fbpx

Sık Molalar İle İş Yeri Verimliliğinizi Arttırın!

ofiskiralama

Çalışma hayatı uzun yıllardır süren veya sürecek olan bir maratondur. Bunun için de kendimizi dinlendirmemiz bu uzun maratonu daha iyi koşmamızı sağlar. Bugün ülkemizde günün 8 veya daha fazla saati iş yerinde çalışarak geçiyor. Bu çalışma zamanlarında sürekli olarak efor harcamak insanı yormaktadır. Zihnen veya bedenen çalışın bu fark etmez. Zihninizin de bedeniniz gibi dinlenmeye ve mola yapmaya ihtiyacı vardır.

Mola vermediğinizde ne olur?

mola

Kısa molalar insanın dikkatini toplamasında ve veriminin artmasında çok önemli dinlenme süreçleridir. Bahçeye çıkıp 5 dakika yürümek, bir çay içip sohbet etmek, kısa egzersizlerle esnemek, bir müzik dinlemek şeklinde yapılabilecek kısa molalar enerjimizi tazeler. Peki mola vermediğimiz zaman, sürekli masa başından kalkmadan veya çalıştığımız yerden ayrılmadan çalışmaya devam ettiğimizde neler olur? İlk olarak akla gelenler şunlar: Verim düşüklüğü, dikkat dağınıklığı ve gözdeki hasar…

Kısa mola önerileri

mola_vermek

Gün içindeki iş yoğunluğu arasında fırsat bulduğunuzda kendiniz için kısa mola zamanları oluşturmaya çalışın. Bu molalar işten uzaklaşmak veya konsantrasyonu kaybetmeye neden olmayacak, aksine işe daha da bağlanmanızı sağlayacak ve veriminizi artıracak zaman dilimleri olacak şekilde düşünülmeli. Bu kısa molalarda neler yapılabilir? Kısa molalar dinlenmek ve kafamızı toplamak için yapılmalıdır. Uzun uzadıya bir dinlenmeden bahsetmiyoruz. İşten kopuşa veya yeniden iş başına dönmeye engel olabilecek mola aralıkları faydalı değil zararlı olur. Peki, bu kısa molalarda neler yapılabilir?

Komik videolar izle

kisamola

Bilgisayar başında çalışanların yerinden ayrılmadan kısa komik videolar izleyerek mola vermesi mümkündür. Bütün molalar fiziksel olarak uzaklaşmayı gerektirmez. Bazen oturduğumuz yerde farklı bir aktivite ile dikkatimizi toplayabilir, işimize daha iyi odaklanabiliriz. Eğlenceli videolar izlemek zihnimizdeki iş yoğunluğunu gidermeye yarayabilir.

Nefes egzersizleri

mola

İster bedenen ister zihnen çalışıyor olun, aynı havayı solumak ve hareketsiz oturmak yorucu olacaktır. Küçük hareketlerle birlikte derin nefes alıp vermek çok faydalı olacaktır. Eğer mümkünse temiz ve açık havada derin nefes alıp vererek kendinizi tazeleyebilirsiniz. 10 dakikalık kısa bir temiz hava yürüyüşü sonrası işe yeni başlamış gibi zinde hissedeceksiniz.

Su için

mola

İnsan için hayat kaynağı olan suyu her gün mutlaka en az iki litre olacak şekilde tüketmenin büyük faydası var. İş yerimizdeyken de masamızın üzerinde bir su şişesi bulundurmalıyız. İnsana hayat veren su, her içtiğimizde yeniden canlanmamızı sağlayacak ve işimizdeki durağanlığın gitmesine fayda sağlayacaktır.

Esneme, hareket etme ve yürüme

mola

Şöyle bir yerinizden kalkıp gerinmeniz, başınızı sağa sola çevirmeniz, kollarınızı yukarı aşağı kaldırarak hareketler yapmanız küçük bir formata eş değer olacaktır. Vücudunuzda bir yenilenme duyacaksınız. Saatlerdir çalışmanın verdiği yorgunluğu mola esnasında 10 dakikalık bir yürüyüş ve esneme hareketleri ile atabilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandıracak hareketler, işe yeniden canlı bir şekilde bağlanmanızı sağlayacaktır.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

İşyerinde Etkili Toplantıların Önemli Olmasının 4 Nedeni!

Ofiste Atıkların Azaltılmasına İlişkin İpuçları!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir