Açık Ofis mi Müstakil Ofis mi ? Image result for office work gif

Açık ofis alanı adlı tasarım biçimi 1960’lı yıllarda Almanya’da ortaya çıktı ve “Burolandschaft” diye adlandırıldı. Bu dizayn şeklinde ofis masa ve sandalyeleri bir düzen içinde birbirlerine yakın biçimde sıralanıyor bireysel çalışma yerlerine de imkan tanıyan görünüşte karman çorman bir formatta düzenleniyor.

Bu sistem bir delilik olarak gösterilse de otoriteler bu tasarımın iletişim kolaylığı sağlama, bir arada çalışma, verimi, yaratıcılığı arttırma, organizasyonun çeşitli kesimleri arasında bağ kurma gibi önemli faydaları olduğunun altını çiziyor.

Önceki ofis dizaynlarında personelin kendi arasında konuşması, sohbet etme olarak görülüyordu fakat artık çalışanların kendi arasında iletişim kurması, fikir alışverişinde bulunması yöneticiler tarafından teşvik ediliyor. Ayrıca bu formatta, çalışanlar ellerindeki bir dosyayı, evrakı vb. yerinden dahi kalkmadan bir diğer arkadaşına verebiliyor. Açık ofis alanının çalışma alanlarını bölmeyerek maliyeti azalttığını da hatırlatmakta fayda var.

Bu avantajlara rağmen açık ofis alanı pratikte 1960’ların Almanya’sında bir çok baş ağrısına neden oldu. Bu sistem yalnızca herkesin umduğu birlikte çalışma ortamını getirmiyordu. Birçok kişi aynı anda konuştuğunda “çok fazla iletişim” ortaya çıkıyordu bu da bir eksiydi. Telefon konuşmaları, bazı çalışanların geçen akşam izledikleri televizyon dizisinin kritiklerini yapması dikkat dağıtıcı faktörlerden yalnızca biriydi.

Konsantrasyon Eksikliği mi Fikir Alışverişi mi ? Image result for communication gif

Açık ofis sistemini değerlendiren bir başka otorite ise bu konuda “Hiç kimse aynı anda konuşan iki kişiyi anlayamaz. Bu sistemde aklımda kurgulamam gereken şeyleri kâğıda dökerek şekillendirmeye çalışıyorum. Bir başkası sizin dinleme alanınızda yer kaplıyorsa zihninizdeki sesi duymak çok zorlaşıyor.” ifadelerini kullanıyor.

Bir mimar da “Arka plan gürültüsü çalışanların konsantre olmasını olumsuz yönde etkileyebilir, verimliğini de azaltabilir. Açık ofis alanı sistemlerinde ‘sınıf tipi’ tercih edilirse çok daha az gürültü olması sağlanabilir. Sessizlik konusunda tam tersi fikre sahip olanlar da var, ofisteki sessizliğin ‘ölüm sessizliği’ boyutta olmasını da can sıkıcı buluyorlar. Bu konuda yapılması gereken bir diğer şey de ‘çalışanlar için nasıl bir iş yeri dizayn edilmeli’ sorusunu sormaktır”. sözlerini kullanıyor.

Açık ofis planında ortak bir alanda çalışıldığı için klimanın açılıp açılmayacağı kaç derecede duracağı gibi konular zaman zaman tartışmalara neden olur. Ayrıca bu çalışma formatı strese bağlı sağlık sorunlarına da neden oluyor. Bazı araştırmalar da çalışanların kendine ait ofislerinin olmasının en memnun edici çalışma biçimi olduğunu ortaya çıkardı.

Hem artısı hem de eksileri olan bu dizayn biçimi İngiltere’de büyük oranda tercih ediliyor, İsveç’te ise herkesin kendine ait ofisi var Almanya’da da bu böyle fakat zaman zaman küçük çalışma grupları açık ofis planını tercih ediyor.

Her Türlü Faaliyete Uygun Çalışma Alanı Seçenekleri Kamara’da

Kamara, bu noktada 1 – 6 kişilik müstakil ofislerin yanında kullanıcılara açık planlı ofis alanları da sağlıyor. Her türlü teknik altyapının ve hizmetin aynı olduğu açık ofis alanları, kimi faaliyet türleri için ideal çalışma ortamı olabiliyor. Maliyetlerin müstakil ofise göre çok daha düşük olduğu açık ofis alanında çalışanlar etkileşim halinde olabiliyor.

Hazır ofis sistemi çalışanların ofis yeri, ofis mobilyaları ve yazıcı faks makinası gibi kalemlerle hiç uğraşmadan bütün ihtiyaçlarını karşılayan kullanıma hazır iş yeridir diyebiliriz. Hazır ofisler günümüzde iş hayatında bulunanlar için en önemli iki kavram üzerinde yoğunlaşıyor; odaklanma ve zaman. Hazır ofislerde işiniz dışında hiçbir şeyle ilgilenmezsiniz, sizin kafanızı meşgul edecek tek şey işinizdir. Kamara firması bu hazır ofis sistemini sağlarken dinlenmenin de en az çalışmak kadar önemli olduğunu unutmuyor. Sıcak içecekleriniz, espresso makinanız, dinlenme alanlarınız da düşünülmüş. Kamara’nın sunduğu hazır ofisler iş dünyasında yükselmek isteyen tüm çalışanlar için önemli bir seçenek.