Bir girişimci olarak kendi şirketinizi kurup 0’dan zirveye başarı merdivenlerini çıkmaya niyetlenmiş olabilirsiniz. Bu, ilk etapta ne kadar zor gözükse de işin içine girince ve her yaptığınız işten olumlu dönütler alınca o işinize karşı olan isteğiniz, şevkiniz daha da artacaktır. Bunun beraberinde tek başınıza çıktığınız bu yolda bir bakmışsınız ki ekip işi yapmaya başlamışsınız. Diğer taraftan da diğer şirketlerle de iş birliği yaparak girişiminizi sürdürüyor, zaman daha da çok ilerledikçe şirketinizin büyümesi her geçen gün daha da artıyor.

Bunlar kulağa çok hoş gelen şeyler. Ancak bunları yapabilmek de bir kaç faktöre bağlıdır. Şirketinizin büyümesi nelere bağlıdır, girişimci nerede ne yapmalıdır ki şirketinin büyümesini kontrol edebilsin? Yazımızda bu faktörlere değinerek bir şirket nasıl yönetilmeli ve şirketinizin büyümesi nelere bağlıdır bunları aktarmaya çalışacağız.

1-Fikrinizi Hayata Geçirmekte Kararlı Olmak ve Önce Davranmak

Sektörünüzle alakalı aklınıza bir fikir gelmiş olabilir. Bunu yapmaya karar verirken çok yavaş olmamanız gerekir. Çünkü aynı fikrin bir başkasının aklına daha gelmiş olma ihtimali vardır. Bu noktada önce davranmak ve hızlı hareket etmek avantajınıza olacaktır. İşinizin temellerini ne kadar erken kurarsanız amaçlarınıza, hedeflerinize o kadar erken ulaşabilirsiniz.

Tabi bu noktada karar verirken de bir kaç faktöre bağımlı olacaksınız. Sermaye, alacağınız destek ve varsa ekibinizi toparlamak ve düzeni oturtmak gibi. Ancak bunların da kolay yolları vardır. Sermaye oluşturmanın adımları nı anlattığımız makalemizi okuyabilir ve şirket kurmaktaki birincil adım olan sermaye oluşturma konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

2-Müşterilerinizi Belirleyin

Hangi kesime hitap edeceksiniz? Ortaya çıkaracağınız ürünler en çok hangi yaş aralığını ilgilendirecek? Öncelikle bunu belirlemekte fayda var. Çünkü girişimciliğin amaçlarından biri de topluma fayda sağlamak, toplumun ihtiyaç duyduğu şeylerin hizmetini onlara sunmaktır. Siz de bu belirlemeyi yaptıktan sonra ürünlerinizi ona göre ortaya çıkarabilirsiniz. Unutmayın ki müşterisiz hiç bir iş yürümez. Kazançlarınız müşterilerinize bağlıdır.

3-Ekip Ruhunu Yakalayın

Şirketinizin büyümesi ekibinize de bağlıdır. Ekibinizi nasıl yöneteceğiniz, çalışma planlarını nasıl yapacağınız çok önemlidir. Nitekim şirketinizde bir çok departman olacaktır. Bu departmanların her birinin çeşitli görevleri vardır. Amaç, bu çeşitli işlerin, işin sonucunda birleşerek ortaya bir bütünlük koymasıdır. Siz de bu bütünlüğü oluşturmak adına ekibinizi olabildiğince işlerinde motive etmeli ve onları kontrol altına almalısınız.

4-Sürekli Daha Çok Çalışmak

Person Using Laptop

Başarılı olmak isteyen her girişimci, ki bu sadece girişimciler için geçerli değil, çok çalışması gerektiğinin farkında olmalıdır. Tabii ki sosyal hayattan bağını tamamıyla bağını koparmamaları da gerekir. Ancak fedakarlık gösterilerek çok çalışmak sizi başarıya ulaştıracaktır. Çok çalışmanın yanında etkili bir çalışma stili de oluşturulmalı elbette. Yoksa diğer türlü ne kadar çalışırsanız çalışın etkili olunmayacaktır.

5-Planlı Hareket Etmek

Yarı yapacağınız işlerin planı önceden belirlenmeli. Çünkü işlerin daha düzgün alabilmesi buna bağlıdır. Diğer türlü işler kendi içinde karışarak içinden çıkılmaz  bir duruma gelinebilir. Neyi, nerede ve ne zaman yapabileceğinizi bilmek ona göre hareket etmek ve ekibinize de bu durumu aşılamak işlerin yolunda gitmesini sağlayacaktır.

6-Ağınızı Genişletin

Close Up Photography of Yellow Green Red and Brown Plastic Cones on White Lined Surface

Çevrenizde ne kadar çok insan varsa iş dünyasında hem daha tanınır hem de daha etkin olma ihtimaliniz artacaktır. Bundan dolayı özellikle de sektörsel anlamda işlerinizi danışabileceğiniz, fikir edinebileceğiniz kişilerin yanınızda olması sizin için avantajlı bir durum oluşturacaktır.

Bu noktada Kamara ofislerinde girişiminizi sürdürüyorsanız daha da avantajlısınız demektir. Çünkü Kamara’da binden fazla girişimci olmakla birlikte sizinle arkadaşlık, komşuluk edebilecek girişimciler de mevcuttur. Özellikle de kendi alanınızdan kişilerle tanışmanız bahsettiğimiz üzere sizin için daha avantajlı olacaktır.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, derneklere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Bunların yanında son derece kaliteli toplantı salonlarından da faydalanabileceğiniz Kamara’da birbirinden güzel imkanlar eşliğinde işlerinizi daha iyi biçimde sürdürebilirsiniz.

İşte Kamara’da yararlanacağınız imkanlar:

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7/24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Görüldüğü üzere Kamara’da bir çok imkandan yararlanırken işlerinize devam etmek, beraberinde başarıyı daha hızlı getirecektir. Çünkü hem zamandan hem de parasal yönden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Yine bahsettiğimiz üzere Kamara’da bir çok arkadaşınız, komşunuz olacaktır. Bu kişilerle gerek gündelik yaşamdan sohbetler kurabilirsiniz gerekse de işleriniz hakkında istişarelerde bulunarak fikirler alabilirsiniz.

Kendinizi yalnız hissetmeyeceğiniz ve samimi bir ortamın kurulacağı Kamara’da girişimlerinize devam etmek, keyifli bir çalışma ortamı oluşturmak her açıdan yararınıza olacaktır. Neticesinde hem müşterilerinizi daha iyi ortamlarda karşılayarak onlara işiniz hakkında güven verebilir hem de böylelikle müşteri ağınızı da genişletmiş olursunuz. Bu da sizin daha fazla kazanmanız dolayısıyla şirketinizi büyütmeniz anlamına gelir.

Şirketinizin büyümesi bir anda olmaz belki ama sabrederek ve işinizin peşini hiç bırakmayarak bu mümkündür. Temel anlamda fikrinizi ortaya çıkararak, fikrinizin arkasında durarak ve peşinden gelen sermaye, ofis, ekip gibi faktörlerin hepsini bir araya getirerek şirketinizi kurabilirsiniz. Bu şirketin yönetimi ve geleceği de tamamen sizin liderliğiniz ve yönetiminiz dahilinde belirlenecektir. Ekibiniz ile birlikte sizin performansınız, işe olan bağımlılığınız ve bu süreçte göstereceğiniz fedakarlıklar çok önemlidir.

Bir de ofis tercihinizi Kamara’dan yana kullanıp bahsettiğimiz imkanlardan yararlanarak bu süreci daha hızlı ve etkin biçimde geçirme şansına sahipsiniz.

Kamara ofislerinde girişiminizi devam ettirmeniz ve başarılı olmanız dileğiyle…