fbpx

Ofiste Atıkların Azaltılmasına İlişkin İpuçları!

dismekan

Atık denildiğinde aklımıza çöp gelmesin. Atık ve çöp aynı şeyler değildir. Çöp; kağıt, karton, cam, metal, plastik gibi maddeler ayrıldıktan sonra geride kalan şeylerdir. Atık ise muhtevası bakımından geri dönüşüm veya geri kazanım işlemlerine tabi tutulması gereken, ülke ekonomisine katma değer sağlayabilecek kısımdır.

Hiç farkında bile olmadan günde tonlarca nesneyi atık haline getirdiğimizin farkında mısınız? Peki, günlük yaşantımızda ve ofisimizde ürettiğimiz atıkları nasıl azaltabiliriz veya önleyebiliriz?

Evsel, tıbbi, tehlikeli ve tehlikesiz atıklar olarak ayrılabilen atıklar da bir hiyerarşiye göre yönetiliyor. “Atık hiyerarşisine” göre atıkların kaynağında önlenmesi/azaltılması esas kabul ediliyor. Bunu ise sırayla geri kazanım, geri dönüşüm ve yeniden kullanım yöntemleri takip ediyor. Bu basamakların hiçbirisine girmeyen atıklar için ise enerji kazanımı ve bertaraf yöntemi uygulanıyor.

Atıkları azaltır veya önlersek; doğal kaynakların korunmasına ve enerji tasarrufuna maddi anlamda faydalar da sağlamış oluruz.

İşte size atıkları azaltmaya yarayacak bazı öneriler…

Kullanmadığınız Işıkları Kapatın

ofisisigi

Enerji, gerek evlerde gerekse iş yerlerimizde vazgeçilmezimiz olmuş durumdadır. Kısa süreli enerji kesintileri hayatımızı felç etmeye yetiyor. Peki, biz bu enerjiyi yeterince verimli kullanabiliyor muyuz? Güneş ışığı yeterliyken bile ışıklarımız yanıyor mu? O ışık düğmelerinin hemen altına veya üzerine yazılan küçük notları hatırladınız mı? Ne diyordu: Lüzumsuz ise söndürün. Ne kadar da hayati bir uyarı olduğunu enerjimiz tükendiğinde ve daha yüksek maliyete çıktığında anlamak zorunda kalmadan kullanmadığımız ışıkları kapatmalıyız. Bu aynı zamanda önemli bir tasarruftur.

Kağıtsız Çalışın

sanalofis

Ofislerde kullandığımız kağıtlardaki israf kaç ağacın daha kesilmesine neden olacak biliyor musunuz? Gereksiz olan kağıt kullanımını tamamen ortadan kaldırmalıyız. Kağıt çıktısı kullanmadan dijital ortamda çözülecek olan işlerimizi, ısrarla kağıt kullanarak yapmayı terk etmeliyiz. Müsvedde kağıtları yeniden kullanmak da tasarruf şeklidir, bunu da mutlaka değerlendirmeye çalışın.

Plastiğe Hayır De!

ofisatigi

Plastikler yapısı itibariyle doğada hazır bulunmazlar. Doğada bulunan elementlere insanların belli bir sıcaklık ve basınç uygulaması sonucunda elde edilir.

Plastik malzemelerin sağlığa olan zararları sürekli olarak uzmanlar tarafından anlatılmaktadır. O nedenle su şişesi, poşet, yoğurt kabı gibi plastik malzemeler bir kez kullanılıp çöpe atılmaktadır. Bu da çevre kirliliğine neden olmaktadır. Plastik atıkların geri kazanılması da diğer atıklara göre oldukça zordur.

Türk Gıda Kodeksi de gıda maddelerinin hijyenik olmadan dönüştürülen koyu renkli torbalarda taşınması ve muhafaza edilmesini yasaklamıştır.

Tüm bu nedenler ve gerekçeler plastiğin hayatımızda yeri olmadığını göstermektedir.

Geri Dönüşüm Kutusu Bulundurun

geridonusumkutusu

Çöplerle atıkların aynı şey olmadıklarını ve birbirinden ayrılması gerektiğini yukarıda izah etmiştik. Bunu yapabilmek için de geri dönüşüme kazandırılabilecek atıklar için ayrı bir kutu bulundurmak gerekir. Ofisinizde geri dönüşümü mümkün olan kağıt ve cam gibi malzemeleri bu dönüşüm kutularında toplayarak değerlendirin.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

Sanal Ofise Geçme Nedenleri

İşini Evden Yürütenler İçin Sanal Ofis Fırsatı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir