Girişimcilikte başarıyı neye göre belirlersiniz? Bu aslında görecelik bir kavramdır. Yani başkası için başarı sayılabilen bir şey sizin için başarı kriteri olmayabilir. Keza tersi durumda da durum böyle olabilir. Ancak genel anlamda başarı; adından söz ettiren, ortaya çıkardığı ürünle kişilerin beğenisini alan ve çok talep gören kişilerde somut olarak görülebilir. Peki bu başarılı girişimciler başarılarını nelere borçludurlar, hangi yollardan geçmişlerdir? Daha doğrusu başarılı girişimcilerin ortak özellikleri nelerdir?

Yazımızda bir şeyleri başarmış, vizyonun geniş tutmuş başarılı girişimcilerin ortak özellikleri nedir, bu başarıyı nelere borçludurlar başlıklar halinde değineceğiz. Siz de bu özellikleri kendinizde görebiliyorsanız başarılı girişimciler arasında yerinizi alabilirsiniz.

Tutku ve Motivasyon

Closeup Photo of Person's Fist Bump

İşin, başarının, işe bağlılığın kökeni budur aslında. İşini severek yapmak, işini yaparken mutlu olmak ve bu motivasyonlar çevresinin de aynı heyecana dahil olmasını sağlamaktır. Siz de işlerinizi yüksek moralle yerine getirir, her zaman daha mutlu ve tutkuyla yaparsanız başarı için sinyalleri vermeye başlarsınız. İşlerini hayatlarında en önemli bir parça olarak görürler ve iş zamanı dışında da işleriyle ilgilenecek vakti bulurlar. Hiç bir şekilde sitem etmez, şikayetçi olmazlar. İşlerini tutkuyla yapan kişilerin başarısız olma gibi bir ihtimali olmaz zaten.

Risk Almaktan Korkmazlar

Dedik ya hani işleri onlar için hayatın bir parçası hatta en önemli parçasıdır, o işlerinin başarıya ulaşması ve insanlara iyi hizmet etmesi için de en iyisi olmayı amaçlarlar. Bu doğrultuda çoğu olumsuzluklarla da karşılaşabilirler. Peki bu olumsuzluklarda nasıl bir yol izlemeliler? İşte başarılı girişimcilerin ortak özellikleri arasında belki de en önemli olanı bu aslında. Risk almaları, risk alırken de korkmamalarıdır.

Güven ve Özveri

Two Men Standing While Doing High Five

Bunun yanına sıkı çalışmayı da ekleyebiliriz. Girişimcilikte kendine güven olmazsa olmazdır. Kendine güvenmeyen birinin girişimci olması zaten düşünülemez. Bu güven ve inancı kendi ekibine de yansıtmalıdır ki işlere, iş verimine olumlu anlamda yansısın.

Girişimciler risk alır dedik. Riskin yanında fedakarlık da yapar girişimciler. Özverili davranarak işlerine daha da düşkün olurlar. Bu, tamamen işlerin olumlu sonuçlanması için izlenen bir yoldur.

Tecrübe ve Bilgi

Güven, cesaret, risk almak gibi soyut terimler de yetmeye bilir bazen girişimcilikte. Girişimcilikte başarı için tecrübe, deneyim ve bilgi, birikimin de birleşmesi gerekmektedir. Nitekim bu tecrübe sizin işiniz hakkında ne kadar bilgili olduğunuzu ölçmektedir. İlk etapta başarı için sizden tecrübeli olmanız beklenmez ancak işin ilerleyen kısımlarında işinizle daha çok haşır neşir oldukça bilgi, birikiminiz artacak ve daha çok deneyim kazanacaksınız. Bu da müşterinin ihtiyaçlarını anlamak ve daha iyi hizmet sunmak adına önemli bir hamledir.

İyi Bir Lider Olmak ve İletişimin Kuvvetli Olması

Siz bir girişimci olarak aynı zamanda yönetici ve lidersiniz de. Ekibinizi iyi yöneterek işlere odaklamalı ve başarılı sonuçlara beraber ulaşmalısınız. İyi bir lider disiplinli olduğu kadar iletişimi de kuvvetli olmalı ve ekibiyle sürekli iç içe olmalıdır. Ortaya bir ekip ruhu çıkarmak, takım halinde çalışmak için atılması gereken en önemli adım budur. Bu adım aynı zamanda ortaya bir mutluluk tablosunu da çıkarır ve ekip içindeki herkesin işe odaklanmasını artırır. Bu da otomatikman başarıyı getirecek bir durumdur.

Ayrıca iletişim olarak sadece ekip arkadaşları ile değil gerek kendi meslektaşları gerekse de ailesi, yakın çevresi olsun kendisine destek olabilecek kişilerle de iletişime geçmelidir. Bunlardan alacağı tavsiyeler ve fikirler ile de işlerini şekillendirebilirler.

Kamara’da Sizin Gibi Girişimcileri Bulabilirsiniz!

Ofisinizin, şirketinizin konumu sizin gibi girişimcilere ulaşmak için elverişli olmayabilir. Ancak Kamara’da durum tam aksine! Çünkü Kamara bünyesinde binden fazla çeşitli sektörlerden girişimci yer almakla birlikte hepsi birbiriyle arkadaşlık, komşuluk kurabilecek potansiyeldedir.

Kamara’da işleriniz devam ederken ekibinizden yetersiz gördüğünüz bilgi ve fikirleri belki de diğer arkadaşlık kurduğunuz kişilerden alabileceksiniz. Bu noktada Kamara sosyallik açısından da ön plandadır.

Peki Kamara nedir, neye hizmet eder?

Kamara, belirttiğimiz üzere binden fazla mutlu müşterisine, derneklere, firmalara ve şirketlere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunarak çeşitli imkanlardan da yararlanmalarını sağlayan bir kuruluştur.

Biraz da Kamara’daki yararlanacağınız imkanlardan bahsedelim!

Kamara’da işinizi kolaylaştıracak, çalışırken keyif alacağınız ve keyif aldıkça da başaracağınız işleri çeşitli imkanlar doğrultusunda gerçekleştirebileceksiniz.

 • Rahat ve ergonomik ofis mobilyaları,
 • Profesyonel sekreter hizmeti,
 • Resepsiyon,
 • 7’24 güvenlik sağlanmaktadır,
 • Ofisiniz için düzenli temizlik hizmeti,
 • Tüm ofis ekipmanları ofisinizde hazır halde bulunmaktadır,
 • İşlerinizin daha kolay olması için fiber hızlı internet,
 • Ayrıca tüm fatura giderleri kiraya dahildir,
 • Sanal ofis seçiminde stopaj vergisi ödemenize gerek yok,
 • Arkadaşlık, komşuluk kurabileceğiniz yüzlerce girişimci,
 • Çalışırken veya sohbetler sırasında tüm çay, kahve servisleri yine Kamara’dan.

Tüm bu imkanlar doğrultusunda işlerinizi başarıya ulaştırmak daha da kolay olacaktır. Görüldüğü üzere Kamara’da sadece bilgi alışverişi yapacağınız arkadaşları edinmekle kalmayacaksınız A’dan Z’ye tüm imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Ofislerinizin temizliğinden kapınıza gelen kargoya kadar tüm şeylerin düşünüldüğü Kamara’da çalışmak sizin zaman ve para kaybınızı da önleyecektir. Ki, zamanın girişimci için ne kadar değerli olduğunu da belirtmeliyiz. Ekonomik sıkıntılara girmemek adına paranın, maliyetin öneminden de bahsedebiliriz. Bu iki kavramdan tasarruf etmek, girişimcinin isteyeceği ilk şeydir belki de.

Sizin yapmanız gereken bilgisayarınızı masanıza kurarak işlerinize daha iyi odaklanmak ve başka şeylerle meşgul olmamaktır. Çünkü Kamara sizin için her şeyi düşündü.

O zaman başarılı girişimcilerin ortak özellikleri arasına doğru ofis seçimini de eklemek yanlış olmaz.

Seçeceğiniz ofisin size iyi hizmet etmesine, sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilmesine de dikkat edin ve buna göre tercihinizi yapın. Çünkü belki de evinizden bile fazla vakit geçirebileceğiniz yer orasıdır.

Hedeflediğiniz yerlere, başarıya ulaşmak adına belirleyeceğiniz plan ve stratejiler ile kendi yolunuzu kendiniz çizersiniz. Daha doğrusu kendi kaderinizi kendiniz belirlersiniz. Yazımızda bahsettiğimiz gibi başarılı girişimcilerin ortak özellikleri sizde de varsa eğer başarılı olmak için ilk adımı atmışsınız demektir. Çünkü girişimciler disiplinle ve bir o kadar taviz vermeyen tiplerdir. Siz de bunları göz ardı etmeden, ofis seçimini de Kamara ofislerinden yana kullanarak başarılara göz kırpabilirsiniz.