Bu yazımızda girişimcilik hayali olan,, girişimciliğe yeni başlamış kişilerin sıfırdan zirveye ulaşmak adına neler yapabileceğine değinerek hangi yöntemleri izlemeleri gerektiğine dikkat çekeceğiz. İşte sıfırdan zirveye ulaşmak için yöntemler ve yazımızda bulunan alt başlıklar;

  • Beraber yola çıkacağınız ekibi iyi seçmelisiniz
  • Finansal büyüme odaklı bir zihniyete sahip olmalısınız
  • Konfor alanınızın dışına çıkın
  • Yatırım yapmak önemlidir
  • Kendinizi geliştirmeye odaklanın
  • Gereksiz ve aşırı harcamalardan kaçınmalısınız
  • “İnsanlar ne der” korkusuyla hareket etmeyin

Girişimcilik, sonu genelde başarıya uzanan, hedeflere odaklanılması gereken zorlu bir süreçtir. Bir girişimci başlatmak sadece ortaya sermaye koymak değil, aynı zamanda gerekli bilgi birikimle birlikte gerek ekip, gerekse de şirketi yönetme kabiliyetine de sahip olmaktır. Bu deneyimleri kazanmak için de girişimcilik eğitimleri alabilir veya daha önceden başarılı girişimcilerle iletişim kurarak onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Sıfırdan zirveye ulaşmak size neyi çağrıştırıyor? Ben söyleyeyim, ilk başta hiç destek almadan tamamen kendi imkanlarınız doğrultusunda kuracağınız şirket, beraberinde güveneceğiniz ekip ve ortaya konulan sermayeyle birlikte hedeflere ulaşma arzusu içerisinde başarılara odaklanmaktır. Ki, sizin alacağınız ilk başarı size büyük bir motivasyon verecekken her gün bu başarının üstüne koymak isteyeceksiniz. Çünkü başarılar geldikçe işe olan bağlılığınız daha da artacak ve neticesinde istikrarlı bir girişim örneği sergilemiş olacaksınız. Peki ya başarısızlık gelirse?

Başarı gelsin veya gelmesin hiç fark etmeksizin sıfırdan zirveye ulaşmak için uygulayacağınız adımlar değişmeyecektir. İşte bahsedeceğimiz bu yöntemlerle birlikte zirveye, başarılara ulaşabilirsiniz.

Beraber Yola Çıkacağınız Ekibi İyi Seçmelisiniz

Beraber Yola Çıkacağınız Ekibi İyi Seçmelisiniz

Beraber Yola Çıkacağınız Ekibi İyi Seçmelisiniz

Sermayeyi ortaya koyup şirket kurma fikrinizi hayata geçirdikten sonra ekip işi kalıyor. Bu ekibi nasıl seçmeniz konusunda bir çok yöntem vardır. Ancak en sağlıklısı işi bilene emanet etmektir. Diğer türlü tanıdık, akraba, arkadaş gibi kişilere sırf gönül olsun diye emanet ederseniz işlerinizin aksama ihtimali bir hayli yüksek olacaktır. Ki, firmanızda bir çok farklı departman olacaktır. Bunların hepsiyle bağlantılı olacağını düşünürsek hem iletişim kabiliyeti olan hem de işinde iyi olan kişileri seçmek bahsettiğimiz üzere en sağlıklı adım olacaktır.

Finansal Büyüme Odaklı Bir Zihniyete Sahip Olmalısınız

Girişimcilikte ilerlemenin en büyük şartı bugün yaptığınızın dün yaptığınızdan, yarın yapacaklarınızın da bugün yaptıklarınızdan daha ileride, önde olmasıdır. Yani üstüne koyarak ilerlemeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Neticesinde göreceksiniz ki siz dışarıyla değil kendi içinizde rekabet halindesiniz. Girişimcilikte ilerlemek ve başarıyı elde etmek de kazancınızla doğru orantılıdır. Sürekli kar elde etmek amacı taşıyan bir zihniyette iseniz doğru yoldasınız demektir. Aylık gelir gider tablosunu da iyi değerlendirerek bu istatiğinizi sürekli kontrol altına alabilirsiniz.

Konfor Alanınızın Dışına Çıkın

Girişimcilik profili diğer meslek profillerine göre çok farklı boyuttur. Çünkü girişimcilik sektöründe gerek mesai saatlerinde gerekse de kazanç noktasında hiç bir sınırlama yoktur. Bu iş yaşamına hazır ve adapte olmanız için kendi konforunuzdan feragat etmeniz gerekmektedir. Nitekim rahatlığa alışmış ve rahatlığından vazgeçemeyen kişilerin girişimcilikte başarısız olduklarını görmekteyiz. Yüzlerce girişimin başladığı gibi bitme sebepleri arasında bunun da olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 9-5 mesaisi değil, uyanınca başlayıp gece uykusunda biten mesai düzenine hazır olmalısınız. Çünkü özel sektörde başarı, istikrar ve daha fazla kazanç bu şekilde sağlanır.

Yatırım Yapmak Önemlidir

Yatırım Yapmak Önemlidir

Yatırım Yapmak Önemlidir

Kazanç elde ederken yatırım yapmayı da unutmamalısınız. Yatırım yapmak, sizin olası başarısızlığınızda, daha doğrusu paraya ihtiyacınız olduğunuz dönemlerde size kurtarıcı olacaktır. Bunun yanı sıra kazanacağınız paranın değerlenmesi ve varlıklarınızın artması da yatırıma bağlıdır. Size göre belli zaman aralıklarında kazancınızın bir bölümünü arkaya atarak yatırım oluşturabilirsiniz.

Kendinizi Geliştirmeye Odaklanın

Öğrenmek hayatınızın her alanında olacak bir olgudur. Öğrenmeyi, okumayı, araştırmayı hiç bir zaman bırakmamalısınız. Kendinizi gerek işinizde gerekse de farklı dallarda geliştirerek kültür seviyenizi daha da yükseltebilirsiniz. Özel sektörde, iş yaşamında en büyük silahınız kültürünüz ve kendinizi en iyi biçimde ifade etmeniz olacaktır. Bu nedenledir ki sürekli birileriyle iletişim halinde olmak çok önemlidir. Farklı bakış açılarını yakalamak, kendi bakış açılarınızı genişletmek ve farklı deneyimler elde etmek meslek hayatınızda size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Gereksiz ve Aşırı Harcamalardan Kaçınmalısınız

Bir yandan kazandıkça diğer yandan giderlerinizi de kontrol etmelisiniz. Fazlar harcamalar yerine sadece ihtiyacınıza odaklanmalı ve ihtiyacınız olana para harcamalısınız. Böylece hem tasarruf yapmış olur hem de giderleriniz daha da azalır. Ofis ortamında tasarruf nasıl yapılabilir? Eğer ofis tercihinizi Kamara hazır ofis, sanal ofis veya paylaşımlı ofislerinde tercih ederseniz çoğu harcamadan muaf olabilirsiniz. Nasıl mı? Tüm fatura giderlerinin kiraya dahil olması, ofis materyallerinin Kamara tarafından sizin için karşılanacak olması ve sınırsız çay, kahve ikramları sizin ekstra harcama yapmanıza engel olacaktır. Uygun kira fiyatlarıyla Kamara ofisleriyle tanışabilirsiniz!

“İnsanlar Ne Der” Korkusuyla Hareket Etmeyin

Günümüzde çoğu girişim, faaliyet hep bir ön yargı nedeniyle sonuca ulaşamamaktadır. Çevre faktörü buradaki en büyük etkendir. Bir işe başlama niyetinde çevredekilerin tepkisi size geri adım attırabilir çoğu zaman. Ancak bu toplara gelmemelisiniz. Çünkü hayat sizin hayatınız, iş sizin işinizdir. Çevredeki olumsuz görüşleri bastırmak için o görüşlere kulak kapatmalı ve sizi motive eden görüşlere sahip insanlarla birlikte olmalısınız. Denemekten zarar gelmeyeceğini, ancak tutarsa elde edeceğiniz karın sizin dönüm noktanız olabileceğini de unutmamalısınız.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri