Üretken bir gün nasıl olabilir sizce? Neler yerine getirilirse gün, üretken bir gün haline dönüşebilir? Bir çoğumuz bu yapılacakları teorik olarak bilerken çoğu zaman yerine getirilmediği için günden gereken verim alınamıyor. İşlerinizin aksamaması, planlı bir şekilde dizayn edilmesi ve neticede iyi sonuç alabilmek ancak ve ancak belli rutinler dahilinde olur. Tabi bu rutinleri istikrarlı bir şekilde devam ettirmek de önemlidir. Yani siz bu rutinleri sürekli hale getirmeli, bu durumlara alışkanlık göstermelisiniz. İster öğrenci olun ister ev hanımı isterse de girişimci. Bu yazımızda bahsedeceğimiz rutinler geniş kapsam halinde olmakla birlikte herkese hitap edecektir.

Herkesin kendine göre yöntemi vardır, daha iyi ve verimli bir gün geçirmek için. Ancak çoğu kişi güne plansız da başlıyor. Plansız başlamakla birlikte ne yapacağına da karar veremiyor veya yaptıkları sırasında çoğu aksaklıkla karşı karşıya kalıyor. Bu nasıl en aza indirilebilir? Yazımızda, bahsettiğimiz gibi girişimcilere, öğrencilere ve gününü verimli geçirmek isteyen herkese, bir kaç adımda üretken bir günün nasıl olabileceğine değineceğiz.

İşte üretken bir gün için edinmeniz gereken alışkanlıklar:

1-Güne Plan Yaparak Başlamalısınız

Person Holding Black Pen Writing on White Notebook

Neyi, ne zaman yapacağınızı belirlemeden güne başlamak en büyük hata olacaktır. Bundan ötürü belki günlük belki haftalık veya aylık tamamen size kalmış, planınızı oluşturmalı ve neler yapacağınızı belirlemelisiniz. Bu planı, liste halinde bir yerlere not da edebilirsiniz. Güne başlarken de direkt birinci sıraya koyduğunuz işe koyulursunuz. Emin olun bu sizi daha da rahatlatacaktır. Çünkü güne başlarken ne yapacağım diye stresli bir şekilde düşünmenize gerek kalmayacaktır.

2-Zorlu İşlerinizi Ertelemeyin

Listenizde sizi zorlayabilecek, uğraştıracak olan işlerinizi de belirlemekte fayda var. O işlerinizi listenizin başına yazmanızı tavsiye ederiz. Nitekim, o işlerin sonlarda oluğunu düşünürsek günün vermiş olduğu yorgunluk ve stresten dolayı o işi yapmakta daha da zorlanır ve doğal olarak verim alamazsınız. Belki de ertelemek zorunda kalacaksınız ki bu planların aksamasına neden olacaktır. Bu durumla karşılaşmamak adına zorlu işlerinizi ertelememeli ve ilk olarak o işlerden başlamalısınız.

3-Küçük Molalar Verin, Su Tüketin

adult, black and white, black-and-white

Beynin, vücudun dinlenmeye ve molalara da ihtiyacı vardır. İşlerin daha erken bitmesi için sakın bundan taviz vermeyin. Çünkü işlerim erken bitsin, daha çabuk sonuca ulaşayım derken bir bakmışsınız vücudunuz erkenden yorgunluk belirtisi vermeye başlamıştır. Bu da sizin verim almanızı engelleyici bir faktördür. Ayrıca günlük su ihtiyacınızı da karşılamanız gerekir. Araştırmalara göre su ihtiyacını iyi karşılamayan kişide fiziksel ve ruhsal olarak bir stres belirtisi yaşanır. Üretken bir gün geçirmek adına kendinize küçük molalar vermeli ve su tüketimini aksatmamalısınız.

4-Kendinize Vakit Ayırın

Günün belli bölümlerinde hem daha çok konsantrasyon için hem de işinize daha iyi odaklanmak için kendinize vakit de ayırmalısınız. 5-10 dakikalık molalar dışında daha uzun süreli dinlenme gibi vakit ayırmaktır bu. Bu vakitte gerek yalnız kalıp kafanızı dinleyebilirsiniz gerekse de çevrenizdeki arkadaşlarınız, ekibiniz ile sohbetler kurarak kafa dağıtabilirsiniz. Bu arkadaş ortamını da yakalamanız lazım tabi. Kamara ofislerinde bir girişimci iseniz bu ortamı yakalamak çok kolay! Çünkü Kamara’da yüzlerce kişi ile arkadaşlık, komşuluk kurabilir onlarla mola verdiğiniz zamanlarda sohbetle kurabilirsiniz. Üstelik sohbetleriniz sırasında sınırsız çay ve kahve ikramları Kamara’dan!

5-Verimli Uyku = Verimli Bir Gün

Güne zinde başlamak, enerjik başlamak sizin uykunuz ile de alakalıdır. Çünkü çok geç saatlerde uyuyup erken kalkmak zorundaysanız bu uyku sizin gün içinde verimli olmanıza yetmez. 6-8 saat uyku bir insan için ideal uyku saatleridir. Ne çok fazla ne de çok az uyumalısınız. Uyku düzeninizi kurduysanız güne verimli başlamak adına ilk adımı atmışsınız demektir.

6-Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

İş gereği belki de günün büyük bir kısmını masada, bilgisayar başında geçiriyorsunuz. Bu durum sürekli devam etmesi halinde belli başlı rahatsızlıkları beraberinde getirir. Buna yakalanmamak için kesinlikle belli aralıklarda o masadan kalkmalı, hafif de olsa egzersizler yapmalısınız. Bu hem zihninizi hem de vücudunuzu rahatlatacaktır. Tekrar o masaya oturduğunuzda ise kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Denemekte fayda var 🙂

Kamara Ofislerinde İşlerinizin Verimliliğini Artırın

Üretken bir gün geçirmek hatta günler geçirmek için çalıştığınız ofisin de önemi vardır. Çünkü günün çoğu kısmını ofisinizde çalışarak geçireceksiniz. Çalıştığınız ofisin sizin için son derece kaliteli olması, en iyi hizmetleri de sunması büyük önem taşır. Nitekim biraz önce de boş vakitlerinizde kendinizi dinlendirmek ve çoğu girişimciyle arkadaşlık kurmak adına Kamara ofislerinden bahsettik.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, girişimcilere ve şirketlere hazır ofis, sanal of,s ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Kamara’da çalışmalarını sürdüren girişimciler ayrıca bir çok imkandan da yararlanabiliyor. Bu imkanlar neticesinde işlerini daha rahat yapıyor ve başarıya daha çabuk ulaşabiliyor.

İşte Kamara ofislerinde yararlanacağınız o imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlar sizin zaman ve para olarak büyük maliyetten kurtarmanıza de etki ediyor. Ki, yeni bir girişimci iseniz zamanın ve sermayenin girişimin süreci için çok önemi vardır. Bu çalışmanızı Kamara ofislerinde sürdürmek size büyük zamanlar kazandıracaktır. Çünkü meşgul olmanız gereken tüm işler Kamara tarafından yerine getirilecektir.

Ayrıca müşteri gözünden baktığımızda size ulaşmaya çalışan müşterileriniz ile siz ofiste olun ya da olmayın sekreterleriniz aracılığıyla iletişime geçilir ve ofislerde en iyi biçimde ağırlanır. Bu da müşterinizin ilgisini çeken en önemli şey olsa gerek. Bu müşteri memnuniyeti ile daha çok müşteri ağına ulaşma şansınız da olacaktır. Daha çok müşteri daha çok başarı ve daha çok prestij demektir.

Üretken bir gün adına kazanmanız ve sürdürmeniz gereken temel alışkanlıkları kazandığınız taktirde işler sizin için daha akıcı geçecektir. Daha üretken bir gün olmasının yanında işlerin de başarıyla sonuçlanması an meselesi olacaktır. Bahsettiğimiz tüm bu alışkanlıkları kazanarak ve en önemlisi devam ettirerek aynı zamanda Kamara ofislerini  de tercih ederek başarılara ulaşmanız dileğiyle…