Sanal ofis, freelance çalışanların yoğunlaştığı, butik şirketlerin ve ajansların çoğaldığı günümüzde ofis ortamına ihtiyaç duymayan yöneticilerin faydalandığı tamamen yasal bir uygulamadır.

Şirket sahibi olmak ancak bir ofis sahibi olmak istemeyenlere adres zorunluluğu olmadan bir çıkar yol sağlayan sanal ofisler nasıl kurulur? Sanal ofis kurmak için nelere ihtiyaç vardır? Sanal ofis vergi dairesi nedir? Gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bu yazıyı sizler için yazdık. Yazımızın herkes için faydalı olması dileğiyle, keyifli okumalar.

Kurmak İstediğiniz Şirket Türünü Belirleyin

Herhangi bir ticari faaliyette bulunabilmek için resmi bir şirkete ve şirketin tebligat adresine ihtiyacınız var. Eğer bir sanal ofis sahibi olacaksanız, her şeyden önce yapmanız gereken şey kurmak istediğiniz şirket türüne karar vermek olmalı. Bu şirketin Anonim şirket, Limited Şirket, Şahıs şirketi gibi seçenekler arasından hangisine gireceğine karar vermeniz gerekir. Bu aşama sizin için ilk ve en önemli aşamadır. Bundan sonrasında toparlamanız gereken evraklar, başvuracağınız kurumlar bu tercihinize göre belirlenecektir. Kuruluş prosedürüne uyulması koşuluyla sanal ofis adresiniz ile dernek bile kurabilirsiniz.

Sanal Ofis Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Şirketinizi yeni kuruyorsanız sanal ofis için gereken belgeler: Önlü arkalı çekilmiş kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi, üzerinde “KURULUŞ AŞAMASINDA” yazan kaşe, size yapılacak bildirimlerin gönderileceği ve sözleşmede yer alacak e-posta adresi bilgilerini sunmanız gerekir. Şirketinizi yeni bir sanal adrese taşımak istiyorsanız gereken belgeler ise: İmza sirküleri, vergi levhası ve ikametgah belgesidir.

Vergi Dairesi ve Ticaret Odası İşlemlerini Tamamlayın

Şirket türüne karar verdikten sonra yapmanız gereken şey Ticaret Odası’na kayıt yaptırmak ve vergi dairesine mükelleflik açmaktır.  Sanal ofisle şahıs şirketi kuruyorsanız noterden Ticaret Unvan Sertifikası düzenletmeniz de gerekir. Bu sertifikada ticaret ünvanı, şirket sahibinin adı ve soyadı, iş adresi gibi bilgilere yer verilir. Sermaye şirketlerinde ise ilgili bakanlıktan da şirket kuruluşu için izin almak gerekir.

Hem kurumlara verilen belgelerde hem de sanal ofis firmasıyla yapılacak sözleşmede, girişimcilerin bir mali müşavirle çalışması gerekir. Mali müşavire hazırlatılan şirket ünvanlı ve NACE kodlu sözleşme noter huzurunda imzalanır. Daha sonra mali müşavir sanal ofisin bağlı bulunduğu vergi dairesinden vergi numarası alır. Ticaret Odası’ndan alınan tescille birlikte vergi dairesi memurları şirketinizi kontrole geleceklerdir.

Sanal Ofis Vergilendirmesi Nedir?

Vergi mükellefi olan çalışanların şirketlerini kurmak ya da adreslerini değiştirmek için vergi dairesine bildirimde bulunması gerekmektedir. Eğer var olan ofisinizi sanal bir adrese taşıyacaksınız vergi dairesi sanal adresinize göre değişecektir ancak vergi numaranız aynı kalır. Bu durumda ise sanal ofisin bağlı olduğu vergi dairesine başvurmak gerekiyor. Vergi dairesi yoklaması sırasında resmi evrakların bir kopyasını göstermeniz gerekebilir. Bu nedenle kimlik, imza sirküleri, vergi levhası ve şirkette sizden başka çalışan kayıtlı ise bu çalışanların ssk dökümü gibi belgeleri göstererek şirketinizin kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz. Artık, vergi numaranızla birlikte ticari faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

Sanal ofislere ödenen kiralar, elektrik, su, telefon ve diğer yönetsel giderler vergi uygulamasında GVK md.40 hükmüne göre giderleştirilebilmektedir. Sekreterya hizmetleri ile ilgili her türlü giderler sanal ofis yöneticisi tarafından kullanıcılara fatura edilmektedir. Bunlarla ilgili her türlü giderler ve yüklenilen KDV’ler kullanıcıları da muhasebeleştirilebilmektedir. Sonuç olarak, sanal ofis sözleşmelerine istinaden kullanılan işyerleri için vergi daireleri tarafından işe başlama yoklaması düzenlenebilmektedir.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri ?

Sanal Ofiste Verimliliği Artırmanın 6 Yolu!

Sanal Ofis Kiralamanız İçin 5 Etkili Sebep

Hazır ve Sanal Ofislerle ilgili bilgi almak istiyorum