Her insanın kendine göre alışkanlıkları vardır. Aslında insanı yöneten, yönlendiren de alışkanlıklarıdır bir nevi. Bu alışkanlıklar yine insana iyi veya kötü sonuçlar doğurur. Nasıl mı? Örneğin bir girişim düşünelim ve lider konumundasınız. Sizin olumlu davranış biçimi ve iyi alışkanlıklarınız dışarıya olumlu bir profil gösterirken aksi durumunda ise olumsuz bir profil gösterecektir. Bu da sizin istediğiniz noktaya ulaşmanızı kesinlikle etkileyecek güçtedir. Lider olmak da zaten beraberinde iyi alışkanlıkları getirmelidir. Peki ya kötü alışkanlıklarınız varsa?

Girişimci ve lider olmayı çoğu kişi ister ancak kaçı bu konumlara eksiksiz bir şekilde gelebilir veya eksiksiz bir şekilde yürütür bilinmez. Eksiksiz devam edenlerin çoğu zaten olumlu işleri yerine getirmiş kişilerdir. Önemli olan olumsuzluklardan sıyrılıp olumlu olana yönelmektir girişimcilikte.

Bu yazımızda bir liderin bırakması gereken olumsuz alışkanlıkları maddeler halinde aktaracağız.

1-Kararları Ertelemek

Karar aşaması girişimcilikte oldukça önemlidir. Lider olmak hızlı karar alabilme yeteneğine sahip olmaktır bir nevi. Peki hangi zamanlar hızlı kararlar alınmalı? Bu zaman dilimi genelde işlerin kötü gittiği zamanlar olarak nitelendirilir. Çünkü işlerin plan dışına çıkması ve sizin bundan olumsuz etkilenmeniz ancak vereceğiniz bir kararla yön değiştirebilir. Bu hızlı karar verme neticesinde belki de istediğiniz biçimde işleriniz yola girecektir. Bundan dolayı liderlerin, girişimcilerin kararlarını ertelememesi gerekiyor. Risk olarak gözükse de o kararı şirketi, kendisi ve çalışanları için vermeli, bu sorumluluğu üstlenmelidir. Aksi halde kötü gidişatı durduramaz.

2-Kişileri İhmal Etmek

İnsanın kişiliklerine göre herkese aynı davranamazsınız. Ancak profesyonel iş sınırları içerisinde herkese saygı göstermek zorundasınız. Herkesin çalışma alanı farklı olabilir. Bu kişileri birini diğerinden ayırt etmeden hepsiyle iyi bir iletişim kurarak işleri dizayn edebilirsiniz. Sadece işler için değil patron çalışan arasındaki ilişkiyi de iyi ayarlayabilirsiniz. Bu iyi iletişim sayesinde çalışanlarınızın neyi sevip neyi sevmediğini bilmeli, onları daha yakından tanımalısınız.

3-İnatçı Davranmak

 

Patron burnunun dikine gitmemeli her zaman. Belki son kararı patron verebilir ancak bu kararın olumlu ve olumsuz ihtimalleri düşünülmeli, analiz edilmelidir. Belki de patronun inadı uğruna verilen bir karar bütün işleri olumsuz etkileyecektir. Bu noktada patronun yapması gereken tüm ekibi yanına alarak istişare halinde iş hakkında karar almaktır. Bu beyin fırtınası sayesinde olumlu adımlar atılabilir.

4-Negatif Tavırlar Sergilemek

İnsanın dış görünüşü, yüz ifadesi ve hal ve hareketleri karşısındaki insanları çok etkiler. Bu sosyal hayatta olduğu gibi iş hayatında da oldukça önemlidir. Sizin olumsuz bir profil sergilemeniz çalışanlarınız ve müşterilerinizi sizden uzaklaştırır. Hatta sizinle iletişime geçmede bile çekinirler. Lider olmak bu tavırdan da arınmak demektir. Olumlu bir profil oluşturmak gerekir dışarıya. Bu sizin samimi ve iş hakkında iyi ilişkiler kuracağınıza işarettir. Bu sayede insanlar sizinle iletişime geçmekte çekinmez hatta memnun da olurlar.

5- Gücünü Açıkça Dışarı Yansıtmak

 

Lider olmak demek herkesten konum olarak üstün olmak demektir doğru. Ancak bunu sürekli dışarı yansıtmanız yanlış bir davranış olacaktır. Çünkü insanları küçümsemek gibi bir yaklaşıma sahip olmak o insanlar tarafından itici bir duruma gelebilirsiniz. Bunun için konumunuzu bilmeli, bunu sürekli dışarı yansıtmamalısınız.

Lider olmak için bazı alışkanlıkları devre dışı bırakmak gerekiyor elbette. Yazımızda bu alışkanlıklardan bahsederek lider olmak isteyenlerin yeni alışkanlıklar kazanmasına yön vermek istedik. Bu olumlu alışkanlıklar sayesinde çevrenizde hem saygınlığınız artacak hem de daha iyi işlere imza atabileceksiniz.

Hazır ve Sanal Ofislerle ilgili bilgi almak istiyorum

[contact-form-7 id=”1322″ /]