Bu yazımızda erken yaşta girişimciliğe atılmak kişiye neler kazandırır, yararları nelerdir bunlara değineceğiz. İşte yazımızın içerisinde yer alacak alt başlıklar;

  • Erken batır, erken başarısız ol,
  • Kaybedecek çok şeyin yokken kaybet,
  • Uzun dönemli varlıklar,
  • Gerçek dünyayı deneyimle

“Ağaç yaşken eğilir” sözünün bir örneği olarak erken yaşta girişimciliğe başlamayı örnek verebiliriz. Her ne kadar şu an günümüzdeki girişimcilerin çoğu çok geç yaşlarda girişimciliğe başlamış olup başarılı olduysalar da bu herkes için aynı şey değildir. Başarının ölçütü ve başarıyı getiren nedenler herkese göre farklılık gösterebilmektedir. Sadece girişimciliğe değil her hangi bir işe veya uğraşa erken yaşlarda başlamak size çok büyük avantajlar sunacaktır. Elde edeceğiniz deneyimler, pes etmeye kadar geleceğiniz dönemler ve kazanacağınız başarılar… Bunların hepsini çok erken dönemlerde gerçekleştirebilirsiniz. Ki iş dünyasına ne kadar erken atılırsanız geleceğiniz o kadar daha iyi şekillenir.

Peki erken yaşta girişimciliğe başlamanın avantajları nedir? Girişimcilikte tam olarak göreviniz ne? İşte erken yaşta girişimciliğe başlamak için sebepler;

1-Erken Batır, Erken Başarısız Ol

Girişimcilik sektöründe başarı her zaman için kazanılmayabilir. Bazı dönemler vardır ki gerçekten başarısızlık anlamında dibe çöküşün örneklerini size sunar. Çoğu insan bu durumlarda neler yapılması gerektiğini bilmezken bazıları ise durumu en iyi biçimde yöneterek krizden kendini ve şirketini kurtarabilir. Siz de bu gibi krizleri iyi biçimde yönetmek istemez misiniz? Bu gibi durumları iyi yönetmek için teknik beceri ile birlikte tecrübeye de ihtiyaç duyulmaktadır. Etrafınızdaki girişimcileri incelediğinizde ilk başlardaki başarısızlık durumları ile şimdilerdeki başarısızlık durumları arasında farklar olacaktır. Çünkü ilk başlarda elde edilen deneyimlerin artması ile artık nerede, hangi hata durumunda neler yapılacağına dair hamlelerde bulunabiliyorlar ve ona göre planlama yapıyorlar. Siz de genç yaşlarda elde edeceğiniz deneyimlerle birlikte ilerideki dönemlerinizi garanti altına alabilirsiniz.

2-Kaybedecek Çok Şeyin Yokken Kaybet

Girişimciliğe yeni başlayan birisi için hemen çok kazanmak mümkün olmayabilir. Özellikle de genç yaşlarınızda girişimciliğe başladıysanız. Sorumluluklarınızın daha da az olduğu bu dönemlerde kaybetmek size korku vermesin. Çünkü karşılaşabileceğiniz her türlü başarısızlık, kaybedeceğiniz her şey sizi bilinçlendirecek ve tecrübe sahibi yapacaktır. Bunun için bu dönemlerde kaybetmekten korkmayın. Çünkü sizin aslında kaybedecek çok fazla şeyiniz yok. Bu dönemde kaybettikleriniz sizi fazla etkilemez ancak çok kazanıp da sonradan kaybetmek sizi strese sokabilir.

3-Uzun Dönemli Varlıklar

Uzun Dönemli Varlıklar
Uzun Dönemli Varlıklar

Girişimcilikte elde edeceğiniz gelirler sizin ilerlemenizi dolayısıyla işi de büyütmenizi sağlayacaktır. Ne kadar çok kazanırsanız o kadar çok başarı ve kazanç elde edeceğiniz girişimcilikte bu süreç uzun tutulursa sizin yararınıza olacaktır. Sürecin uzun tutulması da doğal olarak erken başlamanıza bağlıdır. Erken yaşlarda başladığınız girişimcilikte daha erken para kazanır ve paranızı daha kısa sürede katlarsınız. Bunun için erken davranmakta fayda var.

4-Gerçek Dünyayı Deneyimle

Geçmişten günümüze kadar uzanan girişimcilik hikayelerinde çoğu zaman büyük başarıların elde edildiği, büyük şirketlerin kurulduğu ve milyon liraların kazanıldığı görülmüştür. Bu elbetteki kulağa hoş gelen detaylardır. Ancak şu da var ki bu başarıları ve kazançları elde etmek o kadar da kolay değildir. Buz dağının görünmeyen kısmında fedakarlıklar, uykusuz geceler, saatlerce belki günlerce kesintisiz çalışmalar, planlar ve daha bir sürü şey var. Biz sadece buz dağının görünen kısmına baktığımız için belki de kolay gibi görünebiliyor.Erken yaşta girişimciliğe atılmak bu ortamlara daha erken adapte olmanızı sağlar. Böylelikle zorlu süreçleri daha erken görme şansına sahip olur deneyimlerinizi daha erken yaşlarda kazanırsınız.

5-Fırsatlarla Daha Erken Karşılaşabilirsiniz

Fırsatlarla Daha Erken Karşılaşabilirsiniz

Girişimcilikte fırsatçılık da önemlidir tabi. Fırsatçı girişimci reklamını daha iyi yapar, ürünlerini daha iyi pazarlar ve neticesinde girişimini daha iyi şekilde devam ettirir. Bundan ötürü karşınıza çıkan fırsatları da değerlendirmenizde fayda var. Girişimciliğe başlarken muhakkak ofis tercihi yapmak durumunda olacaksınız. Ofis anlamında fırsatları değerlendirmek için Kamara’nın girişimcilere sunduğu hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis türlerini yakından görmenizde fayda var. İşinize uygun ofis türünde çalışarak Kamara’nın size sunduğu tüm imkanlardan faydalanabilir ve neticesinde başarıyı daha hızlı yakalarsınız.

Girişimciliğe erken yaşlarda atılmanız her anlamda size olumlu katkılar sağlar. Deneyim, kazanç, iş ortamını görmek ve yapabileceklerinizi önceden kestirmek, yeteneklerinizin farkına varmak ve kendinizi sürekli alanınızda geliştirmek için erken yaşlarda girişimciliğe atılmayı deneyebilirsiniz.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.