Daha kaliteli girişimcilik süreci için neler gereklidir? Hangi yöntemleri ve prensipleri uygulayarak girişimciliğiniz en verimli biçimde geçirebilirsiniz? Japonların 5s taktiği ile girişiminiz daha kaliteli olacaktır. Japonların 5s taktiği ve prensiplerini işlerinizde uygulamak sizi bir adım daha öteye atacakken başarıya daha hızlı odaklanacaksınız. İşte uygulamanız gereken Japonların 5s prensiplerini anlatacağımız yazıda ele aldığımız alt başlıklar:

  • Seiri – Sınıflandır,
  • Seiton – Düzenle,
  • Seiso – Temizle,
  • Seiketsu – Süreklilik,
  • Shitsuke – Disiplin,
  • Kendi iş prensiplerinizi de uygulayın,
  • Her Zaman Daha İyisi İçin Kovalayın.

Girişiminizin kaliteli olması fikrinizin ve çalışmalarınızın kalitesi ile doğrudan orantılıdır. İş fikriniz ne kadar özgün ve içeriği iyi doldurulmuş ise işleriniz o derece seyrinde gider ve planlamalarınız da sağlam olur. Bununla birlikte başarılarınız ve istikrarınız da bunlarla doğrudan bağlantılıdır. Belki de iş fikrini bulmak bu fikri hayata geçirmekten çok daha zordur. İşin zor kısmını hallettiyseniz uygulama noktasında Japonların 5S prensibini siz de uygulayabilirsiniz.

Bu prensipler sayesinde girişimcilik süreciniz daha kaliteli geçecekken daha somut ve istediğiniz yönde sonuçlar alırsınız. Buna göre kendinizi daima disiplinli, planlı ve prensiplere bağlı biçimde işinize odaklamalı, süreci etkili biçimde yönetmelisiniz.

Peki nedir bu prensipler, taktikler? İşte İş hayatınızda, girişimcilik sürecinizde uygulamanız gereken o taktikler:

1-Seiri – Sınıflandır

5S taktiklerinin ilki Seiri, yani sınıflandır taktiğidir. Bu prensibe göre iş sürecinizde hiç kullanmayacağınız ya da çok az kullandığınız objeleri bir kenara atmalısınız. Yani kuru kalabalıktan kurtularak kendinizi ve işinizi daha yalınlaştırarak işinizi daha esnek yürütebilirsiniz. Bu da size akışkanlık sağlamakla birlikte hız da katar. Daha çok kullandığınız eşyaların yanınızda olması, kullanmadığınız eşyaların da tarafınızca uzaklaştırılması sizi çok rahatlatacaktır. Neticesinde siz de göreceksiniz ki işleriniz çok hızlı ve akıcı gelişmiş olacaktır.

2-Seiton – Düzenle

Eşyalarınızı sınıflandırdıktan sonra elinizde kalan eşyaları düzenleme moduna geçmelisiniz. Bu prensibin amacı kullanacağınız eşyalara daha hızlı ulaşmanız ve zaman kazanmanızdır. Girişimcilikte zamanın ne kadar kıymetli olduğu herkes tarafından bilinir. Siz de bu zamanı en iyi derecede kullanmak adına eşyalarınızı önce sınıflandırıp sonra da düzenleme prensiplerini uygulamalısınız.

3-Seiso – Temizle

Seiso – Temizle

Sınıflandırma ve düzenleme işlemlerinin ardından yapmanız gereken diğer koşul ise ortamınızı olabildiğince temiz tutmaktır. Çünkü temiz ortamda çalışmak size ekstra bir güç verir. Bu da işinize olan motivenizi artırmakla birlikte aradığınızı kolay bulduracak, size hız kazandıracaktır. Ofislerinizin temizliği size mi ait? Ofis temizlemekle zaman mı kaybediyorsunuz? Siz de ofisinizi Kamara hazır ofislere taşıyarak içerisinde temizliğin de olduğu bir çok imkandan faydalanabilirsiniz. Hem daha ucuz hem de çok fonksiyonlu ofislere sahip olacağınız Kamara’da işleriniz daha hızlı ilerlemekle birlikte başarılı sonuçlar almanız daha da kolaylaşacaktır.

4-Seiketsu – Süreklilik

Girişimciliğe başlamadan önce koyduğunuz hedefler, uygulamanız gereken gereken stratejiler ve planlar çok önemlidir. İşlerinize başladıktan sonra bulunduğunuz nokta ile hedeflediğiniz nokta arasındaki mesafeyi daima ölçmelisiniz. Eğer yakınsanız hatta hedeflenen noktadan da ileri noktadaysanız işlerinizi iyi yönetmişsiniz demektir. Ancak diğer türlü hedeflenen noktadan uzaktaysanız sürekliliği ve istikrarı yakalamamışsınız demektir. Bunu aşmak için, sürekliliği yakalamak için hedeflerinie ve işinize olabildiğince bağlı olmalısınız. Japonların 5s taktiği sürekliliği öğütler.

5-Shitsuke – Disiplin

İş sürecinizde vazgeçmemeniz gereken en önemli prensip disiplindir. Çünkü başarıya ulaşmak için hem kendinizi hem de ekibinizi işinize en iyi biçimde odaklamalısınız. Bu odaklamayı da disiplinli bir ortamda yapmanız mümkündür. Hiç bir şekilde laubaliliğe ve işten kopmalara izin vermeyerek ancak belli bir sınırda tutarak disiplini sağlamalısınız. Böylelikle hem işteki otoritenizi konuşturacak hem de başarıya daha sağlam adımlarla gitmiş olacaksınız.

Kendi İş Prensiplerinizi de Uygulayın

Kendi İş Prensiplerinizi de Uygulayın

Japonların 5S prensibinden ayrı olarak sizin işinizde uygulamak istediğiniz prensipler de olabilir. Hatta daha iyi sonuçlar alacağınız prensipler de geliştirebilirsiniz. Bu prensiplerinizi bahsettiğimiz bu 5 prensip ile de birleştirerek daha iyi sonuçlar almanız mümkündür. Bu prensipleri sürekli olarak uygulamak hem sürekliliği sağlayacak hem de başarılı bir girişimcilik sürecinin temel yapı taşlarını meydana getirecektir.

Her Zaman Daha İyisi İçin Kovalayın

İşinizi daima ön planda tutarak daha yükseklere çıkmaya çalışmalısınız. Ki girişimcilikte temel gereklilik çok çalışmak ve sürekliliği yakalamaktır. Diğer türlü kendinizi daima geri planda görmek zorunda kalırsınız. İleri planlada olmak adına yapacağınız tüm hamleler sizin daha sağlam adımlar atmanızı ve süreci en etkin biçimde geçirmenizi sağlayacaktır. Bahsettiğimiz ve kendinizin de geliştireceği prensipleri de uygulayarak bu süreci en iyi biçimde yönetebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

  1. Kariyer Planı İçin Uygulanması Gereken Adımlar
  2. Girişimcilik Süreci İçerisinde Doğru Bilinen Yanlışlar
  3. Başarılı Bir Girişimci Gibi Düşünmenizi Sağlayacak Yöntemler

 

 

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.