Evi iş yeri olarak kullanmak ve evden çalışmak bir çoğumuzun hayali.

Kendi yaşantımız ve iş yaşantımız arasındaki denge ve uyum ne kadar iyi olursa, o kadar mutlu çalışıyoruz. Ne kadar mutlu çalışırsak, o kadar mutlu yaşıyoruz.

İşte evi iş yeri olarak kullanmak isteyenlere bazı öneriler.

hoi04Atmosfer

Evinizin bir bölümünü düzenli olarak ve sadece iş için kullanmanız gerekiyor. Bu bölümde müşterilerinizi karşılayacağınız ve işlerinizi yürüteceğiniz için evinizin geri kalanından farklı bir atmosfere sahip olmasını öneriyoruz. Bu atmosfer sizin yaratıcı ve üretici yanlarınızı arttıracaktır. Örneğin, odanın yalnızca bir köşesini ofis olarak kullanacaksanız masanızı koyacağınız yeri bir duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz. Böylece odanın diğer bölümlerinden ayrılmış olur ve sizi motive eder. Bunun yanında, ofisiniz için seçeceğiniz ışık ve diğer her türlü ergonomik tasarımların çalışma biçiminizle doğrudan alakalı olduğunu unutmayın.

Düzen 

Ofisiniz evde olduğunda her şeyin dağınık olması kaçınılmaz bir hale gelebiliyor. Dünden kalan kahve fincanı, yarısı okunmuş roman, çocuklarınızın oyuncakları, kedinizin topu… Bu ve benzeri, işinize dair hiçbir amaca hizmet etmeyen şeyleri ortada bırakmamanızı öneriyoruz. Hatta ofis malzemelerinizi bile. Masanızda kullandığınız zımbanın mutfaktan çıkmaması iş hayatınız için gerçekten önemli olabilir.

Müşteri İlişkileri 

Evinizin rahatlığı ve kendi düzenlediğiniz alanınızda çalışmanın mutluluğunu bir yana bırakalım, kurumsal müşterilerinize cep telefonu numaranız dışında sabit bir telefon numarası vermenizi öneriyoruz. Bu sayede hem firma imajınız güçlenmiş olur hem de çalışırken gereksiz çağrılarla meşgul olmak durumunda kalmazsınız. Şöyle düşünün; siz evinizde çalışırken cep telefonunuz çalıyor ve sekreteriniz sizi Ali Bey’in aradığını söylüyor, konuyu belirtiyor ve müsaitseniz aktarımı gerçekleştiriyor. Müsait değilseniz, notu alıp size gönderiyor. Bunu sağlamak aslında çok basit. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçerek Sanal Ofis hakkında bilgi almak. old-wall-telephone-clipart-images-pictures-becuo-qh7vqn-clipart

Kargo

İş yeri adresinizi eviniz olarak gösterdiğinizde size gelen ve apartmanın önüne bırakılan önemli evrakları apartman görevlisi size getirmeyebilir. Postacı tebligat bilgisini kapıya yapıştırır ve sonra rüzgar onu uçurur. , Ev sahibiniz ikinci bir şirket kira sözleşmesi yapmanıza izin vermeyebilir. Olası bir ticari zararda kapınızın önüne vergi denetimden haciz arabası gelip tüm mahalleye rezil olabilirsiniz. Evden çalışsanız dahi, iş yeri adresinizi başka yerde göstermenizi öneriyoruz. Bir sanal ofis kiraladığınızda, size gelen her türlü kargo ve evrak sekreter tarafından teslim alınır ve bildirimi gerçekleştirilir. Bu sayede tebligat gibi hiçbir önemli evrağınız kaybolmaz.

Dinlenme 

Evden çalışmak kimileri için depresif bir hal alabiliyor. Evde yapılması gereken alışveriş, temizlik gibi günlük işler ve ofiste yapılması gereken işler bir süre sonra birbirine karışabiliyor. Bunun yanında, evden çalışırken iş hiç bitmeyecek gibi hissedilebiliyor. Kendinize çalışmak için belli bir saat aralığı belirleseniz bile, işiniz bittikten sonra hala aynı ortamda olmak kimi insan için gerçekten zor. Sürekli aynı ortamda olmamak için kimi toplantı ve görüşmelerinizi dışarda yapmanızı öneriyoruz. Her şeyiyle hazır ofisler ve toplantı salonlarımız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bonus:

Bu videoda görüldüğü gibi, evi iş yeri olarak kullanmak ve evden çalışmak beceri ister. 🙂

https://youtu.be/lBqq5ai5rLQ