu anlamda katkı sağlayacaktır. Peki bu kişileri bulmak o kadar kolay mı? Eğer bahsettiğimiz gibi ofisinizi Kamara’da kurduysanız çok kolay!

Kamara Ofislerinde Çalışma Ortamı

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, girişimci ve girişimci adaylarına, şirketlere ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunan bir şirkettir. Sadece ofislerden değil, sektörünüzden kişilerle veya kendi ekibinizle toplantılarınızı gerçekleştireceğiniz son derece kaliteli ve donanımlı toplantı salonlarından da faydalanabilirsiniz.

Sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor. İşte Kamara’da ilginizi çekebilecek diğer imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlar eşliğinde çalışmalarınızı daha rahat ve istikrarlı bir şekilde yürütmek mümkündür. Çünkü bahsettiğimiz üzere diğer meşgul olacağınız işlerle Kamara ilgilenecek dolayısıyla size işe odaklanmanız için daha fazla zaman kalacaktır. Böylece işlerinizi ertelemek gibi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Kamara ofislerinde çalışmak size yeni insanlarla, özellikle sektörünüzden insanlarla tanışma fırsatı da sunacak. Böylece işlerle alakalı sohbetler kurabileceksiniz. Kamara’da yer alan teraslarda yine Kamara’nın sınırsız çay, kahve ikramları eşliğinde sohbetler kurarak işleriniz hakkında hem bilmediklerinizi öğrenecek hem de işten kalan zamanlarınızda kafanızı daha rahat ettireceksiniz.

Girişimcilikte büyümek belli aşamaları sorunsuz veya az hasarlı bir şekilde geçerek gerçekleşmektedir. Bu hasarlar da yukarıda belirttiğimiz hatalardan meydana gelmektedir. Bu hatalar yapılabilir, normal de görülebilir ancak önemli olanın sürekli olmamasıdır. Karşılaşacağınız hatalardan ders çıkarmak, tecrübe kazanmak en önemlisidir.

Girişimcilikte büyümek isteyen kişiler bu gibi hataları görmezden gelmemeli ve daha istikrarlı, planlı biçimde hedeflerine odaklanmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir