İlk okuldan başlayıp üniversite bitimine kadar yıllarca eğitim görmüş kişiler bir noktada emeklerinin karşılıklarını almak ister. Özellikle üniversite yıllarında tercih ettiği, istediği bölümü okuyan öğrenciler geleceğe dair planlarını o yıllarda yapmalı ve gerekirse bir çok kişiye ulaşıp istişarelerde bulunmalı, yeni fikirlere açık olmalıdır. Peki öğrenciler kariyer yolculuklarına en sağlam şekilde nasıl başlamalı? Bunun detayına ulaşmak için Kariyer Yolculuğuna Sağlam Başlamak İçin Yapılması Gerekenler” adlı makalemizi okuyabilirsiniz. Yeni mezunlara kariyer tavsiyeleri başlığı altında ise bu yazımızda yeni mezunların nasıl yol izlemeleri , planlamalarını nasıl oluşturmaları gerektiğini ele alacağız.

İşte yeni mezunlara kariyer tavsiyeleri olarak ele alacağımız başlıklar;

1-Öğrenmeye Devam Edin

Woman About to Write on Paper

Öğrenmenin sadece okulla sınırlı olmadığını bilmelisiniz. Ki, eğer hedefiniz yüksek ve girişimci adayı iseniz girişimcilik sektöründe tutunmak için gelişmelere, değişimlere açık olmalısınız. Bundan ötürü bilgiye, öğrenmeye her zaman aç olmalı ve gerekirse yeni kişilerle tanışıp onlarla da fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Peki bu kişilere ulaşmak mümkün mü? Tabi ki mümkün. İlla çok büyük kişilere ulaşmanıza gerek de yok. Kendi sektörünüzden kişilere de ulaşarak onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Eğer Kamara ofislerinde çalışmalarınızı sürdürüyorsanız bu kişilere ulaşmanız daha kolay olacaktır. Çünkü Kamara’da çoğu sektörden, özellikle girişimcilik alanında uzmanlaşmış kişilerle tanışma fırsatınız olacak. Dolayısıyla onlarla görüşebilecek ve gelişiminize katkı sağlayacak ortamı yakalayacaksınız.

Bunların yanı sıra öğrenmenin diğer türlüsü de araştırmalar yapmaktır. Bunun için teknolojiyi de kullanabilirsiniz kitapların sayfalarında da kaybolabilirsiniz. Önemli olanın sonuca bir şekilde ulaşmaktır.

2-Kariyer Planını Gözden Geçirmek

İnsanlar değişken fikirli olabilir. Kariyerinize başlamadan önceki planlarınız ile sektörü gördükten sonra oluşturacağınız planlar farklı olabilir. Ki bu çok normal bir durumdur. Kişi kendisi için hangisi daha iyi ise onun peşinden gider, gitmeli de. Siz de bu gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda olmak değil de oo durumda ne yapacağınıza karar vermek daha önemlidir. Çünkü kendi adınıza oluşturacağınız CV, öz geçmiş firmadan firmaya farklı değerlendirilir. Bunu da göz önünde tutarak biraz önce bahsettiğimiz öğrenmenin gerekliliğini anlamış oluyoruz. Öğrenmeye devam ederek kendinizi geliştirmek olası bir iş veya firma değişikliğinde sizi daha sağlam tutar.

Kariyer planlarınızı bir kenara atmadan, öz geçmişinizi de güncel tutarak daha sağlam kararlar verebilirsiniz.

3-İşe Alım Süreçlerini Büyük Bir Titizlikle Sürdürün

Woman Sitting in Front of Man

Okulunuzdan mezun olduktan sonra bir çok firmaya iş başvurusu yapabilirsiniz. Bu süreç içerisinde size olumlu/olumuz geri dönüş de olabilir veya hiç geri dönüş olmayabilir. Önemli olanın sizin kendi sorumluluğunuzu alıp bu süreci yakından ve titizlikle takip etmektir. Bunu yapmanız sizi daha çok planlı bir bireye dönüştürerek daha sorumluluk sahibi yapar. Bu da sizi iş hayatınızda daha saygın biri haline getirir. Tabi bu alışkanlığınızı devam ettirmeniz durumunda.

4-Referanslarınızı Belirlemelisiniz

Referans, sizin bir şirkete başvururken o şirket yönetiminin sizin hakkınızda kısa bilgi alması için ulaştığı kişilerdir. Dolayısıyla referanslarınızı belirlemeniz sizin lehinize bir durum olacaktır. Peki referansım kim olabilir? En basiti okuldaki öğretmenleriniz de referansınız olabilir. Bunların yanı sıra okul yıllarında stajyerlik yaptığınız yerdeki yöneticiler, çalıştığınız kurumlardaki yöneticiler ve daha fazlası sizin referans göstereceğiniz kişiler olabilir.

Okulunuzda başarılı bir grafik göstermiş ve çalıştığınız yerlerde de yeteneğinizin yanı sıra göstereceğiniz karakterler birlikte öğretmenleriniz, yöneticileriniz size referans olma konusunda zorluk çıkarmaz. Referanslarınız vesilesiyle de işe alım süreciniz daha rahat ve hızlı olabilir.

Planlarınızın Arasına Çalışacağınız Ofisi Eklemeyi de Unutmayın 🙂

Yeni mezunlara kariyer tavsiyeleri arasında bahsettiğimiz bu başlıkların haricinde daha çok geleceğe yönelik eylemler de düşünülebilir. Mesela ileride kendi işini kurmak isteyen bir öğrenci şimdiden hangi ofis türlerinin kendisine yaradığını araştırmalı ve gereken bilgileri edinmeli. Bu küçük gibi görülen işler ilerde bu konumlara gelindiği zaman büyük sorun haline dönüşebilir. Çünkü ofislerin hangi konumda olacağı, size neler katacağı veya gerçekten o ofis sizin için yeterli mi hepsi bir soru işareti olarak kafanızda belirecektir. Bunlardan ne kadar erken kurtulursanız o kadar iyi olur.

Kamara ofislerini tercih etmeniz sizin daha çok yararınıza olacaktır. Nitekim girişimcilerin, girişimci adaylarının veya yeni mezunların isteyebileceği tüm çalışma koşullarını Kamara ofislerinde bulabilirsiniz.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti vererek girişimcilerin çeşitli imkanlardan yararlanmalarını sağlayan bir şirkettir. İşinize uygun ofis türünü tercih ederek çalışmalarınıza hemen başlayabilirsiniz.

Peki nedir bu imkanlar? Girişimciler hangi imkanlardan ne derecede yararlanacak?

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlardan faydalanacağınız Kamara’da çalışmalarınız daha hızlı ve daha istikrarlı olacaktır. Dolayısıyla istediğiniz başarıya ulaşmak da zor olmayacaktır.

Ayrıca bahsettiğimiz gibi Kamara’da onlarca belki yüzlerce komşunuz, arkadaşınız olacak ve işten kalan zamanlarda onlarla sohbet ederek gerek işleriniz gerekse de diğer işler hakkında yeni bilgiler edineceksiniz. Bu da sizin öğrenmenize, kendinizi geliştirmenize katkı sağlayacaktır.

Yeni mezunlara kariyer tavsiyeleri genel anlamda bahsettiğimiz bu konulardır. Bu tavsiyelere uyan ve gelişimine devam eden, öğrenmeyi sürdüren girişimci adayları er ya da geç istediği konuma gelerek başarılı bir girişimci olabilir. Kamara ofislerinde istediğiniz hedeflere ulaşmanız ve başarılı olmanız ümidiyle…