Teknolojinin sürekli olarak gelişim göstermesi, aynı zamanda yaşam ve çalışma alışkanlıklarının değişim göstermesine neden oldu. Klasik olarak sabah 8 akşam 5 mesai saatleri ile çalışmak, artık eskisi kadar kabul gören bir çalışma tarzı değil. Bunun yerini, insanların zaman ve ortam kısıtlaması olmadan çalışabilmelerine olanak tanıyan iş modelleri almaya başladı. Freelance çalışan meslekler de dijital çağın iş dünyasına getirdiği yeniliklerden biri. 

İlginizi Çekebilir: https://kamara.com.tr/blog/freelancer-olmanin-zorluklari/

Freelancer Nedir?

İngilizce kökenli bir kelime olan freelance kavramı, İngilizcede serbest çalışan ya da serbest meslek sahibi anlamlarıyla kullanılır. Bu kelime ile ifade edilmek istenilen şey herhangi bir ofis ortamına sahip olmadan, bir şirket ya da işyerine bağlanmadan ve zorunlu çalışma saatleri olmadan çalışabilmektir. Freelancer ise bu şekilde çalışan kişilere verilen isimdir. 

freelance çalışan meslekler

Türkiye’de Freelancer Çalışan Meslekler

Freelancer çalışmanın sağladığı avantajlar, freelance çalışan sayısının her geçen gün artmasını sağlıyor. Amerika ve Avrupa ülkelerine göre Türkiye’de bu çalışma tarzı yeni yeni yaygınlaşmaya başlasa da kısa süre içerisinde büyük bir ivme kazandı. Bu noktada çok sayıda freelance çalışan meslekler yapılan pek çok meslek dalından söz edebilmek mümkün. Yazarlık ve editörlük hizmetleri, bu noktada en sık görülen çalışma alanları arasında. Özellikle web siteleri için yazarlık hizmeti veren ya da gereksinim duyulan içeriklerin tespit edilmesini, planlamasını ve takip edilmesini gerçekleştiren editörlük hizmeti sunan çok sayıda freelancer mevcut. Bununla birlikte yazılım sektöründe de freelance çalışmanın giderek yaygın hale gelmeye başladığından görülmekte. Tek bir şirkete bağlı kalmak istemeyen, daha yüksek gelir elde edebilmek için birden fazla firmanın gereksinimlerini bir arada karşılayan çok sayıda yazılımcıya bulunmakta. Sosyal medya yönetimi, çeviri hizmetleri, sanal asistanlık hizmetleri, danışmanlık hizmetleri, kurgu ve tasarım hizmetleri gibi pek çok iş dalının da giderek freelance dünyasına kaydığı önemli bir gerçek. 

freelance çalışan

Freelancer Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

Freelance çalışmanın tüm dünyada giderek yaygın hale gelmesinin temelinde, bu yöntemin sağladığı faydalar yer alıyor. Freelancer çalışan meslekler faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Kişiyi zaman ve mekân bağımlılığından kurtarır. İnternetin olduğu her yerde, istediği her zaman diliminde çalışabilmesine olanak tanır. 
  • Şirket ortamlarında olduğu gibi performans baskısı ya da sürekli gözetim ve denetim gibi durumlar olmaz. Freelancer kendi iş planını kendisi yapar. 
  • Kişi bir şirket ya da kurum faydasına değil çalıştığında motivasyonu azalabilmekte. Doğrudan kendi faydasına çalıştığı için motivasyonu daha yüksek olur. 
  • Freelancer çalışan kişiler iş seçme hakkına sahiptir. Bir şirket ya da kurum bünyesinde çalışanlar için bu olanak söz konusu değildir. Ancak freelance çalışan kişiler, kendilerine gelen işlerden istediklerini seçme; istemediklerini de reddetme ayrıcalığına sahiptir. 
  • Freelance çalışma düzeninde, kişinin farklı alanlarda kendini geliştirmesi için gereksinim duyduğu serbest zaman da mevcuttur. 

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

  1. Hayatın Düzene Sokulması İçin Gerekli Alışkanlıklar
  2. Başarılı Olmak İçin Vazgeçmeniz Alışkanlıklar
  3. Girişimcilerin Yaptıkları Hatalar Nelerdir