Çalışma hayatı ofis ortamında geçenler için işler ne kadar hareketli ve yoğun olsa da beden hareketliliği bununla ters orantılı şekilde yavaş oluyor. Günümüzde oldukça popüler olan sanal ofislerde çalışanlar için durağanlıktan sıyrılabilmek ve verimliliği artırabilmek için bazı önerilerimiz var.

Yeni girişimcilere prestijli ve fiyat avantajlı ofis alanı sunan sanal ofislerde çalışanlar, gün içindeki koşuşturma ve yoğun tempodan mutlaka etkileniyor. Bir sanal ofiste çalışıyorsanız size iyi gelecek bu tavsiyelerimize kulak verin.

Dikkat Dağıtan Şeyleri Kaldırın

Bazen yorgunluk bazen de bunalma emareleri baş gösterince dikkatiniz dağılmaya başlar. Dikkatinizi toparlamak için etrafınıza bir bakın ve dikkatinizi dağıtan nesneleri hemen ortadan kaldırın. Çalıştığınız ofiste bazen dalıp gittiğiniz fotoğraf karesi, bazen bir müzik kutusu, bazen bir tablo ya da ofis alanını süslemekte kullanılan herhangi bir nesne… Sizi işinizdeki konsantrasyondan düşürüyorsa, onun orada olmaması gerekiyordur. İşinize adapte olmak için bu ilk adımı hemen atın.

İyi Beslenin

Günümüzde dikkat dağınıklığına neden olan etkenlerden birinin de beslenme olduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Ofis alanında tüketilen hazır gıdalar, iyi beslenme türlerinden değildir. Bunun yerine daha sağlıklı, zinde tutan, enerji veren besinleri tercih edin. Protein ve vitamin açısından faydalı besinler, hem dikkatinizi toplamanızı sağlar hem de verimliliğinizi artırır. Protein yönünden zengin besinlere beyaz ve kırmızı et, balık, yumurta, fasulye, fındık, soya ve az yağlı süt ürünleri örnek verilebilir.

Peki, dengeli beslenmede nelerden uzak durulmalı? İşte onlar da şu şekilde: Konserve yiyecekler, dondurulmuş gıdalar, şekerlemeler, fast food ürünler, enerji içecekleri, asitli içecekler, cips, hazır kek ve bisküviler…

Kendinizi Güneş Işığına Maruz Bırakın

Beslenmesine dikkat eden bir ofis çalışanının ihtiyacı olan bir diğer besin de D vitaminidir. Ülkemizde çok fazla görülen D vitamini eksikliği güneşten gelen ışınlarla vücudumuz tarafından depolanabilmektedir. Günlük ortalama D vitamini ihtiyacı, yaş gruplarına göre değişkenlik göstermektedir. 0-50 yaş arası 200 IU; 51-70 yaş arası 400 IU iken, 70 yaş üstünde 600 IU civarındadır.

Güneşin sizi hem ısıtan hem de açık havada bol oksijenle yeniden canlandıran o müthiş etkisinden kendinizi gün içinde mahrum bırakmamaya gayret edin.

Çalışma Alanınızı Düzgün ve Basit Tutun

Hayatımız, aslında karakterimize uygun olan şeylerle düzeninde gider. Pembe rengi seven birinin siyah bir ofis alanında çalışması gerçekten zorlaşabilir. Çalışma alanları ofisteki çalışanların karakterine uygun olarak tasarlanırsa ortaya verimli bir çalışan tablosu çıkması kaçınılmaz olur. Etraftaki dağınıklık işimizdeki dağınıklığı etkiler. Girift ve karmaşık objeler yorucu bir etki oluşturabilir. Bunun için ofislerde sadelik ve basit kreatif yaklaşımlar tercih edilmelidir.

Toplantıları Planlayın

Toplantı yapmak iş dünyasının en çok meşgul olduğu ve zaman kaybettiği işlerden biridir. Günde onlarca toplantıya katılmak, iç bünyede toplantılar yapmak vs… Günün önemli bir vaktini ayırmak zorunda olduğumuz toplantılar için planlama yapmak en hayati adımlardan biridir. Çünkü planlanmayan toplantılar gereksiz uzar, konu bağlamından uzaklaşır, alınması gereken kararlar sağlıklı alınamaz. Buna benzer birçok sorun plansız toplantılardan kaynaklanır. Bu nedenle sabah işe başlamadan gün içinde yapılacak olan toplantıları planlayın. Toplantı kaçta başlayacak, kaçta bitecek; toplantıda hangi konular ele alınacak; toplantıda hangi birimler rapor sunacak; brief dosyaları hazır mı gibi konular önceden belirlenmelidir.

Video ve Ses Araçlarını Kullanın

Ofiste yapacağınız sunumlarda mutlaka ses ve video araçlarından faydalanmalısınız. Kuru kuruya bir anlatımın hem etkisi az hem de ikna ediciliği yetersiz olur. Konuyu anlattığınız müşteriniz ve personeliniz için konunun anlaşılmasını sağlayan bir videonun ekrana yansıtılması sizin yapacağınız sunuma güçlü bir destek verecektir. Aynı şekilde sesinizin güçlü bir mesaj vermek için yeterince iyi çıkması da önemlidir. Bu da ses araçlarının ve video araçlarının yeterince iyi olması ile birlikte faydalı olarak kullanılmasını gerekli kılar.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri ?

İnternet Girişimciliği İçin Sanal Ofisler Tercih Edilebilir

Sanal Ofisten Hazır Ofise Geçme Nedenleri

Hazır ve Sanal Ofislerle ilgili bilgi almak istiyorum