Girişimciler her zaman en iyisi olmak ister. En zengin, en başarılı, en aktif… Ve tabi ki de zengin girişimciler arasında olmak da isterler. Peki zengin girişimci nasıl olunur, zengin girişimciler nasıl bu kadar zengin olabilmiş? Bunların da kendilerine göre araştırması yapılmıştır belki de.

Zengin girişimciler hakkında düşünülen şeyler de abartılıdır bazen. Çünkü zenginlik kavramı insanı hep önde, daha ileride tutma algısı oluşturulmuştur. Dolayısıyla sadece girişimciler için de değil herkesin düşündüğü şey aynı. “Zengin olmak bütün sorunları çözer.

Aslında dışarıdan bakıldığında ne kadar rahat görülse de içsel olarak öyle değildir. Bu yazımızda da zengin girişimcilerin bu kadar rahat olmadıklarına bir kaç başlık üzerinden dikkat çekeceğiz.

1-Hepsi Lüks Yaşam Sürer

lüks hayat ile ilgili görsel sonucu

İlk yanlış algı zengin girişimcilerin neredeyse hepsinin lüks yaşam sürdüğüdür. Birbirinden farklı arabalar, villalar, markalı kıyafetler gibi objeleri baz alarak ön görülen bu görüşün yanlış tarafları da vardır. Şunun bilinmesi gerekir ki her zengin girişimci lüks hayat geçirmiyor veya lüks hayatı tercih etmiyor. Bazı insanlar bu kadar lükse girmeden, tutumlu davranıp planlı harcama yaparak da zenginliğe ulaşabilir. Ki, çoğu girişimci zenginliğe böyle ulaşmıştır.

2-Her Zaman Mutlu ve Huzurludurlar

Zengin girişimcilerin her zaman mutlu olduğu söylenemez. Fazla para kazanmanın verdiği mutluluk da bir yere kadardır sonuçta. Bazı girişimcilere göre fazla gelir elde etmekle mutluluktan bahsedilirken bazılarına göre de başarı geldikçe mutluluktan bahsedilir. Bu belki de kişisel bir tercihten öteye gidemez. Ancak şu bir unutulmamalıdır ki: Temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar para kazanıp ortalama geliri olan insanların daha mutlu olduğu tartışmasız bir gerçek.

3-Çok Fazla Çalışmazlar

Ä°lgili resim

Girişimci sonuçta sadece patronluk yapar emir verir diye düşünmemek lazım. Belki de girişimci diğer tüm elemanlarından daha fazla çalışıyor belli mi olur? İşin planı, işleyişi ve akışına göre patronlar da işe dahil olabiliyorlar. Nasıl mı?

Rekabet diye bir kavramdan bahsetmek gerekirse, diğer firmalardan geri kalmamak ve şirketini daima ileri taşımak adına yoğun çaba sarf eden girişimciler yok değil. Nitekim bütün iş planını yapan ve şirketi sıfırdan kurup geliştiren ve başında duran kişiler de bunlardır. Bu yaptıkları ve ekibiyle devam ettirdikleri işler “Zengin girişimciler çok fazla çalışmazlar.” düşüncesini çürütecektir.

4-Hiç İflas Etmezler

Şirketleri de insanlar gibi düşünmek gerekiyor. Doğar, gelişir, büyür ve ölür. Girişimci şirketini sıfırdan kurarak geliştirir ve sonuçta üstünde büyükçe bir emek verir. Büyük paralar harcayarak da şirketin piyasada ilerlemesini, büyümesini sağlarlar. Ancak şirketinin batmaması için bunu artan bir istikrarla devam ettirmesi gerekmektedir. Aksi taktirde planların aksaması, yeterince destek verilmemesi ve üstünde durulmaması şirketin iflas noktasına gelmesi demektir. Çünkü şirkete gerekli önem ve emek verilmezse siz kazanamazsınız, kazanamadığınız için de ne başarı sağlarsınız ne de prestij. Belki de borç batağına bile girebilirsiniz bu yüzden. Bundan dolayı şirketiniz batma noktasına gelebilir.

Bu gibi örnekler de “Zengin girişimciler hiç iflas etmez.” düşüncesini yok saymaktadır.

Görüldüğü üzere girişimciler, özellikle de zengin girişimciler hakkında düşünülen bazı şeylerin hepsi gerçeği yansıtmamaktadır. Dışarıdan bakıldığında ne kadar lüks, rahat ve istedikleri gibi bir yaşam sürdürdükleri gibi görünse de aslında hepsi öyle değildir. Örnekleri ve nedenleriyle birlikte açıkladığımız kavramları da dikkate alırsak zengin girişimcilerin çoğunun çok iyi ve rahat yaşam sürmedikleri de görülmektedir.