Bu yazımızda girişimcilikte güçlü kalmanın öneminden, özellikle de ruhen güçlü olabilmek adına hangi adımlara uyulması gerektiğinden bahsedeceğiz. İşte yazımızın içerisinde yer alacak alt başlıklar:

  • Hayır diyebilmek
  • İçinizdeki eleştirmeni susturmalısınız
  • Başarısızlıkları tatmak ve pes etmemek
  • Kendi yanlışları yüzünden başkalarını suçlamazlar
  • Kendilerini her zaman kendileriyle kıyaslarlar
  • Her zaman saygı çerçevesinde hareket etmek

Girişimcilik çok yoğun tempo isteyen bir süreçtir. Bu süreçte kişinin ayakta kalması ve daima güçlü olması gerekmektedir. Gerek kafa olarak gerek fiziksel olarak gerekse de ruhen olarak. Peki ruhen güçlü olan kişiler bunu neye borçludurlar ya da hangi yöntemleri izleyerek kendilerini işlerine en iyi biçimde odaklıyor olabilirler? İşte ruhen güçlü olan girişimcilerin yaptıkları şeyler:

Hayır Diyebilmek

Gerçek hayatta olduğu gibi iş hayatında da geçerli olan bu başlık sizi işlerinize odaklayan ama basit bir hamledir. Ruhen güçlü olan kişiler hayır demesini de iyi bilen kişilerdir. Hayır demek çoğu kişiye göre zor bir durumdur ancak psikolojik olarak güçlü kalmak istiyorsanız demenizde fayda var. Her isteği, davete veya proje fikrini kabul edecek durumda değilsiniz. Kimse kırılmasın diye tüm davetleri de kabul ederseniz bu sefer kendi işleriniz aksayacak ve bu sizde stres de oluşturabilecektir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına her daveti değil de sadece size uygun olan davetleri, teklifleri kabul edip sizi cezbetmeyen veya işinizden alıkoyabilecek davetlere de hayır demelisiniz.

İçinizdeki Eleştirmeni Susturmalısınız

Başarısız olma korkusu kişinin en büyük düşmanlarından biridir. İçi içini yemenin bir başka deyimidir diyebiliriz buna. Bu bir yerden sonra sizi geriye götürebilecek kadar tehlikeli bir durumdur. Bunun önüne geçebilmek için az da cesaretli olmak gereklidir. Korkularının üstüne giden kişi içindeki o başarısız olma korkusunu da yenerek başarılı olmasa bile en azından tecrübe kazanacağı işlere adım atabilir.

Başarısızlıkları Tatmak ve Pes Etmemek

Ruhen Güçlü Olan Kişiler Pes Etmemeli

Öğrenmenin yöntemlerinden biri de öğrenilecek şeyin üzerinde defalarca hata yapmak ve hatalardan ders çıkararak sağlam biçimde ilerlemektir. Başarısızlıkları tatmış, başarısızlıklarından ders çıkarmasını bilen birisinde artık başarısızlık korkusu diye bir şey olmayacaktır. Çünkü artık nerede ne yapacağını bilerek hareket edecek ve bu noktada tecrübeli olacaktır.

Kendi Yanlışları Yüzünden Başkalarını Suçlamazlar

Girişimcilik sürecinde olumsuz giden bir takım şeyler olacaktır elbette. Bu sizden kaynaklı da olabilir ekibinizden kişilerden de kaynaklı olabilir. Eğer olumsuz bir durumun nedenini önce başkasına mal etmeyi değil de kendinizde ararsanız daha iyi bir çözüm yolu olur. Çünkü ruhen güçlü olan kişiler bir sorunu çözme noktasında önce kendinden başlar ve emin olarak sorunlara çözüm üretmeye devam eder.

Kendilerini Her Zaman Kendileriyle Kıyaslarlar

Girişimci ruhu yüksek ve başarıya odaklanmış kişilerin rakibi yine kendileridir. Elbette ki sektörde rakip firma denilebilecek firmalar da mevcuttur ancak burada önemli olan onların ne yapıp yapmadığı değil sizin hangi konumda olup olmadığınızdır. Dün yaptığınız şey ile bugün yaptığınız arasında bir fark olmalı ve belli aralıklarla ilerleme kat etmelisiniz. Böylelikle kendi kendinizi aşarak yola devam edebilirsiniz.

Her Zaman Saygı Çerçevesinde Hareket Etmek

Rakip şirketlerin birbirinden öğrenebileceği çok şey vardır. Bundan ötürü sırf rakip diye o firmaya karşı olumsuz düşüncelerle yaklaşmak değil de tamamen saygılı davranılması gerektiğini bilerek hareket edilmelidir. Böylelikle hem iş dünyasındaki prestijiniz artacak hem rakiplerinizin de size karşı sempatisini kazanacak hem de kendinizden herhangi bir şey için ödün vermemiş olacaksınız. Hem iş hem de rakipler arasında saygı olduğu sürece işlerin olumsuzluklarla karşılaşma ihtimali çok düşüktür.

Görüldüğü üzere ruhen güçlü olan kişiler, girişimciler her zaman başarıya odaklanabilmek için güçlü olmak zorundadırlar. Bu güçlü olmanın adımları da genel olarak yazımızda bahsettiğimiz adımlardır. Bu adımları iş sürecinizde hayata geçirerek psikolojik ve ruhen güçlü olabilir hedeflerinize daha iyi yoğunlaşabilirsiniz.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri