fbpx

Ücretsiz: Şirket Kurmayı Uzmanlarından Öğrenin

Her ay onlarca yeni firma kuruluşu için bizi tercih ediyor. Edindiğimiz deneyimleri sizinle paylaşmak, sorularınızı cevaplamak için bir araya geliyoruz.

Sorularınızı ücretsiz cevaplayacak kadromuz:

  • Şirket kurmaktan korkmayın – Mehmet Taşhanlıgil
  • Şirket kurmanın hukuki boyutu – Av. Deniz Merve Ersoy Pınar
  • Şirket kurmanın mali boyutu – Serpil Sincar
  • Yeni şirketlerde ödeme alma yöntemleri – Gaye Or
  • Şirket kurmanın operasyonel boyutu – Serdar Karataş

Toplantı gündemine eklenmesini istediğiniz soruları şimdiden sirketkuruyorum@kamara.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Etkinlik Detayları

Şirket kurma eğitim videosu (4 bölüm) kontrol tuşlarını kullanarak önceki / sonraki videoya geçebilirsiniz.

Serpil Hanım’ın soru cevap kısmı

Öncelikle sunumdaki katılımınız ve sorularınız için teşekkür ederim. Vergilendirme, oldukça geniş ve kapsamlı bir konudur. Özellikle de son yıllarda artış gösteren dijital ortamdaki gelirlerin vergilendirilmesi Maliye’nin de yeni yeni hazırlanmakta olduğu bir konudur. Bu sebeple sunum sırasında kısa tutmak zorunda olduğum ya da net bir cevap vermekten kaçındığım bazı soruları aşağıda biraz daha detaylı olarak sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. İlginize ve katılımınıza; etkinliği düzenlemekte aracı olan Kamara’ya bir kez daha teşekkür ederim. Faydalı Olması Dileğiyle, S.M.M.M. SERPİL SİNCAR

SORU: Şirket kuruluşu sırasında ‘sermaye’nin belirlenmesinde hangi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır?

CEVAP: Öncelikle; Limited Şirketin en az 10.000.-TL; Anonim Şirketin ise en az 50.000.-TL sermaye ile kurulduğunu hatırlayalım. Bir limited şirketin kuruluş aşamasında, sermayenin bankaya bloke amaçlı yatırılması artık zorunlu değildir. Anonim şirketlerde ise kuruluş esnasında, sermayenin en az ¼’ünün bankaya yatırılması zorunludur. Bu bilgiler ışığında; sermaye tutarını belirlerken şirketinizin kazanç elde edene kadar ön gördüğünüz sabit giderleri göz önünde bulundurmanızı öneririm. Çünkü, sermayenin mali tablonuzdaki önemi, özellikle de 3.kişiler nezdinde önem arz etmektedir. Örneğin; bir şirket, giderlerini karşılamak için sürekli olarak ortaktan borç para alıyorsa (şirketin ortaklardan ayrı bir kişiliği olduğunu hatırladığınızda, şirket zorunlu ödemelerini yaparken ortak sürekli şirket adına ödemeleri finanse etmek zorunda kalacaktır.) şirketin sermayesinin eksilmesine ve bu durumun mali tablolarınızın yatırımcılar nezdinde mali yapısının zayıf olduğu anlamına gelebileceğini bilmeniz ve buna göre bir sermaye belirlemeniz gerekmektedir.

SORU: İş yeri adresinizi Home-Office olarak gösterebilir misiniz?

CEVAP: Evet, gösterilebilir. Bu konuyla ilgili ayrıntıları, daha önce Kamara’nın web sayfasında paylaşmıştık. Dilerseniz ilgili sayfadan destek alabilirsiniz: https://kamara.com.tr/blog/is-yeri-resmiadresi-olarak-evi-gostermek/

SORU: Sermaye şirketi olarak kuruluşunu yapacağım şirket için kendi evimi adres gösterebilir miyim? Bu durumda kira kontratına gerek var mı, varsa kira tutarı en az ne kadar olmalıdır?

CEVAP: Sermaye şirketi, gerçek kişiden ayrı bir kişilik olduğu için, kurulacak olan sermaye şirketi için ayrı bir kira kontratının yapılması gerekmektedir. Düzenlenecek kira kontratında belirtilmesi gereken en az tutar kanunda ‘emsal bedel’ olarak anılmaktadır. Emsal bedeli tespit etmek için yapılabilecek işlem; bağlı bulunduğunuz belediyeden dairenizin ‘emlak vergisi değeri’ni öğrenmektir. Bu değerin en az %5’i yıllık kira bedelini oluşturmalıdır. Örnek: Bir kimse, emlak vergisi değeri 100.000.-TL olan bir iş yerini ortağı olduğu şirkete kirasız (bedelsiz) olarak vermişse; kira geliri elde etmediği halde, o işyeri için yıllık emsal kira bedeli (100.000 x % 5) = 5.000 TL hesaplaması gerekecektir. Elbette ki bu tutar üzerinden de stopaj hesaplanması ve ödenmesi gerekmektedir. Ancak buradaki stopajın ödenmesi/ödenmemesi ile ilgili bazı ayrıntılar söz konusudur; dilerseniz ayrıca bilgilendirme yapabiliriz.

SORU: Yurt dışında elde edilen ve kaynağında vergilendirilen gelirlerin; Türkiye’de vergilendirilmesi nasıl olacaktır? Dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

CEVAP: İlgili gelirlerin ‘çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması’ çerçevesinde kontrolü yapılıp, gelirin elde edildiği ülkedeki anlaşma şartlarına bakılması uygundur. Ayrıca, elde edilen gelirin türü de değerlendirme açısından önemlidir.

SORU: Yurt dışı ürün satışlarında, ilgili satışlar eğer ki ‘esnaf muaflığı’ sınırındaysa vergi mükellefiyeti açılması zorunlu mudur?

CEVAP: Yurt dışına yapılan satışlarda da; satışı yapılan ürünün, kanunda yazılı ürün çeşitlerinden biri olması halinde esnaf muafiyeti kapsamında değerlendirilmesi mümkündür.

SORU: Kişinin kendine ait Web sitesi üzerinden yapılan satışlarda da esnaf muaflığı söz konusu olur mu?

CEVAP: Evet, kendi web sitesi üzerinden esnaf muafiyeti kapsamında yer alan işleri yapanlar da bu kapsama dahil olabilecektir. ETBİS Sistemi ile ilgili sorun, ilgili kişinin vergi dairesinden alacağı ‘Vergiden Muaf Esnaf’ belgesi ile birlikte, ‘Esnaf ve sanatkarlar odası’na başvuru yapması ile giderilebilecektir.

SORU: İnternet üzerinden danışmanlık hizmeti verilmesi esnaf muaflığı kapsamında değerlendirilebilir mi?

CEVAP: Esnaf muaflığı kapsamında sayılan işler arasında ‘danışmanlık hizmeti’ olmadığı için; ilgili hizmet esnaf muafiyeti kapsamında değerlendirilemeyecektir. Esnaf muafiyet kapsamında yer alan işlerden bir kısmı kanunda şu şekilde tanımlanmıştır: “ Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasırt, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın yapılması…”

SORU: Vergiden Muaf esnaf sınırında çalışan bir kişinin, dar mükellef kurumlar aracılığıyla verdiği reklamlara (Google, Facebook vb.) ilişkin yaptığı ödemeler üzerinden son düzenlemeye göre kesinti (stopaj) yapması gerekli ve zorunlu mudur?

CEVAP: Vergiden Muaf esnaf statüsündeki kişiler; stopaj kesintisini yapmakla yükümlü değildir. Ancak ilgili yasa ile ilgili ‘Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması’ çerçevesinde tartışmalar sürmekte olup; özelge talebinde bulunulması işlemlerin sağlıklı ilerlemesi adına uygun olacaktır.