Girişimcilik zor ve çok yönlü bir süreç. Girişimin henüz başındayken sadece kendi alanıyla ilgilenen girişimci, firmasını kurduktan ve büyüttükten sonra kendisi için önem taşıyan birçok alanla karşılaşır. Hiç duyulmadık terimlerle henüz bir ofis ararken veya şirket kurarken tanışılabilir!

PARA PARA PARA!

Muhasebe son derece sıkıcı olsa da girişimin başarılı olup olmaması en çok bu bölümle ilgilidir. Girişimci, profesyonel ve güvenilir bir muhasebeciden yardım da alsa fırsat buldukça kendisini bu alanda geliştirmelidir. Muhasebe konusunda tecrübe sahibi girişimciler de sadece girişimlerine odaklanabilmek için bir muhasebeciden yardım almayı ihmal etmemelidir. İş ve hayat dengesini kurabilmek için iş bölümü gereklidir.

GOOGLE’DA NASIL ÜST SIRAYA ÇIKIYORUZ?

Sadece Google’da üst sıralarda yer almak bile bir girişimin kaderini değiştirebilir! SEO’yla arama motorlarının sizi üst sıralara layık görmesi ile hiçbir harcama yapmadan üst sıralara çıkarken Google Adwords ile ücret ödeyerek web sitenizin hemen bu konumda yer almasını sağlayabilirsiniz. Her iki seçenek de yoğun olarak tercih ediliyor ve doğru kullanıldığında büyük faydalar getiriyor. Girişimcinin bu alanlarda en azından temel düzeyde bilgi sahibi olması faydalı olacaktır.

SİZ DE “KODLAYIN”

girisimciler icin programlama

Elbette girişiminizde kullanacağınız yazılımların veya web sitenizin kodlanmasından bahsetmiyoruz! Programlama hakkında başlangıç düzeyinde de bilgi sahibi olmak teknolojinin nasıl çalıştığını anlamaya yardımcı olacaktır. Kodlamanın düşünsel süreçlere katkı sağladığı fikri giderek yayılmakta ve bu alanda birçok etkinlik düzenlenmektedir. Programlama öğrenmek, girişimle ilgili kararlar verirken veya yeni bir teknolojiyi girişime entegre ederken girişimciye avantaj sağlayabilir.

SAYIN YARGIÇ İTİRAZ EDİYORUM!

“Sayın yargıç itiraz ediyorum çünkü bu konuyu bilmiyordum” deme gibi bir şansınız maalesef yok bu nedenle hukuk alanında temel düzeyde bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Girişimin kurulumunda, müşterilerle ve diğer firmalarla etkileşiminde birçok kural bulunmaktadır. Bu kuralları bilmek ve bunlara uygun hareket etmek girişim açısından en sağlıklısı olacaktır. Yasal adres ve vergi dairesi değişikliği yazımızı da inceleyebilirsiniz

LOGOYU BİRAZ BÜYÜTELİM

girisimcilik ve tasarim

Girişimin logosu, web sitesi, ortaya çıkan ürünün tasarımı son derece önemlidir! Kötü bir tasarım girişime sanıldığından çok daha fazla zarar verebilir. Neredeyse tüm grafik tasarımcılar büyük oranda haklı olarak “logoyu biraz büyütelim” sendromundan yakınmaktadır. İnternette “tasarımın aslı, müşterinin istediği değişikliklerden sonra” temalı birçok esprili görsele ulaşmak mümkündür. Elbette tüm kararı tasarımcıya bırakmak tercih edilmeyebilir ama en azından tasarım hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olunması ortaya çıkan tasarımın daha şık olmasını sağlayacaktır.

ASLINDA HEPSİ PSİKOLOJİK HEPSİ

motivasyon

Psikoloji sadece girişimcilerin değil herkesin temel düzeyde bilgi sahibi olması gereken bir alan. Bireyin kendine olan davranışı, düşünme şekli bile başarısını ve mutlu olup olmamasını etkileyebiliyor. Girişimciliğin zorlu bir süreç olduğundan bahsetmiştik. Başarısızlıklar, zorluklar, kaygı ve iş yoğunluğu psikolojik bir yük de getirecektir. Bununla başa çıkmak için psikoloji bilimine bir göz atılmasında yarar var. Potansiyel müşterilerin ne istediğini, girişime verdikleri tepkinin nedenini anlayabilmek için de psikoloji bilimine ihtiyaç var.

OFİS ALMA KOMŞU AL!

Birçok girişimci evden çok iş yerinde zaman geçiriyor, o halde neden iş yerindeki komşular da önemli olmasın? Hazır ofis hizmeti veren firmalar birçok girişimciyi ağırlıyor. Hazır ofis seçeneği ile zamandan ve maliyetten tasarruf ederek hem girişiminize hem de kendinize daha fazla zaman ayırabilir, çevrenizi genişletebilirsiniz. Kamara hazır ofisleri ile sadece laptopunuzu alarak aynı gün çalışmaya başlayabilirsiniz!

Hazır ve Sanal Ofislerle ilgili bilgi almak istiyorum

[contact-form-7 id=”1322″ /]