Bir konu veya sorun hakkında gerekli araştırmaları yapılırken belli başlı teknikler işinizi kolaylaştıracaktır. Nitekim verimli araştırma yapmak için de ön hazırlık yapmanız yani planlı olmanız gerekmektedir. Girişimcilikte, özel sektörlerde olası iş sorunlarında nereye başvurup, hangi kaynaklardan yararlanacağınızı bilmeden hareket ederseniz kendinizi boşlukta ve çıkmazda hissedebilirsiniz. Bu duruma düşmemek için neler yapılabilir? Hangi kaynaklara başvurulmalıdır? Hangi yöntemler uygulanmalıdır?

Tüm bu sorulara yanıt vereceğimiz bu yazıda verimli araştırma için gereken tekniklere değineceğiz. İşte verimli araştırma ve çalışmalar için uygulamanız gereken bir kaç teknik:

1-Anahtar Kelimeler İle Konuyu Tanımlamak

Araştırmaya önce konuyu, sorunu tespit ederek başlamak en iyi yoldur. Daha sonrasında ise konu ile alakalı terimleri araştırıp o terimlerin size sunacağı kaynaklara ulaşmak en büyük amacınız olmalıdır. Terimlerle alakalı araştırmalar yapmak nedir? Örneğin ekonomi alanında bir konuya ulaşmak istiyorsanız sermaye, para, kripto paralar gibi terimleri aratarak istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

2-Öznel Düşüncelerden Ziyade Nesnelliği Baz Alın

Woman Reading Book

Bir konu hakkında araştırma yaparken çeşitli kaynakları kullanıyor olabilirsiniz. Nitekim bunlar internet ortamı, forum, blog sayfaları olabilir. Ancak forum sayfalarında bir çok insanın o konu hakkında yaptığı yorumları baz alırsanız yanılma oranınız çok yüksektir. Bunlardan da faydalananın ancak temel hedefiniz bilginin kaynağına ulaşmak olsun. Bilginin kaynağı ise o konu hakkında yazılan bilimsel kitaplardır. Bu bilimsel kitaplardan, ansiklopedilerden elde edeceğiniz bilgiler daha güvenilir olmakla birlikte sorularınıza kesin cevap bulabileceğiniz kaynaklardır.

3-Konunun Tarihini Okumak

Örneğin teknoloji alanında ortaya bir şeyler çıkarmak ve bu yönde araştırma yapmak istiyorsanız öncelikle ortaya çıkarmak isteyeceğiniz şeyin tüm bağlantılı şeylerini bulun ve onları okuyarak bir fikre sahip olun. Örneğin bir e-ticaret sitesi yapmak gibi bir fikriniz varsa daha önce yapılan e-ticaret sitelerinin tarihini okumak, nereden nasıl başlandığıyla alakalı bilgilere ulaşmak size yön verebilir. Bu noktada bilgilerinizi de pekiştirerek ortaya güzel bir proje koyabilirsiniz.

4-Sentezleyin ve Kıyaslayın

Konu hakkında bir çok kaynaktan bilgilere ulaşmış olabilirsiniz. Bu noktada objektif davranmak en önemlisidir. Çünkü sizin yararınıza olacak bir şeye ulaşmak istiyorsanız bu bilgileri objektif bir biçimde değerlendirmeli ve tüm düşüncelerin avantaj ve dezavantajlarını da birbiriyle kıyaslayarak sizin için en iyi olana böyle karar verebilir, o düşünceye yönelebilirsiniz.

5-Not Almak Yerine Özet Çıkarın

Person Writing on Note Beside Gray Laptop Computer

Bir konu hakkında araştırma yaparken kopyala-yapıştır yapmayın. Yani gerekli gereksiz tüm bilgileri alarak hem zamanınızı verimsiz kullanmayın hem de bilgi kirliliği arasında kendinizi bulmayın. Bunu da ancak araştırmalarınız sırasında ulaştığınız bilgilerin özetini çıkarın, yani sizi ilgilendiren kısımları baz alarak çalışmalarınızı devam ettirin.

6-Bilgiyi Direkt Bilgili Kişiden Almayı Deneyin

“Bin bilsen de bir bilene danış” sözünün geçerli olduğu nokta burasıdır. Bilgiye ulaşmak, araştırmalarınızın doğruluğunu tespit etmek adına o konu hakkında bilgi sahibi ve uzman olan kişiye ulaşmak en doğru yöntemlerden birisidir şüphesiz. Çünkü o kişinin hem bilgisinden hem de tecrübelerinden yararlanarak daha etkin bir çözüm oluşturabileceksiniz. Peki o bilgili kişilere ulaşmak kolay mıdır? Ya da nasıl ulaşılabilir?

Eğer sektörün içindeyseniz ulaşmanız biraz daha kolay olabilir. Ancak çok daha kolay ulaşmak istiyorsanız hem meslektaşlarınızın hem de farklı sektörlerden girişimciliğine devam eden girişimcilerin size komşu olacağı Kamara ofislerinde çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz.

Çünkü Kamara’da çalışmalarını sürdüren onlarca girişimci sizinle arkadaş, komşu olacaktır. Böylece bilgiye daha hızlı ulaşabilecek, sorunlarınıza da daha hızlı çözümler üreterek istediğiniz bilgiye rahat biçimde ulaşabileceksiniz.

Kamara, binden fazla mutlu müşteriye, girişimcilere, derneklere, firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunan bir şirkettir. Siz de çalışmalarınızı Kamara’da sürdürerek Kamara ailesinin bir parçası olabilirsiniz.

Kamara’da birbirinden güzel ve işlerinizi kolaylaştırabilecek bir çok imkandan da yararlanabileceksiniz. İşte tüm bu imkanlar:

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7/24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Verimli araştırma yapmak için gereken elverişli ortamı bulacağınız Kamara ofislerinde hem zamandan hem da maddi yönden avantajlı olacaksınız.

Çünkü Kamara’da işleriniz dışında meşgul olmanız gereken şeylerle Kamara ilgilenecek ve size sadece işinize odaklanmak kalacaktır. İşinize daha iyi odaklanarak işlerinizi daha zamanında yapacak ve müşterilerinize karşı da söz verdiğiniz tarihte işinizi teslim ederek onların güvenini kazanacaksınız. Dolayısıyla müşteri memnuniyeti aratacak ve bu da zamanla sizin müşteri ağınızın artmasına da vesile olacaktır.

İşten kalan zamanlarda veya vereceğiniz molalarda diğer ofislerden arkadaşlarınız, komşularınız ile Kamara teraslarında yine Kamara tarafından ikram edilen çay, kahveler eşliğinde sohbetler edebilecek ve işleriniz hakkında sorunlarınıza çözüm üreteceksiniz.

Araştırmalarınız için danışacağınız bu kişilerin bilgi ve birikiminden de yararlanarak sonuca daha hızlı ulaşabileceksiniz.