computer office jim carrey working keyboardSerbest çalışanlar, girişimciler veya diğer bağımsız çalışan profesyoneller günümüz iş hayatının büyüyen bir bölümünü oluşturmaktadırlar.  Bu gibi bir çok profesyonel girişimci bir ruhla, zorlu iş dünyasına adeta dalış yapmaktadırlar. Bu yazımızda, freelance çalışanlara yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Bir A planı yaratın:

Öncelikle hedeflerinizi belirleyin,  nerede olmak istediğinizi tanımlayın ve bu hedefe ulaşmak için kendinize bir yol belirleyin. İş kolunuzu iyi bildiğinizden emin olun; Oyunu kazanmak için, oyunun içindeki ve dışındaki oyuncuları iyi tanımalısınız. Böylelikle hedef kitlenize ulaşmada, başlangıç masraflarınızı ve genel giderlerinizi tanımada avantaj elde edersiniz. Bu görevi bir ödev olarak kabul etmelisiniz. Sizi bağlayacak, sorumluluk altına alabilecek antlaşmalardan uzak durun. İş koşullarınızı değişebilir şartlara uygun hale getirmelisiniz.

Bulunduğunuz yerden dışarı çıkın:

Network, network, network… Freelance başarının anahtarı kendinizi ve firmanızı bilinir kılmaktır. İnternet üzerindeki etkinliklere dikkatinizi verin, sosyal medyayı kullanın, alanınızda uzmanlığınızı sergileyebileceğiniz bir blog kurun ve Linkedln gibi siteleri kullanarak bir internet profilinizi oluşturun. Son olarak websitenizi kurun ve burada son işlerinizi, örnek çalışmalarınızı ve başarılarınızı yayınlayın.

Bir iş düzeni kurun

 Kimse sizin için ardınızdan işlerinizi takip etmez, bu yüzden düzeninizi kurduğunuzdan emin olmalısınız. Evde, ofiste veya yolda nerede olursanız olun oluşturduğunuz iş düzeni işlemeli.  Freelance çalışma size esneklik ve özgürlük sağlar. Bu anlayışı kavradığınızdan emin olmalısınız.

Kendinizi donanımlı hale getirin

başarı için tüm fiziksel araçlara sahip olmanız gerekmektedir.  İş kolunuzdaki uzmanlığınızın ötesinde, teknoloji adapte olmaya, profesyonel bir çalışma alanına ve işi doğru yapmak için uygun ekipmanlara ihtiyacınız vardır. Bazıları için ev ortamı dikkat dağıtıcı ve dış dünyadan izole bir ortam olabilir. Hazır ofislerde, tam gelişmiş çalışma alanlarının avantajını yakalayın.

Atılgan bir şekilde markanızı oluşturun;  Israrlı olun. Hatalarınızdan ders alın. Ve  verdiğiniz hizmeti pazarlamayı sıklaştırın.

Kamara modern alt yapısı, estetik çalışma alanları ve ekonomik başlangıç imkanlarıyla, serbest çalışanlara profesyonel bir görünüm kazandırmaktadır.

Profesyonelliğe adım atmak artık eskisinden daha kolay…