İşleri uzun vadeye yaymak neden önemlidir? Uzun vadeye yayılan işlerden elde edeceğiniz sonuçlar size neler katacaktır? Girişimcilikte uzun vadeli düşünmek için öncelikle kendinizi tanımalısınız. Hangi işte yer almak istediğinize karar verdikten sonra girişimcilikte uzun vadeli düşünmek adına bir şeyler geliştirmelisiniz. Peki girişimcilikte uzun vadeli düşünmek için gerekli adımlar nelerdir? Bu adımları ele aldığımız bu yazımızda yer verdiğimiz alt başlıklar şunlardan oluşmaktadır:

 • Karakterinizi inşa etmeye odaklanın,
 • Bilinçli olarak uzun dönemi düşünmeye başlayın,
 • Sizi kısıtlayan etkenlerden kurtulun,
 • Uzun sürecin sonunda nereye varacaksınız?
 • Sabırlı olmayı bilmelisiniz,
 • Her gün yaptığınız şeyleri gözden geçirin,
 • Ofis ortamınızı iyi seçmelisiniz,
 • İlgili yazılar

Girişimcilik serüvenine başlamadan önce planlarınızı yaparken hangi ölçütlere, hangi zaman aralıklarına göre yapmanız sağlıklı olacaktır. Bu süre bağlamında kısa veya uzun vadeli olarak hareket edebilirsiniz. Girişimcilikte uzun vadeli düşünmek size daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Nitekim uzun vadede sürekliliği sağlayan ve istikrarı yakalayan bir girişimci iseniz başarılı olma ihtimaliniz bir hayli fazla olacaktır. Peki uzun vadeli düşünmek için hangi adımlara başvurmanız gerekir? Hangi yolları izleyerek planlarınızı ve iş sürecinizi uzun vadeye yayabilirsiniz?

Planlarınızı uzun vadeye yaymak aslında sizin girişimcilikte ne kadar kalıcı olmak istediğinizin bir göstergesidir. Buna bağlı olarak başarınız ve elde edeceğiniz tüm sonuçlar buna bağlı olarak gelişecektir. Nitekim girişimciliğe başlamadan önce planlama yapmak, ortaya belli hedefler koymak yapmanız gereken şeylerin başında gelir. Tüm bu kıstasları düşünerek hareket etmek ve olayların içerisinde aktif rol oynamak sizi tecrübeli kılacakken aynı zamanda da bulunduğunuz noktanın hedefiniz ile olan yakınlık, uzaklık ilişkisini de saptamış olacaksınız. Tüm bu kombinasyonlar sizi hedefe daha da yaklaştıracak iken aksi durumda hedeften uzaklaştırabilir de.

Hedeflerinizden kopmamak ve planlarınızı daha uzun vadeye yaymak için belli başlı yöntemler izlemelisiniz. Öncelikle kendinizden başlayarak her ayrıntıyı değerlendirmeli ve hiç bir detayı atlamadan işinize en uygun performansı göstermelisiniz. Tabi bunu yaparken bireysel değil ekibinizle birlikte takım halinde hareket etmek size daha başarılı sonuçlar doğuracaktır. İşte uzun vadede başarılı sonuçlara ulaşmanız için izlemeniz gereken adımlar:

Karakterinizi İnşa Etmeye Odaklanın

Girişimcilik alanında hizmet vermek istediğiniz sektörde yer almak ve uzun vadeli olarak çalışmak, kalıcı olmak için karakterinizi o alana göre şekillendirmelisiniz. Buradaki karakterden kastımız tamamen işiniz ile alakalıdır. Alacağınız kararlar, olaylara karşı göstereceğiniz reaksiyonlar, iletişim faktörü ve daha fazla ölçütü karakteriniz ile bağdaştırabilirsiniz. Olumlu bir seyir halinde karakterinizi işlerinizle orantılı biçimde örtüştürmelisiniz. Bunu yaptığınız taktirde işlerinizi daha dizaynlı yapacak olup istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

Bilinçli Olarak Uzun Dönemi Düşünmeye Başlayın

Zihinsel Çöküşten Kurtulmak Nelere Bağlıdır
Bilinçli Olarak Uzun Dönemi Düşünmeye Başlayın

Kendi kendinizi nasıl motive edebilirsiniz? Ya da kendinizi işlerinize nasıl daha çok bağlayarak istikrarı sağlayabilirsiniz? Bilinçaltı kavramı burada kendini ortaya koymaktadır aslında. Bilinçaltınıza işleyeceğiniz her olumlu şey sizi işinize daha çok sürükleyecek olup başarılı sonuçlar almanızı da sağlayacaktır. Bununla beraber sürekli olarak bilinçli bir şekilde uzun dönemi kafanızda resmetmeye başlayın. Uzun dönemde neler yapabileceğinizi kestirmek, nelerle uğraşıp nasıl stratejiler izleyeceğinizi belirlemek çok önemlidir. Hem uzun döneme başlamadan önce hem bu süreç devam ederken sürekli olarak bu düşüncelerinizi devam ettirmelisiniz.

Sizi Kısıtlayan Etkenlerden Kurtulun

Girişimciliğinize devam ederken sizi olumsuz etkileyen şeylerden kurtulmanın formüllerine bakmalısınız. Bunun öncesinde ise neler sizi olumsuz etkiliyor, hangi sebeplerden ötürü işlerinize odaklanamıyor ve sürecinizi uzun vadeye yayamıyorsunuz bunları belirlemek gerekir. Bu gibi sizi kısıtlayan etkenler genelde elinizdeki imkanların yetersiz oluşu, çevrenizdeki kişilerin ön yargılı düşünceleri ve diğer çevresel faktörler… Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; elinizdeki sermaye her ne kadar yetersiz olsa bile hedeflerinizden, planlarınızdan vazgeçmemek gerekir. Gerekirse sponsor tarzı destekler bularak bu eksiği kapatabilirsiniz.

Çevresel etkenlere gelecek olursak, çevrenizdeki kişilerin kapalı görüşleri, ön yargılı düşünceleri ne kadar çok olursa olsun hiç bir şekilde sizin kararlılığınızı etkilememeli. Yani burada iş sizde bitmektedir. Bu gibi olumsuz durumdan kurtulmak için de böyle düşünce tarzı olan insanlardan uzan kalmak gerekir. Onları ikna etmek zorunda da değilsiniz. Doğal olarak yapabildiğiniz şeylerden eminseniz ve kendinize inanıyorsanız çevrenizdeki kişilerin sizi engellemesine izin vermemelisiniz.

Uzun Sürecin Sonunda Nereye Varacaksınız?

Uzun vadede girişimcilik süreci içerisinde bulunmak istiyorsanız öncesinden varmak istediğiniz noktayı belirlemelisiniz. Yani ortaya bir hedef koymalı ve bu hedefe ulaşmak için çalışmalarınızı sürdürmelisiniz. Çalışma sürecinizde de sürekli bulunduğunuz konum ile hedeflediğiniz konumu karşılaştırarak nerede olduğunuzu saptamalısınız. Böylelikle hem daha iyi bir iş süreciniz olacak hem de adımlarınızı sağlam atmış olacaksınız. Neticesinde de başarılı işlere imza atabilirsiniz.

Sabırlı Olmayı Bilmelisiniz

Eğer uzun bir iş sürecinde yer almak ve çalışmalarınızı uzun vadeye yaymak istiyorsanız başarılı sonuçların da uzun bir süreçten geçeceğinin farkında olmalısınız. Nitekim bu süreçte size en çok sabır lazım olacaktır. Bu sabrı çalışmayla birleştirdiğiniz zaman siz de göreceksiniz ki gerçekten hedeflediğiniz noktaya gelmiş ve başarılı olmuşsunuzdur. Ara ara alacağınız olumsuz sonuçlar sizi olumsuz yönde etkilememeli. Aksine bu sonuçlar üzerinden gerekli dersleri çıkararak olayı tamamen lehinize de çevirmelisiniz. Sabır belki de en çok bu gibi olumsuz sonuçların ardından size lazım olacaktır.

Her Gün Yaptığınız Şeyleri Gözden Geçirin

Uzun süreçler daha çok emek isteyen süreçlerdir. Dolayısıyla her gün ne yaptığınızın farkında olmalısınız. Bunu da yine her gün kendinizi kontrol ederek yapabilirsiniz. Planlı bir tutum sergilemeniz her anlamda size katkı sağlayacaktır. Gerek ekonomi anlamında gerek kendinizi ve şirketinizi, ekibinizi kontrol etme, denetleme anlamında planlamalar oldukça önemlidir.. Planlı bir ilerleyişin bir parçası olarak yaptıklarınızı analiz etmek ve elinizdeki verileri sonuca ulaştırmak en temel gayeniz olmalıdır.

Ofis Ortamınızı İyi Seçmelisiniz

kamara kadıköy hazır ofis içerisinde çalışma alanı
Ofis Ortamınızı İyi Seçmelisiniz

Uzun vadeli işleriniz için tüm kriterleri düşünmek zorundasınız. Bu kriterlerden biri de iş lokasyonunuzdur. İşinizi nasıl bir ofis düzeni içerisinde, hangi konumlarda devam ettireceksiniz? Buna karar verdikten sonra işinizi daha disiplinli sürdürebileceksiniz. Bu noktada Kamara hazır ofislerini tercih etmeniz size ekstra yarar sağlayacaktır. Çünkü Kamara’da işlerinizi yürütürken aynı zamanda çeşitli imkanlardan yararlanma şansına da sahipsiniz. Temizlikten telesekretere kadar bir çok imkandan yararlanacağınız Kamara ofislerinde gideriniz de çok az olacaktır.

Genel olarak bakıldığında uzun vadeli iş süreçleri için en temel anlamda bahsettiğimiz bu kriterlere ihtiyacınız olacaktır. Karakter analizi yapmaktan ofis seçimine kadar uzanan bu adımları uzun vadeli iş sürecinizde etkili yönetmek de bir usta işi olacaktır.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

 1. Kaliteli İş Süreci İçin Gereken Metotlar
 2. Girişimcilik Süreci İçerisinde Doğru Bilinen Yanlışlar
 3. İş Hayatındaki Problemler Nasıl Çözülür?

 

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.