house computer working typing

Uzaktan çalışma, çalışanların belli bir ofise bağlı kalmadan, istedikleri yerde, evlerinde işlerini sürdürebilmesidir.

Dünyanın saygın ekonomi dergilerinin övgü ile söz ettiği isimler uzaktan çalışma biçimine oldukça olumlu yaklaşıyorlar. İnternet devi Yahoo da çalışanlarından bu sisteme adapte olmalarını istemiştir. Yapılan araştırmalar uzaktan çalışmanın yani esnek çalışmanın faydalarını ortaya koymuştur, araştırmalara göre; uzaktan çalışma verimi, motivasyonu arttırıyor işin büyümesine de katkı sağlıyor.

Uzaktan çalışma sistemi, çalışanların özgürlük ve esneklik eksenli çalışmalarına izin vererek onların işine olan duygularını pozitif olmasını sağlıyor ve yaratıcılıklarını arttırmasına da imkân veriyor. Neden iş verenler çalışanları ofise gelmeye mecbur tutarak hem iş gücünü hem de verimi azaltmayı göze alsınlar ki?

Dünyada söz sahibi olan profesyonellerin katıldığı bir ankette esnek çalışmayı standart 8-5 hafta içi çalışmadan daha verimli bulanların oranı yüzde 75’tir.

Standart çalışma rutininde olduğu gibi esnek çalışma sisteminin de başarıya ulaşabilmek için dikkat edilmesi gereken noktaları mevcut. Bu noktaları inceleyerek esnek çalışma sistemine sahip bir işin daha iyi yönetilebilmesi için önerilerde bulunalım;

1. Hedef Belirleyin;

İşinizle ilgili planları yazılı hale getirin. Sonuç bazlı hazırlayacağınız hedefler çalışanlarınızın motive olmasına katkı sağlayacaktır. Hedeflerinize ulaşmak için görev dağılımını bireysel, grup ve organizasyon olarak belirleyin.
2. Düzenli İletişim Kurun;

İşlerin ilerlemesi ile ilgili belirli aralıklarda kontrollerde bulunun ve çalışanlarınızla iletişim kurun. Video konferans sistemlerini kullanarak iletişiminizin yüz yüze olmasını sağlamak daha faydalı olacaktır.
3. Çalışanlarınıza Açık Kapı Bırakın;

Çalışanlarınız dilediği zaman iş yerine gelip profesyonel bir ortamda işlerini sürdürebilmeli, teknik destek alabilmelidir. Bu yöntem çalışanlarınızın iş birliği içinde olmasını ve işinizin büyümesini kolaylaştırır.
4.İşyeri Kültürünüzü Sunun;

Başarılı iş yerleri çalışanlarına birlikte sosyalleşebileceği, eğlenebileceği olanaklar sunar. Bu tür etkinlikler iş yeri kültürünüz ve kimliğiniz için önemlidir. Uzaktan çalışan iş yeri üyelerini kapsayan şirketçe yapılacak aktiviteler faydalı olacaktır.
5. Geribildirimlerinizle Teşvik Edin;

Çalışanlarınızla empati kurarak onların isteklerini önem verdiği unsurları göz önünde bulundurun.

Sanal Ofis İle Uzaktan Çalışmak Daha Kolay!
Kamara’nın sunduğu Sanal Ofis sistemi bir ofise sahip olmasanız dahi profesyonel bir kargo, sekreterlik hizmetine sahip olmanızı sağlıyor. Bu sistem sayesinde artık kargo gelecek diye bütün gün evde beklemenize gerek yok özellikle sahada çalışıyorsanız sizin için oldukça büyük bir avantaj. Sanal Ofis sisteminin bir diğer artısı ise size profesyonel bir iş numarası sağlaması, iş numarası iş dünyası için sadece bir “iletişim aracı”nı ifade etmez, sizin ve işinizin imajı ile ilgili fikir oluşmasını sağlar. Sanal Ofis sistemi Freelancer çalışanlar için de işlerini büyütebilmeleri açısından önemli bir fırsat.