Sizce boş geçen dakikalar nasıl değerlendirilir? Hangi alışkanlıklar ve aktiviteler kazanılarak bu vakitler daha dolu geçirilmeli ve etkin olunmalıdır? Her anlamda kendinizi geliştirebileceğiniz vakti oluşturmak yine sizin elinizdedir. Girişimci, esnaf, öğrenci, memur… Hangi alanda veya sektörde hizmet veriyorsanız verin fark etmeksizin kendinizi sürekli olarak geliştirmeli yeni alışkanlıklar elde ederek vakitlerinizi dolu dolu geçirmelisiniz. İşte boş geçen dakikalar nasıl değerlendirilir konusunu, kazanabileceğiniz alışkanlıkları ele aldığımız bu yazımızda yer verdiğimiz alt başlıklar;

  • Telefon kullanımını azaltmak,
  • Öğrenmek için sürekli okuyun,
  • Kendinizle eğlenin,
  • Sabah rutinlerini hafife almayın,
  • Yazma alışkanlığı edinmelisiniz,
  • Soru ve konu bulun derinine inin,
  • İlgili yazılar

Gerek girişimcilikte, iş süreçlerinde gerekse de öğrenciler için eğitim alanında olsun her zaman vaktin dolu dolu geçmesini isteriz. Peki bu doluluğu sağlayacak etkenler sizce ne olabilir? Bir günü ele aldığımızda, günü belli saat aralıklarına bölmemiz mümkündür. Ki bunlar uyku, çalışma, molalar ve diğer aktiviteler olarak sıralanabilir. Peki arada geçen boş zamanlar ne yapılmalı? Elbetteki işlerinizin çok yoğun ve tempolu geçtiği dönemlerde boş vaktiniz çok olmayacaktır. Dolayısıyla bu vakitlerde boş vakti doldurma eylemine de gerek duymayacaksınız. Ancak özellikle izinli olduğunuz günlerde, yani çalışmadığınız günlerde oldukça fazla vaktiniz olacaktır.

Bu vakitlerin dolu dolu geçmesi size kısa ve uzun vadede bir çok anlamda olumlu sonuçlar verecektir. En önemlisi de işlerinize başlarken hem daha konsantre hem de daha zihninizin berrak bir şekilde olmasını sağlayacaktır. Bpş zamanlarınızda yapacağınız alışkanlıklar siz belirleyecek olup bizim de size önereceğimiz alışkanlıklar olacaktır.

Genel anlamda kendinizi boş zamanlarınızda bile geliştirmeyi, işe en maksimum oranda hazır gelmenizi sağlayacak aktiviteler bulmayı amaçlamalısınız. İşte size önereceğimiz ve sizi işlerinizde daha etkin kılacak alışkanlıklar;

Telefon Kullanımını Azaltmak

Telefon Kullanımını Azaltmak

Gelişen teknoloji tufanı içerisinde telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerden uzak kalmak pek de mümkün değildir. Tamamen uzak kalınması da yanlış bir durum olmakla birlikte orantılı kullanmakta fayda olacaktır. Nitekim işlerinize odaklanmış bir şekilde devam ettiğiniz sürede telefonunuza bir bildirimin gelmesi dahi sizi farklı sayfalara yönlendirecek ve neticesinde işinizdeki veriminiz azalacaktır. Bununla beraber hedeflediğiniz noktaya ulaşmanız gecikecek iken zaman kaybına da uğramış olacaksınız. Bu olay zincirini tek başına ele aldığımızda teknolojik ürünleri iş sürecinde size yararından çok zararının olacağını göreceksiniz. Bunun önüne geçmek de bahsettiğimiz üzere telefonlarınızı ve diğer teknolojik aletlerinizi, keyfi anlamda, geri plana atmanız ile alakalıdır.

Öğrenmek İçin Sürekli Okuyun

Okumanın yaşı ve zamanının olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Siz de gerek genel kültür açısından gerekse de işinizdeki gelişiminiz açısından her türden kitabı, dergiyi okuyabilirsiniz. Bu sizin ufkunuzu açmakla birlikte yeni bakış açıları da kazandıracak ve neticesinde işlerinize olan odaklanmanız, ilgi ve alakanız da artacaktır. İşinizde çıkabilecek olası sorunlara karşı dahi çözüm önerilerinizi artırabilirsiniz. Okuyacağınız her türden bilgi sizi ileriye taşıyacaktır. Bunu göz ardı etmemek gerekiyor.

Kendinizle Eğlenin

Rekabet kavramı size neleri çağrıştırıyor? Rekabeti bir şirket, firma olarak diğer firmalarla yarış halinde düşünebilirsiniz. Ancak rekabeti kendi içinizde yaşamanız çok daha verimli olacaktır. Sürekli artan iş stresi, sorumluluklar sizi işlerinize karşı daha da mecburi kılacaktır. Bununla beraber kendinizi yoğun ve uğraştırıcı bir tempo içerisinde bulmanız mümkündür. Bu durumlarda kendinize küçük küçük hedefler koyarak o hedeflere ulaştığınızda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu sizi hem işinizdeki egolarınızdan kurtaracak hem de işinize daha çok bağlayacaktır. İş yaparken eğlenmenin bir örneği olarak gösterilebilir bu aslında.

Sabah Rutinlerini Hafife Almayın

Güne nasıl başladığınız çok önemlidir. Çevresel etkenlerden bağımsız olarak gününüzü etkin biçimde başlatmak yine size bağlıdır. Bilinçaltınızı sürekli olarak iyiye yorarak uyumak ve uyanmak sizi ister istemez iyi sonuçlara da itecektir. Bundan ötürü sabah rutinlerinizi göz ardı etmemelisiniz. Çünkü istikrarlı biçimde gerçekleştireceğiniz sabah rutinleri sizin güne başlamanızı etkin biçimde gerçekleştirecek iken günü istediğiniz noktada bitirmenize de yardımcı olacaktır. Sabah rutini olarak yapacağınız bir kaç aktivite; kitap okumak, kahve ile güne başlamak, egzersiz yapmak, günlük hedef belirlemek ve daha fazlası… Sabah rutinlerinizi istikrarlı biçimde gerçekleştirmek size uzun vadede etkili sonuçlar verecektir.

Yazma Alışkanlığı Edinmelisiniz

Yazma Alışkanlığı Edinmelisiniz

İş ve sosyal hayatlarınızda edinmeniz gereken alışkanlıklardan biri de yazma alışkanlığıdır. İçinizdeki karmaşık olguları, duyguları ve iş planınızı kağıda veya elektronik ortama dökerek somutlaştırabilirsiniz. Bu da size iyi bir yol haritası verecektir. Bu yol haritasını kullanarak da istediğiniz noktalara zamanında ve sorunsuz biçimde ulaşma ihtimaliniz artacaktır. Bununla beraber yazma eylemi neyi, ne zaman,, hangi koşullarda yaptığınızı da belirleyecektir. Böylelikle hem kendinizi ölçebilecek hem de gidişatınızı belirleyerek hangi konumda olduğunuzu öürenmiş olacaksınız.

Soru ve Konu Bulun Derinine İnin

Kendinizi iş dışında da geliştirmek istediğiniz noktalar vardır. Bu noktaları belirledikten sonra nasıl gelişim göstereceğinizi de belirlemelisiniz. Bu noktada yapmanız gereken şeylerden biri sorgulamaktır. Bunu da ancak araştırarak yapabilirsiniz. Sürekli araştırın ve detaylara odaklanın. Bu sizi doğru sonuca götürmese bile en azından sonuca giden doğru yolları gösterecektir. Bir yere odaklı kalmaksızın birden fazla parametre üzerinden çalışmalarınızı sürdürmek de hem değişik bakış açıları kazanmanızı hem de bir problemin çözümü için alternatif yollar denemenizi sağlayacaktır. Bir sorunu detaylandırarak derinlerine inmek size diğer sorunları çözdürecek kadar tecrübe de sağlayacaktır.

Genel anlamda baktığımız zaman ister girişimci olun ister girişimci adayı isterse de öğrenci veya herhangi bir işle uğraşan kişi olun boş vaktiniz mutlaka olacaktır. Önemli olanın bu boş vakitleri nasıl ve hangi koşullarda geçirecek olmanızdır. Bu vakitlere genel olarak kendinizi geliştirmek ve işlerinize daha hazır hale gelmek için harcamak önemlidir. Hem kendi gelişiminiz hem de çalışmalarınızın başarıya ulaşması için edineceğiniz alışkanlıklar çok önemlidir.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

  1. Hayatın Düzene Sokulması İçin Gerekli Alışkanlıklar
  2. Başarılı Olmak İçin Vazgeçmeniz Alışkanlıklar
  3. Girişimcilerin Yaptıkları Hatalar Nelerdir

 

 

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.