Kişi her zaman bir rekabet içindedir. Gerek iş yaşamında olsun gerekse de kendi gündelik yaşamında olsun ister istemez rekabet ortamında görür kendisini. Herhangi birine de gerek yok rekabet için. Çünkü insan kendi kendisiyle de rekabet edebilir. Peki niçin rekabet vardır? Rekabet insana neler katar? Ya da rekabetin insana verdiği zararlar var mı? Daha doğrusu insan neden rekabet ile iç içe olmak zorundadır? 

Özellikle özel sektörde yer alan kişiler için rekabet kavramı biraz daha önem taşımaktadır. Çünkü şirketler, devamlılığı sağlamak için markalarını her zaman geliştirmeli, daha çok kişiye hitap etmeli dolayısıyla başarılı olmalıdır. Diğer firmaları, şirketleri de hesaba katarak çalışmalarını o yönde artırmalıdır. Aslında rekabet kavramı kişiyi harekete geçirmeye yetebilen bir kavramdır. Ucunda kazanmak ya da kaybetmek gibi terimlerin olduğu her yerde rekabetten söz edebiliriz.

Tüm bu soruların cevaplarını bulacağınız yazımızda insanların rekabet ile iç içe olmak için neler yapması, hangi stratejileri uygulaması gerektiğini ele alarak sizlere aktaracağız. İşte rekabet ortamında kendimizi görmek için yapacağımız bir kaç hamle.

1-Rekabet Ortamını Kabullenin

Rekabet bazı durumlarda insana bir baskı hissettirebilir. Bu da neticesinde insanın yanlış kararlar vermesine sebep olabilir. Bu durumdan ancak rekabeti kabullenerek, bu şartlar altında çalışmaya kendinizi zorlayarak kurtulabilirsiniz. Çünkü bahsettiğimiz üzere şirketinizin devamı için rekabet ortamında kendinize yer bulmalısınız. Rekabeti kabullenmeyen şirketler için devamlılıktan söz edemeyiz.

2-Rekabet Analizi Yapabilirsiniz

Hangi alanlarda, hangi koşullarda ya da kimlerle rekabet halinde olduğunuzu ancak araştırmalar, analizler sonucu tespit edebilirsiniz. Sadece rekabet alanında değil işinizle alakalı tüm alanlarda araştırmalar da yapmalısınız. Çünkü araştırarak çoğu bilmediğiniz şeyleri öğrenecek ve kendi yolunuzu açmış olacaksınız. Araştırmacı bir girişimci rolüne bürünerek rekabet analizinizi yapabilir, nerede olduğunuzu daha iyi tespit edebilirsiniz.

3-Kendinizi Rekabete İyi Hazırlamak

İyi bir analizden sonra ne yapacağınıza karar vermek artık sizin elinizde. Daha fazla müşteriye ulaşmak, şirketi prestij bakımından ileriye taşımak ve takım içi motivasyonu sağlayarak her gün bir önceki günden daha iyi iş yapmak için gerekli olan her şeyi yapmalısınız. Bunları yaparken de bazı şeylerden fedakarlık etmeli, gereken riskleri taşımalısınız.

4-Rakiplerinizi İyi Tanıyın

Analiz yapmak rakipleri tanımak anlamına da gelmektedir. Rakiplerinizin hangi aşamada olduğunu, hangi ürünleri üretip hangi alanlarda önde olduğunu bilmek size yön verebilir. Bunları iyi bir analiz sonucu tespit ederek siz de çalışmalarınızı o yönde artırabilirsiniz.

5-Kendi İçinizde de Rekabet Oluşturun

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere rekabet kavramını kendi içinizde de oluşturabilirsiniz. Nasıl mı? İstikrar sağlayarak ve her gün bir önceki güne göre daha fazla ilerleme kat ederek. Haftalık, aylık planlarınız neticesinde hedeflediğiniz yere ne kadar yaklaştığınızı da görebilirsiniz.

Rekabet Edeceğiniz Ortamın Kalitesi de Önemlidir

Özel şirketlerde başarıyı, devamlılığı sağlamak, istikrarı sürdürmek çok da kolay bir iş değildir. Önce psikolojik olarak sonra da teknik olarak hazır olunmalıdır. Girişimciliğe başlamadan önce kafanızda oluşturduğunuz hedefler size ekstra motivasyon sağlamış, işe başlamanızda en büyük teşvik eden bir araç olmuş olabilir. Psikolojik olarak hazır olduğunuz girişimcilikte teknik anlamda ne kadar hazırsınız peki?

Ekibinizi oluşturmak, çalışma ortamını oluşturmak ve gereken tüm materyalleri temin ederek ofisinizi dizmek teknik hazırlık kısmına girebilir.

Çalışma ortamınızın sizi fazla yormadan, size ekstra işler yapmaya gerek duymadan rekabet ortamında varlığınızı devam ettirmenizi sağlama gibi önemli bir özelliği olmalıdır. Peki bu ortam nasıl sağlanacak?

Ofisinizi Kamara’ya taşıyarak çalışma ortamınızın daha kaliteli ve işlerinizin daha rahat biçimde devam etmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü Kamara yüzlerce girişimciye hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti vererek onların daha rahat ortamlarda çalışmalarına zemin hazırlayan bir şirkettir. 

Sadece ofis hizmeti değil ayrıca toplantı salonlarını da girişimciler için hizmete açan Kamara’da birden çok imkan sayesinde çalışmalarınızı daha rahat yürütme şansına sahip olacaksınız. İşte o imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlar ve rahat, kaliteli çalışma ortamları sayesinde rekabet ile iç içe olmak daha mümkündür. Çünkü rekabet ortamına ayıracak vakti fazlasıyla bulacak, işlerinize o kadar daha fazla odaklanacaksınız.

Rekabet ortamına hazır olmak için gerekenlerden birinin de daha fazla müşteri sayısına ulaşılmasıydı. Kamara’da işe odaklanmanız arttıkça ve size ziyarete gelen müşterilerinizin sizin düzenli, disiplinli bir şekilde olan çalışma ortamınızı gördükçe daha fazla talep olacaktır.

Tüm bu kolaylıkları elde edeceğiniz Kamara’da sizin gibi onlarca girişimci kişi ile arkadaşlık, komşuluk yaparak sohbetler kurabilir, işleriniz hakkında onlarla istişareler yapabilirsiniz. Bu hem işlerinizin daha rayında gitmesine sebep olacaktır hem de iş yaşamında sosyal bir çevreye sahip olacaksınız.

Rekabet ile iç içe olmak için yapmanız gereken adımlar genel olarak bu şekildedir. Öncelikle rekabet kavramını kabullenmeli, daha sonra analizler eşliğinde kendinizi rekabete hazır konuma getirmelisiniz.