Bu yazımızda zihinsel çöküşten kurtulmak adına atılması gereken adımları sizlere aktaracağız. İşte yazımızın içeriğinde yer alacak olan başlıklar:

  • Öncelikle durumu kabullenmek
  • Hareket halinde olmak
  • Rutinleri değiştirmekte fayda var
  • Yazı yazmayı es geçmeyin
  • İstişareler kurarak çözümler arayın
  • Maddi anlamda tasarruf yapabilirsiniz
Zihinsel Çöküşten Kurtulmak Nelere Bağlıdır

Zihinsel Çöküşten Kurtulmak Nelere Bağlıdır

Çalışma hayatınız her zaman istediğiniz gibi  geçmeyebilir. Bazı anlar vardır ki girişimcileri çıkmaza sokar ve alternatif çözümler üretme noktasında tıkanabilir. Ya da bir başarısızlık ile karşılaşıldığı zaman bütün iş isteği, moral motivasyon giderek yeni bir işe veya projeye atılma cesareti de gelmez. Bunlar zihinsel çöküşün, zihinsel dağınıklığın işaretçileridir aslında. Peki zihinsel çöküşten kurtulmak nasıl olur?

Bunun bir çok yöntemi mevcuttur aslında. Ancak en temel şey sizin bilinçaltınızdır. Yaşanan olumsuzluklarda bile olumlu bakmayı becerebiliyorsanız işlerinizde her zaman pozitif sonuçlar alırsınız. Her ne olursa olsun enerjinizin yüksek olması ve konsantrasyonunuzun bozulmaması gerekmektedir. İşte zihinsel çöküşten kurtulmak adına izlemeniz gereken yollar:

1- Öncelikle Durumu Kabullenmelisiniz

Bir sorun çıktığında sorundan uzaklaşmak, kaçmak yerine sorunun ne olduğunu derinlemesine araştırmalı ve sorunun üzerine gitmelisiniz. Bu, sorunu kabullenmektir aslında. Sorunu kabullendiğiniz anda çözüm üretmeniz daha hızlı olacaktır. Diğer türlü sorundan uzaklaşarak sorunları daha da büyütebilir ve bunun farkında da olmazsınız. İlk adım her zaman sorunu kabullenmek olmalıdır.

2- Hareket Halinde Olmak

Zihinsel Çöküşten Kurtulmak Nelere Bağlıdır

Zihinsel Çöküşten Kurtulmak Nelere Bağlıdır

Sorunlar devam ederken sizin durgun olmanız ister istemez sorunları daha fazla kafanıza takmanıza sebep olacaktır. Bu da sizi inceden inceye daha stresli yapacakken çözüm üretme noktasında ciddi anlamda zorluklar yaşatabilir. Bu gibi durumlarda sürekli kendinizi uğraştıracak, daha doğrusu sorunun çözümüne uygun davranışları hayata geçirerek gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi davranışlara örnek verecek olursak; ekibinizle toplantılar yapma, idari durumunuzu kontrol etme veya çalışma planlarınızda düzeltme yapma gibi sayabiliriz.

3-Rutinleri Değiştirmekte Fayda Var

Günlerinizin aynı geçmesinden şikayetçi iseniz rutinlerinizi değiştirme yoluna gidebilirsiniz. Ki, rutinler bir yandan iyi iken diğer yandan kötüdür de. Peki neden kötüdür? Kendinizi her gün bir şeylere programlamış gibi davranmak sizi bir noktada köreltir. Düşünme yapınızı bile etkileyebilecek kadar güçte olan bu rutinler ancak değiştirildiği zaman kendinizi aşabilirsiniz. Kişi, çalışma alanında her anlamda yenilikler ve heyecanlar ister. Bundan ötürü işinizde bir noktaya değil de birden fazla noktalarda sorumluluk alabilir ve kendinizi farklı alanlarda da geliştirebilirsiniz. Bu, işinize küçük de olsa bir heyecan katar ve sizi rutinlerinizden uzaklaştırır 🙂

4-Yazı Yazmayı Es Geçmeyin

Zihinsel Çöküşten Kurtulmak Nelere Bağlıdır

Zihinsel Çöküşten Kurtulmak İçin Yazı Yazmayı Deneyebilirsiniz

Kendinizi nasıl ifade ederek içinizi veya zihninizi rahatlatabilirsiniz? Kişinin kendiyle olan muhasebesi genelde kağıt üstündedir. Yani yazma eylemini devreye sokmaktır. Ne durumdasınız, nerede hangi yanlışları yapıp hangi doğrulara ulaşmak istediğinizi ve daha fazlasını kağıda dökerek kendinizi tanımlayabilirsiniz. Bu sizi hem rahatlatacak hem de gelecek için yeni çözüm yolları sunabilecektir.

5-İstişareler Kurarak Çözümler Arayın

Girişimcilik alanında fazla tecrübeli olmayabilir, kriz anlarında nasıl yönetilmesi gerektiğini de bilmeyebilirsiniz. Bunlar çok normal şeylerdir. Ancak burada şu sorgulanmalı, bilmiyorsunuz evet ama öğrenmek istiyor musunuz? Bu da ancak istişare yöntemiyle olabilecek bir şeydir. Çevrenizdeki sektörden insanlara veya en yakınınız olan ailenize sorunlarınızdan bahsederek onların fikirlerini alabilirsiniz.

6-Maddi Anlamda Tasarruf Yapabilirsiniz

Belki de sorunlarınızın kaynağı maddiyata dayanıyor. Harcamalarınızın kontrolünü yaparak gelir gider tablonuzun dengesini sağlayabilirsiniz. Eğer giderleriniz gelirlerinize göre uyumsuz ise tasarruf yoluna girebilirsiniz. Örneğin masraflardan kısmak veya önünüze çıkan imkanları değerlendirmektir. Ofis anlamında yüklü kiralardan uzaklaşmak ve imkanlardan daha iyi faydalanmak adına Kamara hazır ofis, sanal ofis veya paylaşımlı ofis türlerinden size uygun olanını kiralayarak daha az bütçeye daha kaliteli ortamlarda çalışma imkanı sağlayabilirsiniz.

Zihinsel anlamda stresli olduğunuz, işlerinize iyi odaklanamadığınız dönemlerde belirttiğimiz bu yöntemleri hayata geçirerek daha farklı bakış açıları geliştirebilirsiniz. Bu da sizi stresten uzaklaştırmakla birlikte işlerinizde olumlu etki görmenizi de sağlayacaktır.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri