Aklınıza gelebilecek küçük bir fikir, küçük bir ilham ile çok büyük adımlar atabilir iyi sonuçlar çıkarabilirsiniz. Çünkü o küçük görünen ama muhteşem fikir çoğu küçük işletmenin başlangıcıdır. Ancak fikri somutlaştırmak gerekiyor ve bunun gerçekleşmesi için de ilk lazım olan şey sermaye, yani para. Pek çok iyi fikir, sermaye yetersizliğinden dolayı işletmeye dönüştürülmeden somutlaştırılmadan yok olup gitmiştir. Hiscox’un Girişimcinin DNA’sı isimli çalışmasında küçük işletme sahiplerinin %65’inin sermaye bulmanın zor olduğunu düşündüğü gözler önüne serilmiş.

Girişiminizi gerçekleştirmek ve iş sahasına adım atabilmeniz için gerekli olan sermayeyi bulmak şüphesiz işin en zor kısımlarından biridir. Bu yazımızda, küçük işletme hedefinizi gerçeğe dönüştürmek için gerekli gerekli sermayeyi sağlama yolunda kullanacağınız bazı ipuçlarını anlatacağız. Bu, size yön göstermede oldukça faydalı olacaktır.

1. Kendinize Birkaç Melek Yatırımcı Bulun

melek yatırımcı ile ilgili görsel sonucu

Şuan hikayelerini okuduğumuz, televizyon ve internette gördüğümüz tüm başarılı girişimcilerden çoğu sizin şimdi durduğunuz yerde duruyordu. Yani onların da iyi iş fikirleri vardı ancak bunu gerçeğe dönüştürmek için gerekli sermayeye de çok ihtiyaçları vardı.

Bu kısımda ilk yapmanız gereken şey iletişiminizi herkesle iyi kurmaktır. Belki tanıdığınız insanlar aracılığıyla sizin şuanda bulunduğunuz yerde bulunmuş birilerini bularak başlayabilirsiniz. Olumlu yanıt alana kadar veya size gerçekten yardımı dokunacak birine ulaşana kadar tanıdığınız herkesle konuşun.

Melek yatırımcılar iş fikrinizi gerçeğe dönüştürmeniz için harika bir kaynaktır. Ancak bundan yararlanmak için öncelikle iş fikrinizle dikkatlerini çekmelisiniz. Bu yatırımcılar genellikle en az 1 milyon dolar değeri olan, farklı iş kollarına yatırım yapmış itibarlı yatırımcılardır. Çok sayıda girişimciyle görüşen bu yatırımcılar onlarca belki yüzlerce girişimci arasından yatırım yapacakları yalnızca birkaç işletmeyi seçerler. Eğer sizin iş fikriniz, sizin girişiminiz seçilsin istiyorsanız kendinize bu noktada oldukça güvenmeli ve fikrinizin yatırım yapmaya değdiğine ikna edebileceğinizden emin olmalısınız.

kitle fonu ile ilgili görsel sonucu

Girişimcilerin sermaye kaynağı için bir başka yol ise küçük işletmeler için kitle fonlamasıdır. Ancak bu seçeneğin farkında olan kişi sayısı oldukça azdır. Küçük işletmelerin çok büyük bir kısmı bunu bir seçenek olarak görmüyor bile. Burada yapmanız gereken tek şey ikna edici bir argüman bulmaktır. Sonrasında kitle fonlamasından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Ancak buradan yararlanmak için, bahsettiğimiz gibi ikna edici bir yapınızın yanında ilginç ve yenilikçi bir fikre sahip olmalısınız. Daha sıradan fikirler bu alanda ilgi çekmeyebilir.

3. Kesenin Ağzını Açın

girişimci için kese ağzı ile ilgili görsel sonucu

Girişiminizi gerçekleştirmek ve fikrinizi somutlaştırmak için en kolay yol kesenin ağzını açarak birikiminizi devreye sokmaktır. Ancak yeteri kadar birikiminiz yoksa bunun da yararı olmayacaktır. Başarılı girişimcilerin çoğu işletmelerini açtıktan bir süre sonra yine maaşlı işlerinde çalışmaya devam etmişlerdir. Girişimciliğin temellerinden biri de risk almak ve çok çalışmanın olduğunu unutmayınız. Belki bu sür zarfında gecenizi gündüzünüze katarak oldukça çok çalışacaksınız, eğer iş fikrinizden büyük sonuçlar elde etmek istiyorsanız kendinizden ödün vermeye hazır olmalısınız. Bu yolda ilerlemek sabır ve irade gerektirir. Ancak maaşlı işinizden ayrılarak sadece girişiminize odaklanacağınız zaman geldiğinde, dışarıdan hiçbir yatırımcıya ihtiyaç duymadığınızı fark ederek bunun mükafatını alırsınız.

Sermayenizi oluşturmak için seçeceğiniz sermaye kaynağı ne olursa olsun hedeflerinizin sizi iyi sonuçlara götüreceğinden, sağlam temellere oturduğunuzdan emin olmanız ve bunun sadece bir hayalden ibaret olmadığını görmeniz gerekiyor. Siz kendinizi ne kadar hazırlıklı tutarsanız, iletişiminiz ne kadar kuvvetliyse emin olun etrafınızdaki insanlardan da destek görerek hedeflediğiniz noktaya daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.