fbpx

Problem Çözme Yeteneği İş Yaşantısında Nasıl Geliştirilir?

Girişimcilikte, iş hayatında anlık kararlar alabileceğiniz zamanlara çokça şahit olacaksınız. Peki bu zamanlarda, problemleri çözme adına kararlarınızı vermede neler etkili olacak? Kararlarınızı neye dayanarak vereceksiniz? Veya gerçekten problemleri, sorunları yönetme becerisine sahip misiniz? Daha bir çok soru sorulabilir girişimciye. Bu soruları kişi ancak yaşayarak, deneyim kazanarak öğrenebilirken problem çözme yeteneğini de bu noktada geliştirebilir.Problem çözme yeteneği sadece iş hayatında sınırlı kalmayıp, bu yeteneği kendi özel hayatında da, arkadaş ilişkilerinde veya herhangi bir ortamda da gösterebilir.

Bilindiği üzere her gün internet sitelerine, gazete köşelerine veya medyanın çeşitli yerlerinde iş ilanları sıkça görülmekte. İş veren kişi işe alacağı adamın niteliklerini de sıralıyor sayfanın bir yerinde. Bu niteliklerin, iş tecrübesi, eğitim ve kariyerden bağımsız olarak en önemli olanı ise iş süreci içerisinde göstereceği davranışlar, belki alabileceği riskler ve problemleri çözme çabasıdır. Yani insan ilişkileri diğer saydığımız tüm mesleki deneyim, eğitimin önüne de geçebilir işe girme zamanlarında.

Yaratıcı olmak ve geniş düşünmek sizin problemlere olan bakış açınızı fazlasıyla değiştirecek, geliştirecektir. Bu yazımızda da siz girişimcilerin, işe yeni başlayacak kişilerin problem çözme yetenekleri nasıl kazanılır, nasıl  geliştirilir bunun üzerinde durarak çeşitli başlıklara yer vereceğiz. Hazırsanız başlayalım!

1-Psikolojik Olarak Hazır Olun

beach, calm, dawn

Panik ve stresten uzak durarak probleme odaklanmanızı öneririz. Peki bu nasıl olacak? Öncelikle olumsuz soru işaretlerini kafanızdan atarak. Yani sorun, problem karşısında “neden ben?” yerine “bu problemi nasıl çözüme kavuştururum?” düşüncesine kapılırsanız emin olun çözümler ardı ardına gelecektir. Durumu toparlamak adına ilk başta pozitif olmak ve açık fikirlilik çok önemlidir. Bunu başarırsanız problem çözme aşamasında büyük adım atmış olacaksınız.

2-Duygularınıza Yenik Düşmeyin

Unutmayın ki her problemin çözümü vardır. Önemli olan o çözüm yollarını aramak, çabalamaktır. Sorunları, özellikle kısa sürede halledilebilecek sorunları gözünüzde çok aşırı bir şekilde büyütmemelisiniz. Bu durumda yapacak olsanız bile çözüm getiremezsiniz. Mantığınız çerçevesinde sorunlara yaklaşırsanız büyük sorunları da halledebileceğinizi unutmamalısınız.

3-Sorunu Açıkça Belirleyin

Siz üzerinde çalışma yapmadığınız, planlama yapmadığınız zaman sorunlar dağ gibi gözükmeye başlar. Aslında içeri girseniz, sorunlarla yüz yüze gelseniz durumun böyle olmadığını göreceksiniz. Nasıl mı? Belki ekibinizle beraber belki kendinizle yalnız kalarak sorular belirleyip cevaplarını arayarak.

 • Asıl sorun nedir?
 • Araştırmalarımı hangi yönde yapmalıyım?
 • Bu sorun için başvuracağım kaynaklar nelerdir?
 • Bu sorun için bana kim veya kimler yardım edebilir?
 • Bu sorun için ekstra masraf yapmam gerekir mi? Gerekirse ne kadar bütçe ayırmak gerek?

Gibi soruları not defterinizde tutabilirsiniz. Bu sorular sizi yönlendirecek sorulardır. Bu soruları sormamanız, analiz yapmamanız halinde ise sorunlar içinden çıkılamayacak hale kadar gelebilir. Bu durumda olmayı kim ister?

4-Sorunların Nedenini Araştırın

ball-shaped, beach, blur

Araştırmak, sormak, sorgulamak sizi sorunun kökenine ulaştıracak adımlardır. Zaten siz sorunun çözüm yolunu biliyorsanız o artık sorun değildir. Bunun için çevrenizden yardım alabilirsiniz. Çünkü sizin olaya bakış açınız tek yönlü olabilir. Ancak başkalarına sorarak, fikirlerini alarak çözüm yollarını çeşitlendirebilirsiniz. Bu da sizin çözüme ulaşmanızı kolaylaştıracak yollardan biridir.

5-Çok Sayıda Veri Toplayın ve Birleştirin

Kendinize sorunların çözümü için kaynak yaratmak çok önemlidir. Bu kaynak havuzu içinden çeşitli yollar bulabilirsiniz. Sadece tek bir yere bağlı olmayarak geniş bir alan içinde onlarca veri toplayabilirsiniz. İnternet ortamı olsun, belirttiğimiz gibi iş, ekip arkadaşlarınız olsun hepsi bu kaynağın bir parçasıdır. Yine bahsettiğimiz gibi duygusal bağdan uzak tamamen mantık çerçevesinde çözüm odaklı olursanız verilerle birlikte ortaya bir çok kanıt da çıkarabilirsiniz.

6-Mümkün Olduğunca Çabuk Karar Verin

Zamanın ilerlemesi sizin aleyhinize gelişen bir durumdur. Ne kadar çok geç karar aşamasına gelir ve ne kadar çok sorun üzerinde düşünürseniz bu sizi sorunları çözememenin yanında geriye bile götürebilir. Sorunlar karşısında risk de alarak çabuk kara verip sonuca ulaşmanız da sizin yararınıza olacaktır.

7-Beyin Fırtınası Yapın 

Woman Standing in Front of Sitting People

Son adımlardan biridir belki de beyin fırtınası yapmak. Çünkü beyin fırtınası yapmadan önce mutlaka tüm verileri tamamen topladığınızdan emin olmalısınız. Tüm bu veriler dahilinde ekibiniz veya başka sektörlerden kişilerle istişareler yaparak, beyin fırtınası yaparak toplu bir şekilde çözüm odaklı çalışırsınız. Bu, sınırlı bakmanızı da engeller ve çeşitliliği artırır. Problem çözme yeteneği belki de burada kazanılır bilinmez.

Beyin fırtınası yapacak kişileri bulmak da önemlidir. Bir o kadar da zordur tabi. Ancak Kamara ofislerinde girişimci iseniz bu çok da zor olmayacaktır. Çünkü Kamara’da sizin gibi yüzlerce size beyin fırtınası ve istişare yapacak girişimci mevcuttur. Bu topluluk içinde sorunlara çözüm bulamamanız düşünülemez bile.

Kamara’da Girişimci Olmak Bambaşka!

Kamara’da girişimci olmanın avantajlarını siz de yaşayabilirsiniz!

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, girişimcilere, derneklere, firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti vererek girişimcilerin daha rahat iş yapmasını ve profesyonel bir iş süreci geçirmesini sağlayan bir kuruluştur.

Kamara’da sorunlar karşısında daha çok problem çözme yeteneği kazanabilirsiniz. Nasıl mı? Daha çok kişiyle iletişime geçerek, daha çok fikir alarak ve bu fikirleri sorunlar karşısında uygulayarak. Hem de yüksek kaliteli ofislerde çalışmanın avantajlarından da yararlanarak. Peki nedir bu avantajlar?

 • Rahat ofis ortamı,
 • Ergonomik ve kullanışlı ofis mobilyaları,
 • Tüm ofis ekipmanları mevcuttur,
 • Profesyonel sekreter hizmeti,
 • Telesekreter,
 • Gerektiğinde toplantı salonlarınız kullanabileceksiniz,
 • Sanal ofis tercihinizde stopaj vergisi ödemezsiniz,
 • Resepsiyon,
 • Temizlik hizmeti,
 • Fiber hızlı internet,
 • Tüm faturalar kiraya dahildir,
 • Arkadaşlık, komşuluk kuracağınız yüzlerce girişimci,
 • Sohbetler ve çalışma sıralarında Kamara tarafından ücretsiz çay, kahve servisleri

Tüm bu avantajlar sayesinde işlerinize daha iyi odaklanabilecek, sorunları da en aza indirgeme şansı yakalayacaksınız.

Zamandan ve maliyetten kazanacağınızı da belirterek daha profesyonel alanda çalışma imkanına da sahip olacaksınız. Bu da sizin müşterileriniz gözünde prestijinizin artmasına sebep olacaktır.

Plan yaparak, analizler yaparak, veriler toplayarak ve en önemlisi sorunların kökenini bularak çevrenizle istişareler etmeniz sorunlara çözüm getirecektir. Problem çözme yeteneği de böyle kazanılabilecek bir olgudur. Bu yetenek sizin bazı noktalarda hatalarınızı, yanlışlarınızı görmenize de vesile olarak daha dikkatli olmanızı sağlayacaktır. Problem çözme yeteneği herkeste olması gereken yetenektir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir