Yetenekler en çok hangi zamanlarda keşfedilir? Veya bir kişi yeteneklerini neden ortaya koymak ister? Soruları sırayla cevaplamaya başlayalım isterseniz. Öncelikle yetenekler kişinini kendini ispat etmesi için öne çıkarılır. İspat etmesi gereken dönemler de, özellikle öğrenciler için, stajyerlik dönemleridir. Veya işe girerken ki mülakat dönemleri de olabilir. Yeteneklerinizi öne çıkarmak size çok büyük katkı sağlayacaktır. Hem istediğiniz işi yapmak için fırsat oluşturursunuz hem de keşfetmediğiniz yönlerinizi açığa çıkarırsınız. En önemlisi ise var olan yeteneğinizi daha üst seviyeye çıkararak sağlamlaştırmış olursunuz.

Peki yeteneklerinizi öne nasıl çıkarabilirsiniz. Bu yazımızda kişinin yeteneklerini öne çıkarmak adına yapacağı bir kaç şeyi başlıklar halinde sizlere sunacağız. İşte yeteneklerinizi öne çıkarmak için yapmanız gerekenler;

1-Sorumluluk Almaya Hazır Olduğunuzu Göstermek

İşinizin, görevinizin bilincinde olmak o işe olan saygıyı göstermeniz ile alakalıdır. Nitekim işinize de gereken önemi, hassasiyeti gösterdiğiniz sürece saygılı davranırsınız. Stajyerlik yaptığınız yerde fazlasıyla proje ve sunumlarda yer alacaksınız. Buralarda tutunmak adına gereken sorumluluğu almalı, görevlerinizi yerine getirmelisiniz. Bu hareketiniz ile toplantılarda size fikrinizin sorulma sayısı daha da artacak bu da sizi işinize daha çok motive edecektir. Projenin kritik noktalarında öne süreceğiniz fikirlerle o işe olan bağlılık ve sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz bir nevi. Sorumluluğunuzun bilincinde olarak işleri devam ettirmek etkili bir staj dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.

2-Etkinliklere Katılmak

Men Wearing Black Shirt Holding a Purple Book

Stajyerlik döneminizi sadece bir kaç aylık geçici dönem olarak değil de o şirketin gerçekten bir parçasıymışsınız gibi düşünerek geçirmelisiniz. Bu hissi kendinizde bulduğunuzda sorumluluklarınızın farkına daha çok varırsınız. Ayrıca stajyerlik yaptığınız yerde kendinize sınırlar koymayın. Bunu da ancak şirketin yaptığı toplantılara, etkinliklere katılarak yapabilirsiniz. Toplantı ve etkinliklere katılmak sizin daha çok kişi ile iletişime geçmenize sebep olur. Dolayısıyla çevreniz artar. Çevreniz ne kadar artarsa o ortamda kendinizi daha rahat hissedersiniz. Dolayısıyla yeteneklerinizi çevreye yayma hızınız da artacaktır.

3-Sorgulayın

Two Woman and One Man Looking at the Laptop

Hayatın her alanı size yeni şeyler öğrenme fırsatı sunar. Bu alanlardan biri de şüphesiz staj yaptığınız şirkettir. Belki de okuldan sonra en önemli alandır. Çünkü deneyim kazanarak öğrenme şansına sahipsiniz. Biraz önce kendinize sınır koymamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bilgi ve öğrenme kısmında da kendinize sınır koymamalısınız. Çünkü her zaman daha çok bilgiye, öğrenmeye ihtiyaç duyacaksınız. Hem daha fazla bilgi öğrenmek adına hem de o isteğinizi göstererek daha iyi profil çizmek adına sürekli sorgulayın. Sorgulayarak eksik veya hatalı olan yerlerinizi görün, öğrenin. Stajyerlik döneminizde en çok bundan faydalanacaksınız. Bilmediğiniz veya eksik kaldığınız yönleri tamamlayarak kendinizi bir kaç seviye üste taşıyacaksınız.

4-Eleştirilere Kulak Vermek

Her zaman doğruyu yapacak değilsiniz. İlla ki eksik, hatalı olduğunuz yerler olacaktır. Yanınızda bir takım koçu veya mentor olduğunda bu eksik kaldığınız yönlerinizi size aktaracaktır. Siz de bu eksik kalan yönlerinizi tüm dikkatiniz ile dinlemeli ve ekstra çalışma performansı göstermelisiniz. Eleştirilere de her zaman olumlu bir tavır koymalısınız. Olumlu düşünceleriniz gayret ve çalışmalarınızla birleşince eksik kaldığınız yerleri tamamlayacaktır.

5-Girişken Olmak

Staj dönemlerinin verimli olmadığını söyleyen çok kişi vardır. Acaba neden verimli geçmedi diye düşündüler mi? Genelde verilen cevap, çok dikkate alınmayıp görev verilmediğinden dolayıdır. Bunun nedeni ise stajyerin çok istekli ve girişken olmamasından kaynaklanır. Yeteneklerinizi öne çıkarmak kendinizi öne çıkarmaktan geçer. Dolayısıyla iş ortamında kendinizi göstermek istiyorsanız üstlerinize ekibe yardım etme ve görev alma teklifinde bulunmalısınız. Böyle yaparak hem daha fazla görev alırsınız hem de yeteneklerinizi ortaya çıkarmak için daha büyük şans elde edersiniz. Böylelikle daha verimli bir staj dönemi geçirirsiniz.

6-Kendinizi Profesyonelliğe Hazırlayın

Stajyerlik dönemini iş hayatınızdan önceki yol, basamak olarak değerlendirin. Dolayısıyla artık okul sıralarında değil de kendi masanızda, bilgisayarınızda bir şirketin işlerinizi yapma konumunda olacaksınız. Bu size en büyük motivasyonu sağlamaya bile yetecektir aslında. O ortamı görmek sizin ilerde neler yapabileceğinizi, hangi ortamlarda hangi kişilerle işler yapacağınızı da işaret edecektir. Stajyerlik ortamı bir referans ortamı olarak görülebilir ilerisi için. Dolayısıyla çalışma mantığını çok iyi anlamalı ve detayları iyice araştırmalısınız. Stajın size katabileceği ve sizin yeteneklerinizi en net şekilde gösterebileceğiniz konulardan birisi budur.

Profesyonel Yolculuğunuza Kamara Ofislerinde Başlayın

Stajyerlik dönemi ve iş döneminin en önemli kriterlerinden biri de şüphesiz iş ortamlarıdır. Yani şirketler, ofisler… Ofisinizi iyi seçmek iş sürecinizi de etkileyecektir. Özellikle de zaman, maliyet ve çevre açısından. Ofis ortamında çalışmalarınıza daha iyi zaman ayırmak ve iyi odaklanmak diğer işleriniz ile meşguliyetinizin az olmasına bağlıdır.

Kamara ofisleri bu noktada tercih edeceğiniz en ideal ofis türleridir. Çünkü Kamara’da sadece ofis kiralamayacak diğer tüm imkanlardan da faydalanma şansına sahip olacaksınız.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis imkanı sunan ve iyi hizmetler veren şirkettir. Ayrıca toplantı salonlarını da girişimciler için açarak daha rahat ve kaliteli ortamlarda toplantı yapmalarını sağlar.

İşte Kamara’da sahip olacağınız imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Görüldüğü üzere Kamara, iş ortamındayken bile yeteneklerinizi öne çıkarmak için tüm fırsatları size sunuyor. Çünkü tamamen işinize odaklanacağınız Kamara’da işlerinize, toplantılarınıza ve yeni kişiler tanıyıp çevre edinmeye bolca vaktiniz olacak. Bu vakitleri iyi değerlendirerek iş hayatınızda seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Kamara’da işten kalan zamanlarınızda komşularınız ile vakit geçirebileceğiniz, sohbet edip işler hakkında istişarelerde bulunacağınız teraslar, bahçeler de mevcuttur. Zihninizi dağıtmak ve biraz olsun işlerden uzak olmak için en ideal çözüm bu olacaktır sizin için de.

Yeteneklerinizi öne çıkarmak adına bahsettiğimiz tüm bu başlıkları hem stajyerlik döneminizde hem de iş süreci içerisinde fazlasıyla uygulayabilir ve verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.