Başarmak, geriye dönük kalmadan sürekli ileriyi görmek ve istikrarı yakalamak nelere bağlıdır? Tabii ki vereceğiniz doğru kararlara. Peki bu doğru kararlar nasıl hemen verilebiliyor? Tecrübeye bağlı olarak alacağınız kararlarda daha doğru hamleler yaparsınız. Tecrübeli olmak o kadar kolay mı? Değil. Vereceğiniz yanlış kararlar sizi tecrübe sahibi yapar. Görüldüğü üzere vereceğiniz ilk karar sizin yolunuzu şekillendirir. Yanlış kararlar, doğru kararların habercisi niteliğindedir. Hepsini bir zincirini halkaları şeklinde düşünebiliriz. Verilen yanlış kararlar sonucu kazanılan tecrübe, yerini ancak yine yanlış kararlara devam edilirse hataya bırakabilir. Hatalara düşmemek adına, veya hatalardan hemen dönmek adına pişmanlıklardan çıkarılacak dersler, çıkarılması gereken dersler vardır.

Bu durumların farkında olmanız, kendinizi yenileyecek olmanız ve kararlarınızda daha iyi adımlar atmanız bunlara bağlıdır. Hata yapılır, yanlış kararlar verilebilir ancak bu sürekli devam ediyorsa bir yerde dur demelisiniz. Nasıl mı? Tabi ki kendinizi analiz ederek, hatanızın nedenlerini sorgulayarak.

İyi bir lider, yönetici veya girişimci olmanın yolları da buradan geçer aslında. Kendinizi tanımanız, hatalarınız ile yüzleşmeniz ile. Bu yazımızda alanında başarılı olan girişimcilerin de dile getirdikleri, pişmanlıklardan çıkarılacak dersler başlığı altında bir kaç başlığa değineceğiz. Siz de bu hataları yapıyorsanız veya yapmışsanız bunlarla yüzleşin ve doğru verilecek kararlara zemin hazırlayın.

1-Fikirlerinizi Hayata Geçirmek İçin Geç Kalmayın

Woman Raising Light Bulb Decor

Aklınıza her an bir fikir gelebilir. Belki gelmiştir de. Bu fikri ben yapamam, zamanım yok gibi bahane tarzı düşüncelerle geçiştirmek yerine bir kenara not edip üzerinde düşünmeyi, nelerin eksik olduğunu tespit edip gerekli analizleri yapmak en doğrusudur.

Çoğu başarılı girişimci iç güdünün önemine inanır. Eğer aklınıza bir fikir geldiyse bahsettiğimiz gibi ertelemek yerine üzerinde düşünün ki iç güdüleriniz de bunun üzerine harekete geçsin ve sizi daha çok teşvik etsin.

Bir diğer yaklaşım ise önünüze çıkan fırsatları değerlendirmeniz gerektiğidir. Bu fırsatları geri çevirmeden zamanında değerlendirmek sizin ilerde “Keşke” demenizi engelleyecektir. Bundan dolayı zamanınızı iyi değerlendirin ve fırsatları geri çevirmeyin. Kendi kendinizi de aha iyi teşvik ederek fikriniz üzerinde yoğunlaşın.

2-Paranızı Boşa Kullanmayın, Biriktirin

Person Holding Coins

Parayı kazanmak, birikim yapmak belki de yıllarca sürebilecek bir olaydır. Parayı harcamak ise saniyeler… Paranın zor kazanılıp kolay harcandığını unutmayınız. Nitekim parayı yönetme sorumluluğunuzu üstlendiğiniz zaman bu durumun önemini daha iyi kavrayacaksınız.

Girişimcilikte de durum böyledir. Diğer yazılarımızda da değindiğimiz gibi girişimciliğin şartlarından biri sermayedir. İleride başarılı olmak ve büyük girişim yapmak sizin genç yaşlarda kazanacağınız, biriktireceğiniz paraya bağlıdır. Yıllarca biriktirdiğiniz para ile bir ömür boyunca kendi girişiminiz ile meşgul olma fırsatınız var.

Bir diğer pişmanlık ise paranın başkaları tarafından yönetilmesi olduğunu belirtmiş başarılı girişimciler. Bu pişmanlığı da yaşamamalısınız. Paranızı nasıl kullanacağınız, idare edeceğiniz ve harcayacağınızı da en iyi siz yönetebilirsiniz.

3-Aile İle Geçirilen Vakit

Çok önemli başarılara imza atmış, adından söz ettirmiş başarılı kişilerin çoğunda ailesi ile fazla zaman geçirilmediğinin pişmanlığı söz konusudur. Pişmanlıklardan çıkarılacak dersler arasında belki de en önemlisi budur. Bu da yanlış bir olaydır. Çünkü siz ne kadar aileniz için çalışıyor olsanız bile bu bahane edilmemelidir.

İş sürecinde, motivasyona, zihninizin daha açık olmasına ihtiyaç duyacaksınız. Emin olun aileniz, arkadaşlarınız size bu noktada doping etkisi yaratacaktır. Onlarla birlikte boş vakitleri değerlendirmenin yanında iş hakkında yapacağınız istişareler, iş sohbetleri de sizi önemli derecede etkileyecek belki de daha çok başarılı olmanızı sağlayacaklardır vereceği fikirlerle.

Bu noktada çalıştığınız ofisin çevresi, girişimcilerin olması da önemli bir etkendir. Nitekim çevrenizde sizin gibi girişimcilerin olduğu bir ortam varsa onlarla daha sık sohbetler kurabilir, iş hakkınızda daha iyi fikirler de alabilirsiniz.

Kamara Ofislerinde Yüzlerce Girişimci Arkadaşınız Olabilir

Ofislerinizin merkezi noktalarda olması, çevrenizde sizin gibi girişimcilerin olması sizin motivasyonunuz için önemli etkenlerdir. Peki bu ortamı bulmak kolay mı? Kamara ile çok kolay! Ofisini Kamara’ya taşıyan girişimciler sadece ofis konumu, çevresindeki insanlar değil diğer tüm imkanlardan da yararlanabiliyor.

Kamara, binden fazla mutlu girişimciye, şirketlere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunan bir kuruluştur. Girişimcileri düşünen Kamara, ofis hizmetinin yanında çoğu kolaylığı da girişimcilere sağlamaktadır. Ayrıca toplantı odalarını da girişimcilerin hizmetine sunar. İşte girişimcilerin başarıya ulaşması için Kamara’da bulacağı imkanlar ve kolaylıklar;

 • Rahat ofis ortamı,
 • Ergonomik ve kullanışlı ofis mobilyaları,
 • Tüm ofis ekipmanları mevcuttur,
 • Profesyonel sekreter hizmeti,
 • Telesekreter,
 • Gerektiğinde toplantı salonlarını kullanabileceksiniz,
 • Sanal ofis tercihinizde stopaj vergisi ödemezsiniz,
 • Resepsiyon,
 • Temizlik hizmeti,
 • Fiber hızlı internet,
 • Tüm faturalar kiraya dahildir,
 • Arkadaşlık, komşuluk kuracağınız yüzlerce girişimci,
 • Sohbetler ve çalışma sıralarında Kamara tarafından ücretsiz çay, kahve servisler.

Tüm bunlar eşliğinde işlerinizi daha kolay yapabilecek, işlerinize daha iyi odaklanma şansına sahip olacaksınız. Bu da size başarıyı erken getirerek diğer projeleriniz için gerekli zamanı da hazırlayacaktır. Yine zamanın yanında maliyetten de kazanmış olacaksınız. Yani yeniden bir ofis kuracak kadar bir maliyet harcamak yerine daha az ve etkili maliyetle Kamara’da ofisinizi kurabilirsiniz.

Zamandan ve maliyetten çok da faydalanacağınız Kamara’da bahsettiğimiz gibi diğer girişimci kişilerle arkadaşlık, komşuluk kurabileceksiniz. Bu da sizin sosyalliğinizi artırarak iş hakkında daha verimli sohbetler geçirmenize vesile olacaktır.

Yine maliyet alanında da ekstra kayıp yaşamayacaksınız. Ofislerde gereken tüm ekipmanların Kamara tarafından karşılanması, biten ürünün yenilenmesi gibi şeyler sizin maddi olarak kayıp yaşamayacağınız anlamına gelir. Kendi başınıza bir ofis kiraladığınız zaman ise tüm bu giderlerden de sorumlu olacağınızı unutmayın.

Pişmanlıklardan çıkarılacak dersler arasına ofis seçimini de eklememek adına girişimciliğiniz başında Kamara ofisleri ile tanışmanız size “Keşke” yerine “İyi ki” dedirtecektir. Bundan ötürü Kamara’nın şubelerini kendiniz gidip görerek, gezerek daha yakından tanıyabilir, şartları öğrenebilirsiniz. Hem yakından görerek daha iyi ve garantici bir yol izlersiniz.

Kamara’nın şubeleri, ofis kira fiyatları ve diğer tüm detaylarına ulaşmak adına “Sorularla Kamara” makalemizi okuyabilirsiniz.

Girişimciler hata yapabilir. Önemli olan bu hatalarından ne kadar ders çıkardığı ve aynı hatalara tekrar düşmemesidir. Girişimciliğiniz sürecinde katıldığınız seminerler, projeler ve ekiplerle birlikte kazanacağınız tecrübe sizin hata yapma oranınızı en aza indirgeyecektir. Pişmanlıklardan çıkarılacak dersler kapsamında yer verdiğimiz başlıklara geç olmadan farkına varabilmek size pişmanlık yaşatmayacaktır. Pişman olmamak ve daha iyi bir girişimcilik süreci geçirmek, başarıyı kovalamak ve en önemlisi başarıya ulaşmak adına bahsettiğimiz bu adımları uygulamalı ve sürekliliği sağlamalısınız.