Bir girişimci olarak şirket kurma aşamasında iseniz çoğu gereksinimi karşılıyorsunuz demektir. Çünkü girişimciliğe adım atmış birinin bir kaç şartı kendisinde görmesi gerekmektedir. Peki nedir bu şartlar, gereksinimler. Girişimcilerde, girişime başlamadan önce nelerin bulunması gerektiğini görmek için Girişimcilerde Bulunması Gerekenler makalemizi okuyabilirsiniz. Siz de şirket kurma aşamaları sırasında kendinizde bu özellikleri tanımlayarak sürecinizi daha iyi ve rahat bir biçimde sürdürebilirsiniz.

Peki kişiler neden şirket kurar? Şirket kurmak her bireyin, en azından her girişimcinin hayalidir. Çünkü kendi işini yapmak, kendi işinin patronu olmak, ekip yönetmek ve sürekli gelişmeyi isteyerek başarıdan başarıya koşmak için kendi şirketlerini kurmayı planlıyor ve ona göre çalışmalar yapıyorlar.

Bu yazımızda şirket kurma aşamaları nelerdir onlara değinerek şirket kurarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalara değineceğiz. İşte şirket kurma aşamaları:

1-Şirket Konumunuz

Girişimcilerin başarılı olması nelere bağlıdır? Tabii ki para kazanıp istikrar yakalamasına. Peki para kazanması nelere bağlıdır? Bu da müşteri kitlesine bağlı olmakla birlikte sergileyeceği üretkenlikle direkt alakalıdır. Yani girişimcilerin devamlılığı müşterilerine bağlıdır. Müşteriye daha iyi ulaşmak, daha fazla müşteri kitlesine uymak da şirket konumunun öneminin ne kadar büyük olduğunu bizlere gösteriyor.

Şirketinizin merkezi bir noktada olması, yani daha işlek bir noktada olması sizin için artı bir değer olacaktır. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken iki husus vardır. Bunlardan birincisi bütçeniz diğer ise aynı konumda sizinle aynı işi yapan başka firmanın veya firmaların olmasıdır. Eğer ki işlek bir konumda şirket kurdunuz ancak bütçenize olabildiğince zarar verdiyse bunu toparlamanız belki de yıllar alacak. Ve yine aynı konumda sizinle aynı işi yapan bir kaç firmanın olması hem onlar için hem de sizin için zararlı sonuçlar doğurabilir. Bunları da hesaba katarak şirketiniz için en uygun noktayı seçmenizde fayda var.

2-Ekibiniz

Burada belki de en önemli faktör sizin ekibiniz, yani çalışanlarınız olacaktır. Çünkü her işle siz ilgilenmeyecek, sizin yeriniz sadece yönetim, idare etmek olacaktır.

Şirket kurma aşamaları sırasında ekibinizi oluşturmak gelecek için size daha iyi yön verebilir. Çünkü kurduğunuz ekip güvendiğiniz ve sağlam bir ekipse süreç daha rahat geçecektir. Ancak ekibinizi sonra da kurmak mümkündür. Bu, sadece size zaman kaybı yaşatabilir ancak üstesinden gelinebilecek bir durumdur.

Peki yöneticinin ekibine karşı tutumu nasıl olmalıdır? Hangi imtiyazları sağlamalıdır? Bilindiği üzere şirket çalışanları şirketin iskeleti gibidir. Çünkü işlerin büyük bir kısmını çalışanlar yapmakta ve dolayısıyla onlara da bir çok noktada söz hakkı düşmektedir. Siz de onların bu haklarını yok saymadan gerek toplantılarda gerekse de özel görüşmelerde çalışanlarınızın isteklerini, görüşlerini dikkate almalı ve gerekli zamanlarda onlara esnek davranarak gereken değeri göstermelisiniz. Katı bir yönetici olmak çalışanlarınızı sizden uzaklaştırır. Dolayısıyla da işleriniz tıkanabilir.

Burada bir şeye daha dikkat etmeniz gerekecek. O da çalışanlarınız için göstereceğiniz esnekliğin sınırı. Eğer çok fazla esnek davranıp çalışanlarınızı çok rahat ettirirseniz çalışanlarınız disiplinden kopabilir. Bunun sınırlarını da bilerek ona göre hareket etmelisiniz.

3-Hedef Kitlenize Yakınlık

Girişimcilik sürecinizde müşterileriniz ile olan ilişkiniz de büyük önem taşır. Nasıl ki çalışanlarınıza değer verip onları motivasyonunuz ile ileriye taşıyabiliyor iseniz müşterilerinize de değer vermeli ve belli zamanlarda geri dönüşleri alarak isteklerini geri çevirmemelisiniz. Tabi her isteği yapmak zorunda değilsiniz ancak tüm şartları zorlamalısınız. Çünkü devamlılığı sağlamak ve fazla para kazanmanızda müşterilerinizin çok büyük bir katkısı vardır.

4-Hedeflenen Gelir

Girişimciliğe başlamadan önce ortaya koyacağınız maliyet sizi ekonomik olarak biraz geriye çekse de kazanacağınız şeyleri düşünmek sizi en çok cesaretlendiren husus olacaktır. Bu hususta planlamalarınızı yapıp kendinize uygun bir zaman hedefi de koyarak o hedeflediğiniz zamanda hedeflediğiniz kazanca ulaşmanız gerektiğinin farkında olmalısınız. Hedefsiz bir girişimci düşünülemez. Dolayısıyla hedeflerinizi sürekli takip etmeli, analizler yaparak hedeflerinize ne kadar yakınsınız onları da tespit etmenizde fayda var. Böylece nerelerde yanlış, eksik olduğunuzu da görebilirsiniz.

5-Maliyet

Girişiminize başlamadan önce de, başlarken de, başladıktan sonra da maliyete gireceksiniz. Ancak bu maliyetin ne kadar olduğu önemlidir. Tabi maliyet ne kadar az ise sizin için o kadar önemlidir. Maliyetin az olması demek sizin bir şeyler yapmanız için hala fırsatların olması demektir. Peki bu fırsatları nasıl yakalamalıyız? Yani maliyet nasıl düşük tutulabilir?

Yazımızın başında şirketinizin, ofisinizin lokalinden yani konumundan bahsetmiştik. Şirketiniz için gerekli masrafları şirketinizi Kamara’ya taşıyarak kısabilirsiniz. Nasıl mı?

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti vererek girişimcilerin daha rahat ve kaliteli ortamlarda işlerini devam ettirmelerini sağlar.

Uygun ofis kiralarıyla girişimlerini Kamara’da devam ettiren girişimciler sadece ofis kiralamakla değil aynı zamanda toplantı salonlarını da kullanarak toplantılarını daha verimli hale dönüştürüyorlar.

Girişimciler Kamara’da birçok imkandan yararlanarak işlerini çok daha rahat yapabiliyorlar. İşte yararlanacağınız başlıca imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Görüldüğü üzere tüm bu imkanlar eşliğinde ekstra masraf harcamayacak, üstelik zamandan da kazanacaksınız. Yani hem ekonominiz zarar görmeyecek hem de zamanınızı daha verimli kullanarak işlerinize odaklanmanız artacaktır. Bir girişimcinin isteyebileceği tüm şartlar mevcut gibi bu durumda.

Bunlara ek olarak Kamara ortamında yalnız da olmayacaksınız. Çünkü sizin gibi onlarca, yüzlerce girişimci olacak ve onlarla arkadaş olma, komşuluk yapma fırsatına sahip olacaksınız.

Bu komşuluk, arkadaşlık ortamı size bilmediklerinizi de öğreterek kişisel gelişiminize katkıda bulunabilir. Ayrıca işlerin yoğun geçtiği dönemlerde kafanızı dinlendirmek için en uygun ortamlar mevcut olacaktır.

Tüm bu imkanlardan faydalanacağınız Kamara’da daha fazla müşteri de çekebilecek, hedeflerinize daha hızlı yürüyebilme şansına sahip olacaksınız.

Şirket kurma aşamaları sırasında dikkate almanız gereken başlıca konular bunlardan oluşmaktadır. Siz de bu başlıkları girişiminiz boyunca etkili biçimde kullanarak girişimciliğinize daha aktif bir şekilde devam edebilir, başarıya ulaşabilirsiniz.