fbpx

Patron Olmak ve Beraberinde Gelen Sorumluluklar

Patron olmak rahata ulaşmak mıdır veya sorumluluklardan bağımsız sadece çalışanları yönetmek midir sizce? Patron olmanın dış ortama vermiş olduğu rahatlık aslında içselleştirildiğinde yoktur. Nasıl mı?

Belki de herkesin hayali olabilir patronluğu rahat bir koltuk üzerinden idare etmek ve yönetmek. Ancak işler hiç de öyle değil. Çünkü girişimci olmak hedeflere kolay bir şekilde ulaşmak değildir. Ki bu sadece girişimciler için de değil ne iş yapılırsa yapılsın sonuçlara kolay ve rahat yollardan ulaşılmaz.

Girişimciler veya işinde patron olmak isteyenler de hedeflere ulaşırken zorlanacaklardır. Ancak bu normal bir şeydir, bazen tatlı zorluklar da olabilir ama zorluk kelimesi girişimci için neredeyse şarttır denilebilir. Büyük başarılar kovalayan kişi için bu zorluklar hiç de sorun olmamalıdır.

Girişimcilik hikayeleri kulağa hoş gelebilir, büyük paralardan ve kazançlardan söz edilebilir ancak bunun arka kısmında örneğin kaç saat mesai harcandığı da önemlidir. İşin bu kısmı asıl olandır zaten.

Bu yazımızda patron olmak için gereken özellikleri, girişimci olmanın gerektirdiklerini maddeler halinde anlatmaya çalışacağız.

1-Çok Çalışmak Gerekir

fazla mesai ile ilgili görsel sonucu

Çok tanıdık bir kelimedir ancak gerçek de budur zaten. Ne iş olursa olsun, ister girişimci isterse öğrenci olun hiç fark etmez hedeflere ulaşmak için çalışmak, çok çalışmak ve bu yolda gereken fedakarlığı göstermek gerekir. Çalışmayı sadece mesai saatleri içinde de düşünmeyin tabi. Yeri gelecek mesai saatleri dışına sarkacak ve yorulacaksınız ancak emin olun ki uğraştığınıza fazlasıyla değecektir. Üstelik, özel şirket sektöründe rekabet denilen bir şey vardır, ki bu sizi çalışmaya daha da çok teşvik edecek kadar güçlü bir kelimedir. Diğer firmalardan, şirketlerden neden geri kalasınız ilerde olmak varken?

2-İdare Etmeyi Bilmelisiniz

handle the situation ile ilgili görsel sonucu

İş sürecinde bazen hızlı karar vermek gerekecektir. Örneğin yapacağınız bir projede karşınıza çıkan engellere karşı nasıl bir yol izlenir önceden bunu da kestirmeniz gerekecek. Bu sizin bir nevi ileri görüşlülüğünüzü de yansıtır.

Karşınıza çıkacak ilk sorunda da geri adım atmamanız gerekir. Zaten bir liderin, normal bir çalışandan farkı da burada ortaya çıkar. Sorunu idare etmek ve yönetmekte, durumu lehine çevirmeye çalışmakta.

Aynı zamanda patron, ekibini de doğru bir şekilde yönetmeyi bilmelidir. Ekip içindeki o sıcak ortamı sağlamalı ve bir bütünlük ortaya koymalıdır. Bunu gerçekleştirebilen patron zaten işinin hakkını veriyor demektir.

3- Yeri Geldiğinde Cebinden Para Vermek Gerekebilir

give money to one's pocket ile ilgili görsel sonucu

İşler ve ekonomik bütçe her zaman istediğiniz gibi iyi gitmeyebilir. Şu bir gerçektir ki işlerin kötü gideceği zamanlar da olacak. Bu noktada çalışanlarınıza maaşın yarısını vermek gibi bir şey söz konusu değildir. İpi göğüsleyecek olan yine lider, patrondur. Gereken yerde cebinden harcayarak durumu idare edecek ve gelecek planlarını da bu durumları göz önünde bulundurarak dizayn edecektir.

4-Ne Kadar Emek O Kadar Para

work and money ile ilgili görsel sonucu

Yerinde bir deyimdir aslında. Çünkü özel şirketlerde sabit bir iş ve sabit bir gelir düşünülmez. Eğer ki patron şirketinin çok gelir elde etmesini istiyorsa işlerinin kalitesini ve sayısını aynı oranda artırmalıdır. Bunun için çalışanlarına da ayrı bir motivasyon gösterebilir. Örneğin çok ve verimli çalışan kişiler için ekstradan bir prim ödemek gibi. Bu, çalışanları işe daha çok bağlamak ve işe odaklamak açısından önemlidir.

5-Her Zaman Yarının Planını Yapmalıdır

business plan ile ilgili görsel sonucu

Patron olmak planlı bir şekilde işlerini yürütmek demektir. Buradaki yarından kastımız sadece bir sonraki gün için değil belki de bir aylık, haftalık veya senelik plan gibi düşünülebilir. Plan aksamayacak mı hiç? Kesinlikle aksayacaktır ancak bunu da hesaba katmak gerekir. Plansız bir iş kesinlikle düşünülemez, aksi taktirde işler çok karışır ve hedeflenen noktaya ulaşılmakta güçlük çekersiniz.

BONUS MADDE (Girişimci Ofisi de Kaliteli Olmalıdır Elbette 🙂 )

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Girişimciler, patronlar, ekip halinde çalışanlar için ofis durumu oldukça önemlidir. Ofisin ihtiyaçları karşılaması, sorunsuz bir şekilde hizmet etmesi ve işe odaklanma durumunda oluşabilecek aksaklıklarla uğraşılmak istenilmemesi adına ofis seçimi çok önemlidir.

Bu noktada şirketinizi Kamara hazır ofis, paylaşımlı ofis veya işinize uygun sanal ofislere taşıyarak tüm bu hizmetlerden yararlanabilir işlerinizi istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Bu, hem ekip içinde çalışanlar açısından hem de patron açısından hem fiziksel hem de zihinsel bir rahatlık verecektir. Kamara sayesinde size uygun istediğiniz şubeden ofis kiralayarak işinize koyulabilir, işinizi devam ettirebilirsiniz.

Patron olmanın beraberinde getirdikleri sorumlulukları anlattığımız bu yazıda girişimciler için gereken maddeleri sıraladık. Bu yolları izleyerek patron olmanın gerektirdiklerini yerine getirebilir ve başarıya ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir