Yeni bir işe başlamak yeni bir yaşama başlamak gibi bir şeydir aslında. Çünkü belki henüz çoğu şeyi bilmemeniz, tecrübe sahibi olmamanız veya çoğu konuda kendinizi eksik hissetmeniz sizin halen daha gelişmeniz gerektiğinin kanıtlarıdır. Bu yönden baktığımızda aslında öğrenmenin sadece okulla sınırlı kalmadığını, kalmayacağını da anlamaktayız. İşe başladıktan sonraki ilerleyen süreç size olumlu anlamda çok şey katacaktır. Lehinize gelişecek bu olayların tümü sizi bir adım daha öne taşıyarak hem gerekli konularda bilgi sahibi olmanıza hem de tecrübe kazanmanıza vesile olacaktır. Peki bu bahsettiklerimizin hepsi bütün işlerde geçerli olacak mı? Veya yeni işinizin size uygunluğu nasıl olacak? İşinize ne kadar sürede, nasıl adapte olabileceksiniz? Tüm bu sorulara veya sorunlara o işe atılmadan önce yapacağınız araştırmalarla cevap vermeli, çözümlemelisiniz. İşinizin size uygunluğuna göre bir seçim yapabilirsiniz. Öyleyse yeni işinizin size uygunluğu nasıl anlaşılabilir beraber bakalım.

İşinizin Size Uygunluğu Nasıl Araştırılır?

Yeni bir işe ancak o işi isteyerek, severek ve her gün daha yeni şeyler öğrenme amacı içinde olarak adapte olabilirsiniz. Ya da o işle alakalı gerekli araştırmaları yapıp ön bilginizi oluşturmuş iseniz adapte olabilirsiniz. Yeni işinizin size uygunluğu ancak böyle anlaşılabilir. Peki bu araştırmalar nasıl ve neye göre yapılacak? Araştırma yöntemleri nelerdir? Yazımızda bu yöntemleri çeşitli başlıklar altında inceleyerek yeni işinizin size olan uygunluğu nasıl anlaşılır bunu aktaracağız. İşte yeni işinizin size uygun olup olmadığını anlamak için atacağınız gerekli adımlar;

1-Sosyal Medya İncelemesi ile İşinizin Size Uygunluğuna Bakın

Notizen Book

Çalışacağınız işin ortamı, çalışanları sizin için en önemli etkenlerdir. Çünkü oradaki atmosfer sizi olumlu veya olumsuz biçimde etkileyebilir. Ya da şirketin neye hizmet ettiği, hangi müşterilere, insanlara ulaştığını ve çalışanların profillerini, unvanlarını ve yetkilerini de bilmek en doğal hakkınızdır.

Bu gibi bilgileri öğrenmenin yollarından biri de şüphesiz bilgiye en hızlı ulaşma aracı olan teknolojidir. Teknolojinin bir parçası olan sosyal medya ayağını kullanarak çalışacağınız şirketin bahsettiğimiz tüm bu kriterlerine, bilgilerine ulaşmanız mümkündür. Hepsine ulaşamasanız bile genel anlamda o şirketle alakalı kafanızda bir şeyler canlanacaktır. Sosyal medyayı aktif kullanmalı ve araştırmalarınızı yapmalısınız.

2-Sizden Önceki Veya Devam Eden Çalışanlara Ulaşmak

Sosyal medya size tüm bilgilerin hepsini sunmayabilir. Bunu aşmak için de bir diğer yöntem olan doğrudan bilgi almaktır. Bu da ancak başlığımızda da belirttiğimiz gibi şirkette sizden önce çalışan veya halen daha çalışmaya devam eden kişilere ulaşacak olmanızdır. Bu sizi biraz uğraştırabilir ama sonucunda değeceğini anlayacaksınız.

Nitekim direkt çalışanlardan bilgi almanız kafanızda daha çok şeyi canlandıracak ve neredeyse tüm sorularınıza yanıt bulabileceksiniz. Bu noktada çalışanlara soracağınız sorular, konular şunlar olabilir:

 • Şirketin amacı, vizyonu, misyonu nedir?
 • Ekibinizde hangi mesleklerden kişilere yer veriliyor?
 • Çalışma koşulları nelerdir?
 • Ofisler nasıl?
 • Şirketin konumu nedir, gidişatı nasıldır?

Bu ve bunun gibi sorularınızı karşı tarafa yönlendirdiğiniz zaman merak ettiğiniz çoğu şeyin cevabını alabilirsiniz. Alacağınız cevaplar neticesinde de kendinizin o işe, şirkete uygun olup olmadığınızı belirlersiniz.

3-Mülakatlardan Yararlanmak

3 Women in Suit Sitting

Çalışmak istediğiniz, çalışacağınız işle alakalı sizi o şirkette bir mülakata tabi tutabilirler. Ancak siz mülakatı sadece size çeşitli sorular yönlendirip sizi değerlendirmeleri olarak görmeyin. Daha da geniş düşünerek ve kendinize fırsatlar oluşturarak sizi mülakata alan kişiyi sorgulayabilirsiniz. İlk başta çekingen gibi olabilirsiniz ancak olmayacağını anlarsınız. Kafanızdaki soruları burada da sorarak sizi tatmin edecek cevaplara ulaşabilirsiniz. Buna gerçekten hakkım var mı demeyin. Çünkü siz saygılı bir biçimde, kaba davranmadan karşı tarafa sorularınızı yöneltirseniz karşı taraf da size aynı samimiyetle sorularınızı cevaplandıracaktır. Neticesinde iki taraf da bir şey kaybetmeyecektir. Yeni işinizin size uygunluğunu öğrenmek için fırsat olarak değerlendirin.

4- Kendi İşinizi Kendiniz mi Kurmak İstiyorsunuz?

Yeni işinizin size uygunluğu konusunda belli bir noktaya ulaşmış ve bir şeylere karar vermişseniz bir şirkete veya firmaya bağlı olmadan kendi işinizi de kurabilirsiniz. Girişimcilik kültürünün içinde bu yok mudur zaten? Kendi işini kurmak ve kendi doğrularıyla bir yerlere vararak başarıyı kovalamak gibi. Siz de bu düşüncede olabilir ve kendi ofisinizi açmak isteyebilirsiniz. Peki yapacağınız iş kadar ofis araştırması da yaptınız mı?

Ofisler girişimcilerin bir nevi evi gibidir. Çünkü günün çok büyük bir kısmını orada geçirerek işlerini devam ettirirler. Bundan olsa gerek ofislerin o kişilere vereceği hizmet de önemlidir. Bir ofis ne hizmeti verebilir?

Eğer Kamara ofislerinde çalışmayı tercih ettiyseniz o ofislerin size ne tür hizmetler sağlayacağını çalıştığınız sırada fazlasıyla görebilirsiniz. Kamara nedir? Kamara ofisleri nasıl hizmetler sunar? Bunlara derin ayrıntılarıyla bakmak gerekirse;

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren şirkettir. Ofislerin yanı sıra bünyesinde çalışmalarını devam ettiren kişilere toplantılarını, daha rahat ve kaliteli ortam olması için, toplantı salonlarında yapmalarını sağlar.

Kamara’da ilginizi çekecek diğer imkanlar

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlar neticesinde çalışmalarınızı daha kaliteli ofislerde daha rahat biçimde yürütebilecek ve sizin için gerekli olan zamanı kazanmış olacak ayrıca maliyet olarak da zarar görmeyeceksiniz.

Tüm bunlar gerçekleşirken gerek çalışma aralarında olsun gerekse de çalışırken olsun sohbet edeceğiniz bir çok komşunuz, arkadaşınız da olacak. Bu sayede hem işleriniz hakkında konuşup sorunlarınızı dile getirip çözümler arayacak hem de işten kalan zamanları değerlendirerek zihninizi rahatlatmış olacaksınız.

Kamara şubelerine, iletişim bilgilerine ve daha fazlasına ulaşmak için Sorularla Kamara adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Yeni işinizin size uygunluğu değinmiş olduğumuz üç başlık üzerinden araştırma yaparak, sorarak ve belirli kişilere ulaşarak alacağınız cevaplar neticesinde belirlenmiş olacaktır. Tüm bunların hepsinin işe başlamadan önce yapılması sizin yararınıza olacaktır. Çünkü bir şeylere başlamış olmak ve devam ederken eksiklerinizi görmek sizi olumsuz anlamda etkileyebilir.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.