Girişimcilikte hem kendinizi bulmak hem de kafanızı daha iyi toparlamak adına boş zamanlar oldukça kıymetli hale gelmektedir. Boş zamanlarınızı en etkin biçimde nasıl geçirebilirsiniz? Yazımızda boş zamanlarınızda yapabileceğiniz bir kaç aktiviteye değineceğiz. İşte yazımızın içerisinde yer alacak alt başlıklar;

  • İşlerinizdeki olumlu veya olumsuz tüm detayları raporlaştırın,
  • Alanınızla alakalı araştırmalar yapmalısınız,
  • Sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz,
  • Motivasyon günleri düzenleyebilirsiniz

Girişimcilikte başarıya ulaşmak her zaman için işlere odaklanılması gerekiyor aslında. Bir nevi kişinin kendini işe adamasıdır bu. Ancak zihnin de bazen dağıtılması lazım. Çünkü bazen çok çalışmak insanı yormakla birlikte kişiyi kafa karışıklığına da zorlar. Bu durumdan kurtulmanın en kestirme yolu ise sosyal hayatınızdaki zamanlarınızın en aktif ve verimli geçirilmesine bağlıdır. Bu zaman dilimlerinde yaptıklarınız sizi işlerinize daha iyi hazırlamakla birlikte işlerinizde olan hızınızı da etkileyecektir. İş streslerinin arttığı zamanlarda daha çok ihtiyaç duyulan boş zamanları iyi geçirmek de sizin elinizde. Nitekim bu zamanların iyi geçirilmesi için çoğu imkana da sahip olabilirsiniz.

Bu noktada yapılacak aktiviteler kişiden kişiye göre farklılık gösterse de temelde amaç aynıdır. Kafayı en iyi biçimde rahatlatmak ve iş stresinden az da olsa kurtularak kişinin kendisini işine odaklamasıdır. Peki bunun için hangi aktiviteleri yapmanız size avantaj sunabilir? Ya da nelerle uğraşarak zihninizi en iyi biçimde dağıtabilirsiniz?

Bunu biraz daha açmak gerek aslında. Siz boş vakitlerinizde işlerinizin genel bir analizine göre mi hareket etmek istiyorsunuz yoksa tamamen işten bağımsız biçimde mi? Buna karar verdikten sonra şu aktivitilere yönelebilirsiniz:

İşlerinizdeki Olumlu ve Olumsuz Tüm Detayları Raporlaştırın

Haftalık veya aylık olarak planlayabileceğiniz bu raporun sizi pozitif yönde etkileyeceği bir gerçektir. Önünüze çıkardığınız raporda olumlu yaptığınız işleri gördüğünüzde kendinizi ister istemez gaza getirecek her zaman için daha fazlasını yapmak isteyeceksiniz. Böylelikle motivasyonunuz artacak ve başarmak için daha da çok hırs yapacaksınız. Bir nevi kendi kendiniz ile rekabet haline girecek ve kendi kendinizi yenmeye çalışacaksınız. Bu da size olumlu bir katkı sunacaktır. Olumlu işler kadar olumsuz işlerinize de bakacaksınız elbette. Buradaki size pozitif katkı ise nerede hangi hatayı yaptığınızı rahatlıkla görecek ve hatalarınızdan ders almayı, aynı hataya tekrar düşmemek adına çizeceğiniz yolu belirteceksiniz. Böylelikle ilerleyen süreçlerde hata oranını en aza indirerek işlerinizi daha verimli hale getirebileceksiniz. Olumlu veya olumsuz olsun her yaptığınız işin sonucunda her zaman pozitif olarak etkilenme şansına sahipsiniz. Bu raporları belirttiğimiz üzere haftalık veya aylık tutmak mantıklı olacaktır.

Alanınızla Alakalı Araştırmalar Yapmalısınız

Alanınızla Alakalı Araştırmalar Yapmalısınız
Alanınızla Alakalı Araştırmalar Yapmalısınız

Girişimcilik sürekli gelişim ve araştırma isteyen bir sektördür. Başarıya ulaşmak adına başvurulan yollardan biri olan araştırmayı her zaman yapmakta fayda var. Özellikle boş zamanlar araştırma yapmak için bir fırsattır. Bu bağlamda kendi alanınıza yönelebilir hatta şirketinizdeki diğer departmanlarla alakalı araştırmaları da yapabilirsiniz. Kendinizi her zaman öğrenmeye ve araştırmaya açık tutmalısınız. Nitekim henüz her şeyi bilmediğinizin de farkında olmalısınız. Teknik olarak kendinizi geliştirmeniz şirketinize dolayısıyla işlerinize olumlu katkı sağlayacak başarıya ulaşmanız da doğru orantılı biçimde kolay olacaktır.

Sevdiklerinizle Vakit Geçirebilirsiniz

Boş zamanlarınızda yapmanız gereken en önemli uğraşlardan biri de sevdiklerinizle, ailenizle, arkadaşlarınızla vakit geçirmenizdir. Böylelikle hem iş stresinden oldukça uzaklaşır hem de moral depolayarak işe dönüşünüz daha etkili olur. Bunun için haftada bir gününüzü ayırabilirsiniz. Özellikle hafta sonları bu uğraşlar için uygun bir gündür. Mesai saatleri içerisinde de kendinize vakit ayırarak ekibinizle veya diğer firmalardaki kişilerle sohbetler kurabilirsiniz. Eğer çalışmalarınızı Kamara hazır ofislerinde sürdürüyorsanız bu ihtimal daha da güçlenecektir. Çünkü Kamara’da yüzlerce girişimci kendi işlerine devam etmekte olup boş vakitlerde Kamara’da yer alan bahçe veya teraslarda çay, kahve eşliğinde gerek iş gerekse de gündelik hayattan sohbetler kurulabiliyor. Siz de ofisinizi Kamara’ya taşıyarak bu ve bunun gibi bir çok imkandan yararlanabilirsiniz.

Motivasyon Günleri Düzenleyebilirsiniz

Motivasyon Günleri Düzenleyebilirsiniz

Belirlediğiniz tarih aralıklarında şirketinizdeki ekibiniz ile motivasyon adına aktiviteler düzenleyebilirsiniz. Böylelikle hem kazandığınız başarıları kutlar hem de ekip içi moral motivasyonu maksimum seviyeye ulaştırabilirsiniz. Buna ek olarak ekip içindeki samimi ortam da artacaktır. Bununla birlikte ekipteki kişiler işlerinde daha verimli hale gelecektir. Bunu deneyerek görebilirsiniz

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.