lucky people

“İrlandalı gibi şansı” Amerika’da 1800’lü yıllardaki Altına Hücum’dan beri kullanılan bir deyimdir. Toleranssız Amerikalılar İrlandalıların altın bulacak kadar zeki olmadıklarını sadece şanslı olduklarını söylüyorlardı. Oysa gerçekte, Amerika’nın erken göçmenleri çalışkanlıklarını kendi şanslarının sürekli olduğunu göstererek kanıtladılar.

Sık sık insanların kendi yetersizliklerini örtmek için başkalarının başarısını şansa bağladıklarını gördüm. Satış elemanları da daha başarılı meslektaşlarını “şanslı” diyerek küçümserler. Eğer kendileri de meslektaşları kadar çok arama yapsalar ve çalışsalar onlar da “şanslı” olacaktır.

İşin doğrusu şanslı insan fırsatları değerlendirendir. Şanslı insanlar kendilerine avantaj sağlayacak hamleler yaparlar. Onlar için iyi ya da kötü şanslı olmak diye bir şey yoktur. Aşağıdaki beş öneriyle herkes şanslı olabilir hem de dört yapraklı yonca ya da tavşan ayağına ihtiyaç duymadan!

Güçlü olduğunuz alanda oynayın.

İyi olmadığınız bir iş için çaba harcarsanız çok fazla zaman ve enerji kaybedersiniz. Araştırmalar çok zengin insanların yalnızca en iyi yaptıkları alana yoğunlaştıklarını ortaya çıkarmış. İyi olmadığınız alanlarda bir çalışma arkadaşınızdan yardım alarak eksikliğinizi giderebilirsiniz. Bu şekilde iyi olduğunuz alanda parıldayacak ve fırsatları çekeceksiniz.  Başarılar iyi şeyleri de beraberinde getirecektir.

Önceden hazırlanın.

Şanssız insanlar genellikle olaylara hazırlıksız yakalanırlar. Stokunuda yeterli yiyecek ve su bulunduran bir insan doğal afetler karşısında bu hazırlıkları yapmayanlara oranla daha “şanslı” değildir. İş planları en ufak değişikliklerden etkilenecek şekilde hazırlanmamalıdır. Hazırlanan planlar bir iskelet şeklinde olmalıdır. Geleceğin ne getireceğini bilemeyiz.

Erken Başlayın.

Bazı insanlar bir günde daha çok saat olmalı diye düşünürler. Ben altı saatten fazla uykuya ihtiyaç duymuyorum bu şekilde dinç olarak çalışmalarıma odaklanabiliyorum. Bu ekstra zamanımı projelerime erkenden başlamak için kullanıyorum. Birçok insan enerjilerini sadece ani başarıyı sağlamak için kullanıyor. En şanslı insanlar, tohumlarını erkenden ekip şimdi de mutluluk biçenlerdir.

Mümkün olduğu kadar çok kişiyle bağlantıya geçin.

Başarının anahtarı fırsatları değerlendirebilmektir. Eğer sözü geçen biriyseniz insanlar size gelir ve fırsatlar getirir. Sözünün geçtiği kişi sayısı arttıkça etkiniz de çoğalır. Bunu sağlamanın tek yolu da birçok kişiye katkı sağlamaktır. Bu şekilde bir etkiniz var mı? Eğer yoksa nasıl yapabileceğinizi düşünün.

Takip edin.

Fırsatlar çoğu zaman gelir ve geçer çünkü insanlar vakitli davranmazlar. Her zaman bana bir şey sorup daha sonra hiç cevap vermeyen insanlara hayret etmişimdir. Üç ay önce bir genç kadın stajyer ya da asistan alıp almadığımı sordu. Hemen yanıtladım, işime değer katabilecek herkesle çalışmak isterim dedim ve hangi alanlarda iyi olduğunu ne yapabileceğimi sordum. Bir daha ondan asla haber alamadım. Fırsat istediği gibi olmadığı için belki de şimdi kendini şanssız olarak görüyordur. Takip etmenin kabul edilmekten daha etkileyici ve güçlü olduğuna inanıyorum.

HAZIR OFİSLE ŞANSINIZI ARTTIRIN!

İş dünyasında şansınızı arttırmak için çok çalışmanız gerekir. Çok çalışabilmek için de rahat bir iş ortamı gereklidir. Size konfor sağlayan çalışma alanınız aynı zamanda prestijli de olmalıdır. Çalışanlarınız, müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz için bu oldukça önemlidir. Studio Offices’in hazır ofis seçeneği size hem konforlu hem de saygın bir işyerine sahip olma olanağı verir. Hazır ofiste fotokopi, faks makinesi, yüksek hızlı internet bağlantısı,  kaliteli ofis mobilyaları, sıcak içecekler de hazır! İşiniz için her şey hazır olduğu için hem zamandan hem de yüksek giderlerden tasarruf edersiniz.