fbpx

Sanal Ofis Vergi Uygulaması

Günümüzde sanal ofis girişimcilerin çoğu tarafından rağbet görmüş ve gün geçtikçe de etkisini artırmıştır. Nitekim işin türü ve işleyişine göre insanlar gerek çeşitli mekanlarda gerekse de  Home Office tarzında çalışarak işlerini sürdürebiliyorlar. Çoğunluğa göre kolay ve hazır, fiziki ofislere göre daha az maliyetli olduğu için de tercih ediliyor. Peki sanal ofis yasal mı?  Ne gibi sorumluluklar gerekiyor? Vergi ödeme durumu var mı? Eğer varsa sanal ofis vergi uygulaması nasıl ve neye göre gerçekleştiriliyor?

Ülkemizde özellikle büyük kentlerde birçok vergi mükellefi özellikle pazarlama, danışmanlık, serbest meslek faaliyetleri, müşavirlik vb. faaliyetlerini sanal ofislerde başarılı olarak yürütmektedirler. Düşünüldüğünde sanal ofislerde her tür araç-gereç mevcuttur. Bunlar iletişim araçları, telefon, faks, sekreterlik hizmeti, bilgisayar vs. hizmetlerdir ve sanal ofislerde yer alır. Sanal ofislerde her türlü tebligat ve vergi hukuki sınırlar içerisinde yapılmaktadır. Özellikle 2016 yılından  itibaren  gerçek ve tüzel kişilerde e-tebligatın  zorunlu hale getirilmiş  bulunması  nedeniyle  fiziki ortamda tebligat neredeyse geçmişte kalmaktadır.

Photo of Person Holding Pen

Günümüzde zaten çoğu vergisel faaliyet fiziki, hazır ofis gibi iş yerlerinden kayarak daha çok dijital, teknolojinin çok olduğu ortamlara yani sanal ofislere doğru kaymıştır. Bu da sanal ofislerin gün geçtikçe daha da yayıldığının göstergesidir aslında.

Genel olarak baktığımızda sanal ofis için yapılan sözleşmelerde iş yerleri için vergi daireleri tarafından yoklama düzenlenmektedir. Teknolojik olanakların   giderek  gelişmesi ile beraber sanal ofislerin önümüzdeki yıllarda giderek yaygınlaşacağı izlenimi  ortaya çıkmaktadır.

Siz de Ofisinizi Sanal Ofise Taşıyın!

Görüldüğü gibi sanal ofis vergi uygulaması hukuksal kurallar içinde geçerli ve yasal olup herhangi bir sorunla karşılaşılması mümkün değildir.

Günümüzde yaygınlaşan ve adından iyice söz ettiren sanal ofis teknolojinin ilerlemesiyle de yerini sağlamlaştırıyor aslında. Bakıldığında neredeyse tüm ofis işlerinde bilgisayar, telefon gibi aletlerin yaygın olması mesleği teknolojiye mecbur bırakıyor. Teknolojiye siz de alıştığınızda daha rahat ortamlarda çalışmak ve bu teknolojik imkanlardan daha fazla yararlanmak isteyeceksiniz.

Kamara Sanal Ofisleriyle Tanıştınız mı?

Kamara, yedi farklı şubede binden fazla mutlu müşterisine hazır ofis, sanal ofis, paylaşımlı ofis ve bunların yanında toplantı salonları da hizmete sunarak çalışma alanları oluşturan bir kuruluştur.

Kamara Ofislerinde Hangi İmkanlardan Yararlanacaksınız?

Kamara ofislerinde bir çok imkandan yararlanacak ve sadece işinize odaklanacaksınız. Peki bu imkanlar nelerdir birlikte bakalım.

  • Rahat çalışma alanları
  • Profesyonel sekreterya
  • Resepsiyon hizmeti
  • Temizlik hizmeti
  • Elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerin hepsi kiraya dahil
  • Fiber internet
  • Sınırsız çay, kahve ikramı

Siz ofiste olmasanız bile size gelen ziyaretçi, müşteri veya telefonları karşılayarak kaçırmasını önleyen profesyonel bir sekretere sahip olacaksınız. Bu sayede hem müşterinizi kaybetmeyecek hem de gelen müşteri iyi bir misafirperverlik ile karşılanarak memnun edilecektir. Belki de bu, yeni müşterilere açılmanın anahtarı olacaktır.

Yine aynı şekilde sizin gibi yüzlerce çeşitli mesleklerden girişimci insanlar olacak ve bu kişilerle arkadaşlık yapma fırsatınız olacaktır. Bu sayede hem işten kalan zamanınızı iş sohbetleri havasında olumlu geçirmiş olacaksınız hem de kafanız dağılacak. Çaylar mı? Tabii ki Kamara’nın ikramı onlar 🙂

Tüm bunlar gerçekleşirken aslında size ekstra iş kalmayacak. Bu sayede işe odaklanma durumunuz daha fazla olacaktır. İşe odaklanmak da işin başarıyla sonuçlandırılması demektir bir bakıma. Bu sayede zamandan da kazanmış olacak ve bunlar için harcayacağınız zamanı daha verimli geçirme imkanı da doğacaktır size. Zaman kavramının girişimci için ne kadar önemli oluğunu da belirtmek isteriz elbette.

Girişimcinin sanal ofis vergi uygulaması üzerine olumsuz bir hava sergilememesi lazım. Çünkü sanal ofisler yasal ve belirttiğimiz üzere belli bir vergiye tabidir.

Siz de Kamara sanal ofislerine uğrayarak hem güvenli çalışma alanları hem de rahat ve başarıya odaklı çalışma alanları oluşturabilirsiniz kendinize. Başarı mı? Kendiliğinden gelecektir 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir