İş dünyasının içerisine girmek, gerek kendi işinde ilerlemek gerekse kendi sektörü ile alakalı özel sektörlere bağlı bir şekilde devam etmek isteyen girişimciler mevcuttur. Buradaki amaç, çeşitli sektörler arasındaki ilişkiyi yakından takip etmek ve kendisini o potanın içine atmaktır aslında. Çünkü, özel sektör alanı genişliyor ve buna bağlı olarak da gün geçtikçe girişimci sayısı artıyor. Gençlerin önü açılıyor ve girişimciliğe soyunuyorlar. Bunun sonucunda ortaya rekabetlerle birlikte kalite de geliyor. Peki girişimciler arasında ortak bir veya bir çok mesleki özellik var mı? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bundan bahsedeceğiz.

Girişimcilik bilindiği gibi kolay olunmuyor, süreci de kolay geçmiyor. Aksine çok zor yollardan geçmek gerekiyor. Girişimcilikte zaman kavramı yoktur çünkü geçesiyi gündüze katmak gerekiyor çoğu zaman. Üstelik sürekli yeni insanlarla iletişim halinde olma ve kendi işini başkalarına aktarma gereği de duyacaksınız. Bu da girişimciliğin sıra dışı bir meslek olduğunu kanıtlıyor aslında. Amaç, iş dünyasında kalitenizi ortaya koymak ve saygınlık kazanmaktır girişimci olarak.

Meslek sırrı diye bir şey vardır, duymuşsunuzdur. Veya sadece aynı meslekte olan kişilerin anlayabileceği kavram ve dillerdir bunlar. Girişimcilikte de öyle. Girişimciler, kendi alanları içerisinde  geliştirdikleri kişisel özellikleri ile sadece birbirlerini anlayabilecek bir dünyaya sahip kimselerden oluşmaktadır diyebiliriz.

Bu yazımızda da sadece girişimcilerin kendi aralarında anlayabileceği farklı mesleki bilgilerden bahsedeceğiz. İşte bu mesleki bilgiler:

1- Uyku Onlar İçin Arka Plandadır

Buna zorluk mu denir veya alışkanlık mı bilinmez ancak bilinen tek şey var ki girişimcilerin çoğu belki de hepsi uykusundan vazgeçebiliyor. Mesleki özellik adı altında ilk söyleyeceğimiz şey uykudur belki de. Neden mi? İş planı, ekibi idare etme, toplantılar, aylık raporlar, gelir gider durumları derken bunların tüm sorumluluğu tek bir kişi de, yani girişimcinin kendisinde toplanıyor. Bu uğraşların yanında iş stresine de mahkum olan girişimci mecburen uykusundan feda edebiliyor. Zaten başarılı girişimcilerin hepsi hep bir şeylerden feda ederek başarıya ulaşmışlardır. Uyku da bunlardan biridir sadece.

2- Yeni İnsanlar = Yeni Projeler

To meet new people ile ilgili görsel sonucu

Girişimci, yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok kişiyle tanışır, görüşür hatta iş ortaklığı içine girebilir. Bu insanlarla görüşürken de sürekli işine katmak peşindedirler. Hatta bu işler için seyahat de edebilir, farklı yerlere de gidebilirler. Girişimciler yeni tanıştığı insanda yeni iş arar, yeni işler peşinde koşar veya bulunduğu işe bir parça kapmak isterler. Sürekli gelişim ve değişim peşinde oldukları da bir gerçektir.

3- Daha Önce Yapılmamış İşler Peşinde Koşarlar

Girişimci insanlar zaten başlı başına cesaretli, yeni bir işe girmek için gereken tüm olguları kendisinde kapsayan kişilerdir. Yeni maceralar peşinde olmayı da severler. Bunun için girişimciliğin temel etken dediğimiz özelliği olan riski de kendilerinde taşırlar. Risk, cesaret ve macera kelimelerinin birleşiminden de ortaya çılgın bir iş fikri çıkar. Hem de daha önce yapılmamış bir iş fikri olabilir bu.

4- İş Dünyasındaki Gelişmeleri Sürekli Takip Ederler

Girişimciler dünya trendlerini takip etmeyi seven kişilerdir. Sürekli gelişmeleri takip ederek eksiklerini kapatmaya ve kendilerini o eksik kalan yerlerde geliştirmeye çalışırlar. Bu da girişimcilerin çalışkanlıklarını, işlerine olan saygısını ve disiplinini gösterir.

5- Beyin Fırtınası Girişimciler İçin Gelişim Aşamasıdır

brainstorming ile ilgili görsel sonucu

Girişimci insanlar bencil olmayı sevmezler, ki o özellikte de değillerdir. Zaten bencil insanın girişimcilik işinde olması düşünülemez. Bu özelliklerinden dolayı iş için kararları da kendileri tek başlarına karar vermez. İşleri için ekibiyle veya işten anlayan kişilerle beyin fırtınası yaparak istişare halinde olurlar. Böylece ortaya yeni ve kaliteli fikirler gelerek en uygun olanı seçilir. Bu, yönetici-çalışan ilişkisini olumlu anlamda etkileyerek sonucunda başarı yakalanır ve keyifli bir ortam yakalanır.

6- İleri Görüşlülük İle Gelir Elde Edilecek mi Düşüncesindedirler

Girişimciler işe başlarken ortaya yüklü bir sermaye koyarlar. Sonrasında ise bu giderler için nasıl gelir elde edebilirim düşüncesinde olurlar. Bunun için işlerinde önce, bu işin sonunda acaba ne kadar gelir elde edeceğim düşüncesinde olurlar. Yani para kavramını daha işe başlamadan, ileri görüşlülükleriyle sezerler.

7- İş Hakkında Konuşmaktan Keyif Alırlar

işinden keyif almak ile ilgili görsel sonucu

Girişimcinin sosyal hayatında da işinden izler olur. İşini, iş fikrini insanlara aktarmaktan keyif alırlar. İnsanların işiyle alakalı yorum ve düşüncelerini de dikkate alarak kendilerini o yönde geliştirirler. Yani sürekli işlerinin peşinde olup bunu dışarıya da yansıtmak amacındadırlar. Bu, onları tatmin edebilecek kadar etkili bir yöntemdir.

Mesleki özellik adı altında baktığımız zaman girişimcilerin çok ortak yönleri ve aralarında anlayabileceği özellikleri bu şekildedir. Aslında mesleki özellik olmakla birlikte, yapılması gerekenler şeklinde de ifade edebiliriz neredeyse bu özelliklerin hepsini.