Son yıllarda oldukça yaygınlaşan sanal şirket ve sanal ofis kavramı hakkında bilinmeyen ve merak edilen çok fazla detay var. Sanal ofis ile paylaşımlı ofis kavramları birbirleri ile karıştırılabiliyor, sanal şirket ise çalışma alanından bağımsız farklı bir şeyi ifade ediyor. Sanal şirket nedir, sanal şirket kurmak nasıl olur bunları açıklayacağız.

Sanal Şirket Nedir?

Sanal şirket; teknolojinin hayatımıza olduğu kadar çalışma şeklimize de yansıdığını ispatlayan ve ofise ihtiyaç duymayan bir prensiple çalışan şirket türüdür. Sanal ofis ise bu tipte kurulmuş bir sanal şirketin ihtiyaç duyduğu veya duyabileceği çalışma alanını karşılar. Yılın her dönemi ve her gün ofis kirası ödemek ve ofise gitmek durumunda olmak yavaş yavaş eskide kalan bir anlayış olma yolunda gidiyor.

Sanal ofisler sanal şirket çalışanlarının çalışmak veya toplantı yapmak istedikleri gün ve saatlere özel olarak hizmet edebiliyor ve o günlerde çeşitli alanlar kiralanabiliyor. Bu sayede çalışma prensibinizi kendiniz oluşturabiliyor ve boşu boşuna ofis masrafı da ödememiş oluyorsunuz. Sanal Şirket nedir sorusu akıllardan silindiyse sanal şirket nasıl çalışır ona bakalım.

Sanal Şirket Nasıl Çalışır?

Sanal şirket kurarken bir ofisin adresini vermeniz gerekir. Bu adres sanal ofis gibi yeni nesil paylaşımlı ofislerin adresleri olabilir. Yani sanal ofis şirketiniz için resmi bir adres sağlar.

Sanal şirket resmi olarak adresini gösterdikten sonra istediği esneklikte çalışabilir. Bu tamamen şirketin kurucularına ve çalışanlarına bağlı olacaktır.

Sanal bir şirket, yalnızca iyi işletim uygulamaları nedeniyle değil, aynı zamanda uzaktan çalışmanın başarısını beslemek için tasarlanmış oldukları sebebiyle de başarılı olur.

Sanal Şirketlerin Artıları ve Eksileri

Sanal şirketin en büyük artısı tabii ki maliyetlerin oldukça düşük olması olacaktır. Çünkü şirketinizi sanal ortamdan yönetiyorsanız, ofis kiralama, mobilya alma, fatura ödeme, yiyecek-içecek masrafları gibi şeyleri ödemezsiniz.

Bazı kişiler özellikle de yeni nesil esnek çalışma yapısına daha uygundur. Çalışacakları yerler ve saatler değiştikçe motive olan ve bundan keyif alan kişileri bir araya getirebilen bir sanal ofis, oldukça başarılı olur. Çünkü herkes çalışmak istediği şekilde çalışıyor olacaktır. Bu da iş yerinin sahibi için oldukça önemli bir avantajdır.

Bu avantajlarla birlikte ofiste birlikte çalışmayan bir ekibin birbirine ve size bağlılığı daha zayıf olabilir. Ayrıca herhangi bir krizde bir araya gelmeniz de aynı yerde olmadığınız için daha zor olabilir. Daha doğrusu internet bağlantısı ile bir araya gelmek her zaman istenen sonucu vermeyebilir.

Başka bir yönden bakacak olursak; Bazı sektörlerde, gizli bilgilerin uzaktan depolanması son derece risklidir. Örneğin, finansal hizmetler ve sağlık hizmetleri gibi belirli sektörlerde kazara veri kaybı veya serbest bırakma ciddi yankılara yol açabilir.

Nasıl Sanal Şirket Olunur?

Sanal şirket kurmak için bir şirket açmak için gerekli evrakları toparlayıp kendinize uygun bir iş adresi göstermeniz yeterli olacaktır. Sanal ofisin alındığı firma ile yasal adresin gösterilmesi için sözleşme yapılması gerekir. Şirketin anonim, şahıs ya da limited olması fark etmeksizin yasal adres sanal ofisin adresi olarak kullanılabilmektedir.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗