İş dünyası içerisinde ofislerin çok büyük bir yeri vardır. Nitekim ofislerde görev yapan kişi ya da kişilerin bulundukları lokasyonlarda çeşitli birçok manzarayı da görmek istedikleri bilinmektedir. Bu kapsamda daha yeşil alanlara bakan ofisler de gerekmektedir. İstanbul’un en nezih bölgelerinde ofisleri bulunan Kamara ile sizler de çeşitli hazır ofislerden yararlanabilirsiniz. Nitekim buradaki ofisler ile birlikte çok daha iyi biçimde işlerinize yoğunlaşabileceksiniz.

Bulunduğumuz evin veya iş yerinin etrafında yeşil bir alan olması, bize doğayla iç içe olduğumuz hissini veriyor ve psikolojimize de olumlu katkıda bulunuyor.  Doğayı sevsek de ne yazık ki bireysel çabalarımız iklim değişiklerinin önüne geçmede  yeterli değil. Sevindirici bir gelişmeyse günümüzde işletmelerin çevreye daha duyarlı hale gelmesi. Hem karbon ayak izlerini hem de maliyetlerini düşürmek için çaba sarf etmesi. Karbon ayak izini açıklamak gerekirse;  bireylerin veya işletmelerin çevre kirliliğine olan etkisinin ölçüm birimi diyebiliriz. Yani karbon ayak iziniz ne kadar fazlaysa çevreye o kadar zarar veriyorsunuz, küresel ısınmaya katkıda bulunuyorsunuz demektir.

İş Yerinize Ulaşım Seçeneklerini Değerlendirin

HUNT FOR THE WILDERPEOPLE nature new zealand green trees

Birleşmiş Milletlerin tahminlerine göre 2050 yılında altı buçuk milyon insan daha kentsel alanlarda yaşayacak, oluşacak karbondioksit salınımını ve çevre kirliliğini düşündüğünüzde önünüze hiç de iyi bir tablo çıkmıyor. İşletmenize çalışanların ulaşma şekillerini değerlendirerek çevreye katkıda bulunabilirsiniz. Çalışanlarınızın her biri arabayla işe geliyorsa bir program belirleyerek belirli günler bir arabayla topluca işe gelip gidilmesini sağlayabilirsiniz. Yani o gün dört araç değil sadece bir araç kullanılacak bu da daha az çevre kirliliği ve daha az maliyet anlamına geliyor. Eğer mümkünse çalışanlarınız işe bisikletleri ile gelmesini sağlayın hem çevreci hem de tasarruflu olan bu yöntem sayesinde çalışanlarınız biraz da egzersiz yaparak sağlıklarına katkıda bulunmuş olacaklar. Tabii yukarıda saydığım yöntemlerin kullanılması her iş kolu için mümkün olmayabilir fakat kendi işletmenizde kullanılabilecek olanları tercih edebilirsiniz.

Akıllı Çalışma Uygulamalarını Benimseyin

Belki biraz gereksiz gelecek fakat kağıt kullanımını azaltarak çevreci bir işletme olma konusunda önemli bir adım atabilirsiniz. Örneğin çıktı alırken kağıtları çift taraflı kullanmak iyi bir tasarruf yönetimidir, bu yöntemi kullanarak Amerikalı bir hukuk firması yılda 350.000 sayfa kağıdı çöpe gitmekten kurtardı.

İşletmenizdeki bilgisayarların enerji ayarlarını değiştirerek de tasarruf edebilirsiniz, bilgisayarı kapattıktan sonra monitörünüzü de kapatarak yüzde 70’e varan oranlarda elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

Teknolojiye Adapte Olun

Cenevre’de bir iş toplantınız var kendinize sorun gerçekten oraya gitmeme gerek var mı? Eğer karşı taraf da kabul ederse görüşmenizi telekonferans yöntemiyle yapabilirsiniz. Böylece hem zamandan hem de maliyetli bir iş gezisi yapmaktan tasarruf etmiş olacaksınız. İş gezisini iptal etmeniz, ulaşım araçlarını az kullanmanız çevreye de olumlu etkide bulunacaktır.

Bir GSM firmasının Amerika şubesi bu değişiklikleri yaparak, 2010 yılında 3.500 uçak seferinde ortaya çıkacak karbondioksit kadar tasarrufta bulundu.

İncelediğimiz yöntemlere göz atıp, işletmenize göre değerlendirerek hem çevreye hem de bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Studio Offices işletmenizi daha çevreci hale getirmenize önemli katkılarda bulunabilir, firmanın yetkilileri ile görüşerek iş kolunuzla çalışmalarınızla ilgili en uygun hizmeti alabilirsiniz.