Henüz daha üniversite sıralarındayken, geleceği hakkında olumlu stres yaşayan öğrencilerin aklına takılır bu soru: Acaba ilerideki kariyerim nasıl olacak? Eğer bunun bilincindeyseniz ve çoğu şeyin farkındaysanız kariyeriniz adına ilk adımı atmış olursunuz, bu soruları sorarak, düşünerek. Herkes sağlam bir kariyer ister ve o kariyer için çalışır. Peki sağlam bir kariyer hemen mi kazanılır? Tabii ki hayır. Görüldüğü üzere her gün eskiye nazaran daha çok meslek ve daha çok iş alanı oluşuyor. Bunun temel nedenlerinden biri teknolojinin oldukça ilerlemesi ve beraberinde çoğalan girişimciler. Geçen sene yeni ortaya çıkan meslekler artık eski olarak adlandırılıyor.  Çünkü dünya sürekli değişiyor, yenileniyor; ortaya sürekli yeni fikirler çıkarak iş alanları fazlasıyla gelişiyor. Siz de bu tufanın içinde olmak istemez misiniz?

Okuduğunuz bölüm veya ilgi duyduğunuz alanda sağlam bir kariyer amaçlıyor iseniz bu yazımızda yapmanız ve kendinize adapte etmeniz gereken bir kaç şey var. İsterseniz bunlara değinelim;

1-Kendinize Yatırım Yapın

Yatırımın sadece maddi, parasal yönden olmadığını bilmelisiniz. Kendinizi kültür, bilgi yatırımı yapmalısınız. Nitekim sürekli kendini geliştirmeyi alışkanlık haline getiren kişilerin beyinleri artık otomatikman sürekli yeni bir şeyler öğrenme isteğinde olacaktır. Bu şu an sizi yorsa bile gelecekte meyvelerini toplayacağınız gerçeğini değiştirmeyecektir. Okulda sadece sınavlara çalışıp dersten geçme amacından çok alanla ilgili diğer öğrenmeniz gereken bilgilere erişmeyi, daha fazlasını kovalamayı denemelisiniz. Böylelikle her öğrenilen bilgi size motivasyon kazandıracak ve önünüzü açacaktır. Kendinize yatırımı ancak böyle yapabilirsiniz.

2-Yeni Beceriler Öğrenmek

Photo of Woman Using Her Laptop

İleride hangi sektörde olmanızı karar verdikten sonra kendi çapınızda çalışacağınız şirketleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Araştırırken o şirketlerin vizyonlarını, misyonlarını kuruluş amaçlarını ve sizden ne istediklerine de dikkat etmelisiniz. Bu yönde gelişmelere açık olur ve daha çok yeni bilgiye, becerilere ihtiyaç duyarsınız. Bunların yanında öğrenci iken freelance şeklinde çalışmayı da deneyebilirsiniz. Yetenekleriniz doğrultusunda yapacağınız işlerle hem kendinize deneyim kazandıracak hem de para kazandıracaksınız.

Bu yönden kendinizi sınırlamamalı sürekli daha fazlasını istemelisiniz. Mezun olduktan sonra sektörünüze yabancı kalmamak için erkenden araştırmalara ve yeni beceriler öğrenmeye başlamalısınız.

3-Yapmak İstediğiniz İşi Oluşturmak

Sektörünüzde bir çok alan vardır mutlaka. Nasıl ki kendinize uygun mesleği kendi isteğinizle seçmişseniz mesleğinizin hangi alanında çalışmanız gerektiğine de sizin karar vermeniz gerekir. Çünkü bir alanda istemeyerek çalışmak, kariyerin, devam ettirmek o kişi için bir yerden sonra zulüm olur. Örneğin bir yazılım mühendisini ele aldığımız zaman bütün alanlarda tam profesyonel olması beklenemez. Yazılım ile alakalı kendi seçtiği bir kaç dalda çalışarak ve zamanla profesyonel olarak kendi kariyerini öyle devam ettirir. Bu, diğer bütün meslekler için de geçerlidir.

Bunun kararını vermek için çok da geç değildir. Bunu siz okurken de karar verebilirsiniz çalışırken de. Yeter ki hangi alanda iyi olduğunuzu kendiniz keşfedin ve o alana yönelin. Ki, bahsettiğimiz gibi zorluk çekmeyesiniz.

4-Çalışırken de Kendinizi Geliştirin

Bir şirkette alanınızla ilgili işe başladığınızda her şey bitmiyor. Kendinizi garanti altına da almıyorsunuz. Nasıl ki öğrenci zamanlarında kendinizi çok geliştirip bu şirkete girmek için çaba gösterdiyseniz bundan sonra da aynı çabayı hatta daha fazlasını göstermek zorundasınız. Çünkü sağlam bir kariyer bunu gerektirir. Şirketinizin çıkarlarını da düşünerek kendinizi alanınızda daha ileriye taşımalısınız. Bu yönden baktığımızda bunları yaparak kariyerinizde büyük adımlar atarsınız. Belki unvanınız da değişerek ilerleyen zamanlarda yönetici bile olabilirsiniz. Bunun bilincinde olmalı ve öyle hareket etmelisiniz.

Şirket mi Kurmak İstiyorsunuz? 

Çoğu kişi bir yere bağlı olmaktan ziyade kendi firmalarını, şirketlerini kurarak tamamen kendi işinin patronu olmayı amaçlar. Bu karar da oldukça normaldir. Çünkü bir girişimci olarak kendi şirketini kurup daha iyi konumlara gelmeyi amaçlamak çok doğaldır.

Peki herkes girişimci olabilir mi? Veya girişimcilik için gereken tüm özellikleri karşılar mı? Girişimcilerin nelere sahip olması gerektiği, hangi özellikleri karşılamaları ve ne yapmaları gerektiği adına “Girişimcilik Yolu ve Atılacak En Doğru Adımlar” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Şirketinizi Kamara’da Kurun!

Şirket kurmak kolay olmadığı kadar nerede kuracağınızı belirlemek de kolay değildir. Çünkü çok yönlü araştırma yapmanız ve nerede, nasıl verim almanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekecektir. Boşuna zaman kaybı yaşamayın. Kamara’yı tercih ederek girişimcilik kariyerinizde ilk ve en önemli adımınızı atın!

Neden Kamara?

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunarak girişimcilerin daha rahat ve kaliteli ortamlarda çalışmalarını sağlayan bir şirkettir. Siz de bir girişimci olarak Kamara’da hazır ofisleri tercih ederek işlerinize başlayabilirsiniz.

Kamara’da sadece ofis kiralamayacak ofisin yanında çoğu imkandan da faydalanacaksınız. Ayrıca yine Kamara’da toplantı salonlarını da kullanabilecek ve yüzlerce girişimci ile arkadaşlık kurabileceksiniz. Hepsinin bir arada olduğu Kamara’da çalışmalarınız oldukça kolay olacaktır.

İşte Kamara’nın girişimcilere sunduğu birbirinden güzel fırsatlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm fırsatları ele aldığımız zaman sizin pek de ekstra işlerle meşgul olmayacağınızı belirtmek isteriz. Çünkü temizlikten sekretere, ofis materyallerinden ofis düzenine kadar hepsinden Kamara sorumludur ve sizin yerinize ilgileniyor. Bu da sizin işlerinize gereken zamanı ayırmanızı ve dolayısıyla daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Bu da size istikrar ve başarıyı da getirecektir elbet.

Sağlam bir kariyer adına kendinizi geliştirmek ve bunun yanında vereceğiniz her karar büyük önem taşır. Çünkü sonradan pişman olmamak adına ilk başlarda göstereceğiniz performans ve aldığınız kararlar sizin geleceğinizi direkt etkileyecektir. Sağlam bir kariyer için daha fazla beklemeyin! Kendinizi geliştirdiniz sıra ofis seçiminde. Ofisinizi de Kamara’da seçerek büyük bir girişimcilik serüvenine başlayın ve kariyerinizde başarılar elde edin.