Çoğu girişimci başarıyı kazanılan parayla orantılı olarak görür. Ki kendilerince haklıdırlar da. Çünkü girişimi devam ettirmek, istikrar sağlamak ve neticesinde sektörde kalıcı olmak adına girişime başlamak için ortaya konulan sermayenin fazlasını kazanmak temel hedeftir. Ancak bu paranın kazanılması için de uyulması gereken bazı kıstaslar vardır. Nitekim yüksek maddi kazanç sağlamak kolay bir şekilde elde edilmiyor.

Bu yazımızda bir girişimcinin veya kendi işini yapan kişi için maddi olarak düzenli ve istikrarlı kazanç elde edebilmesi için gereken tutumlulukları belli başlıklar halinde anlatacağız. Peki nedir bu tutumluluklar?

Finansal Özgürlüğü Erken Yaşta Kazanmak

Man in Grey Dress Shirt Using Brown Cardboard Vr Glasses

Bu başlık daha çok ileride girişimciliği düşünen gençlerin kazanacağı tutumdan bahsediyor. Girişimci insanların çoğu planlı insanlardır. Planları zaman planlamasını da, maddi planlamayı da içerir. Nasıl ve ne şekilde pazarlama yapmaları gerektiğini, parayı nasıl ve hangi yöntemlerle kazanmalarını bilen kişilerdir. Genç yaşlarda para biriktirme, parayi idareli kullanma ve amaçlarınıza yönelik yatırımlar yapmak gibi alışkınlıkları kazanmak ileride sizin yapacağınız bütçe planlaması tecrübeleriniz ile birlikte daha kolay olacaktır.

Her Zaman Daha Fazlasını Düşünmek ve Ona Odaklanmak

Başarılı girişimciler yerinde saymazlar veya geriye gitmezler. Siz de başarılı girişimci olmak adına her zaman başarıya aç olmalısınız. Başarı neticesinde de zaten maddi olarak kazancınız da artacaktır. Bu artışı sürdürmek ve bir önceki kazanca göre daha da artırmak için çok çabalamalı ve planlamalarınızı buna göre yapmalısınız. Gerekli noktalarda alınabilecek riskler, liderliğini yaptığınız ekibi iyi idare etme ve amaca yönlendirme, motivasyonu artırma gibi etkenler bu yolda sizi destekleyen unsurlar olacaktır.

Her Konudan Fırsatları Değerlendirmek

Bazı zamanlarda önümüze bir çok konudan çok iyi fırsatlar gelebilir. Bu fırsatları kendi lehinize değerlendirip iyi sonuçlar almak sizi farklı noktalara taşıyabilir, hatta sizin için dönüm noktası bile olabilir. Bu gibi durumlarda kendinizi geri çekmeyin ve atılgan olarak o fırsatlardan yararlanmasını bilin. Bu fırsatlar neticesinde maddi olarak kazançlar elde ederek bütçenizi kontrol altına alabilirsiniz.

Şans Yerine Çalışmaya İnanmak

Coffee-filled Cup on Saucer Beside Macbook and Iphone on Desk

Girişimcilerin sektörde gerçekleştirmek istediği belli hedefleri, hayalleri mutlaka vardır. Bu hedeflerini gerçekleştirmek için ise en uygun zaman başlangıç zamanıdır. Çalışmanın gücüne inanan her girişimci bu eylemi gerçekleştirdiği sürece hedeflerine bir adım daha yaklaşacaktır. Ancak bir yerden bir şey olur, şans ayağıma gelir düşüncesiyle devam edip rahat bir biçimde davranmak kişiyi amaçlarından saptırır ve istemediği noktalarda görür kendisini. Yüksek maddi kazanç sağlamanın en etkili yolu çok çalışmaktır.

Doğru Zamanda Doğru Yerde Harcamak

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de kazanılan paranın tutumsuz bir biçimde harcanmasıdır. Tutumsuzluktan kastımız plansız harcama, ileriyi düşünmeden yapılan harcamalardır. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi küçük, genç yaşlarda kazanılması gereken davranışlar olan tutumluluk, para biriktirme gibi eylemler sizin ilerideki yaşamınızda da aynı tavır sergilemenizde etkili olur. Ancak halen daha geç kalmış sayılmazsınız. Çünkü tutumlu olmak, yerinde ve zamanında harcamak tamamen insanın kendi elindedir. İleriye yönelik planları olan girişimciler için tutumlu olmak şart gibi bir şeydir aslında.

Geçmişe Takıntılı Olmamak

Geçmişte yaptığınız iyi ya da kötü işler veya yapmadığınız işler sizin bugünkü durumunuzun olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Buna izin vermemek de tamamen geçmişle ilgili olan olayları bugüne taşımamakla, orada takılı kalmamakla olacaktır. Peki neden ve nasıl?

Geçmişte yapılan bir olayın o zaman aralığında size kötü sonuçlar getirmesi doğal olarak sizde motivasyon eksikliğine sebebiyet vermiş olabilir. Hatta yeni bir girişime, işe atılma noktasında en az iki kere düşünmenize de sebep olmuş olabilir. Bu düşüncede olmak sizi geriye götürmekten başka bir şey yapmaz.

Peki iyi noktalardaki olumsuzluklar neler olabilir? Zamanlar değiştikçe şartlar da değişebilir. O zamanki zaman ve şartlar bu zamana ve şartlara uygun olmamakla birlikte her işe o kararlılıkla da giremezsiniz. Belki plansız, programsız bir şekilde yaptığınız işte başarılı olduysanız; bu, her zaman bu şekilde her işte başarılı olacağınız anlamına gelmemektedir.

Güçlü Yönlere Odaklanmak 

Özellikle de girişiminizin ilk başlarında yüksek maddi kazanç elde etmek istiyorsanız garanticilik yönü tercih etmenizde fayda var. Nedir bu garanticilik yön? Tabii ki kendinizi güçlü gördüğünüz noktalardır. Bu noktalara odaklanarak ortaya çıkaracağınız işler kısa vadede size hem prestij bakımından hem de maddi olarak katkı sağlayacaktır. Bu, gelirin ve işlerin devamlılığı için de önemli bir etken oluşturur.

Kendini Daima Güncel Tutmak

White Ipad

Özel sektörlerin ortak amacı insanların yararına olabilecek ürünleri, işleri ortaya çıkararak insanlara en iyi hizmeti sunmaktır. Bunun da en kısa ve etkili yollarından biri teknolojiyi verimli kullanmaktır. Teknolojinin her geçen gün geliştiği, talebinin arttığı bu global düzende devamlılığı sağlamak için sizin de teknoloji ile iç içe olmanız ve kendinizi her zaman insanların yeni sorunlarına çözüm arayabilecek kadar üretken ve güncel tutmalısınız.

Sektörde Özgün ve İlgi Çekici Olmak

Belki çok iyi iş yapıyor veya ortaya çok kaliteli ürünler çıkarıyor olabilirsiniz. Ancak iletişim ve atılganlık konusunda zayıfsanız bu çok da bir işe yaramayacaktır. Bu, yüksek maddi kazanç sağlama noktasındaki en büyük engellerden biridir. Peki bunun önüne nasıl geçilebilir? Girişimci kendini nasıl daha iyi ifade ederek müşteri ağını genişletebilir?

Bunun şuan için en iyi ve en kısa yolu olarak söyleyebileceğimiz şey tabii ki şirket, ofis anlayışıdır. Özel sektörde ofis ortamında olmak, şirketleşmek sizi çoğu girişimcinin arasında tutacaktır. Ancak başlığımızda da belirttiğimiz gibi diğer girişimcilerden farklı bir biçimde özgün olmak gerekmektedir.

Bu noktada ofis tercihinizi Kamara’dan yana kullanmak sizi farklı kılacaktır. Çünkü hem ofis dizaynının müşteriye olumlu hitap etmesi hem de müşterilerinizi sorunlarına çözüm aramak için gereken çalışma zamanının bol olduğu Kamara ofislerinde müşteri ağınızı da yapacağınız işlerle rahatlıkla genişletebilirsiniz.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, firmalara, derneklere ve şirketlere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren geniş çaplı bir şirkettir. Ayrıca gerek ekibinizle gerekse de iş ortaklarınızla yapacağınız toplantıları yine Kamara’da yer alan toplantı salonlarında daha rahat biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Peki Kamara’da sizlerin işini kolaylaştıracak imkanlar nelerdir? İşte o imkanlar:

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7/24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlar sizin daha kaliteli ofislerde işlerinize daha iyi odaklanmanızı sağlayarak hedeflerinize daha çok yaklaşmanızı sağlamakla birlikte belirttiğimiz gibi bu işler ve müşteriye hitap açısından ofis ortamları neticesinde müşteri ağınızda genişleme olabilecektir.

Müşteri ağınızın genişlemesi de size yüksek maddi kazanç doğuracaktır.

Tabii sadece ofis ortamı size yetmeyecek. Yazımızın içeriğinde de bahsettiğimiz gibi işi şansa bırakmamak, çok çalışmak, tutumlu olmak, güçlü yönlere odaklanmak gibi başlıkları da çalışma hayatınızda uygularsanız yüksek maddi kazanç kapısını sonuna kadar aralayabilirsiniz. Nitekim bunlarla birlikte prestij bakımından başarıyı da  elde edecek ve hedeflerinize daha sağlam biçimde ilerleyebileceksiniz.